REPORTÁŽ Běhání v zahraničí

Na New Yorském maratonu vítězství obhájila Keitany, mezi muži nejlépe Biwott

V neděli 1. listopadu se běžel největší a asi i nejsledovanější maraton světa, New York City Marathon. Na start se postavilo více než 50 tisíc účastníků a mezi nimi i Češi. Královnou se stala Mary Keitany z Keni, která své vítězství obhájila a mezi muži její krajan Stanley Biwott. Favorizovaný rekordman a momentální držitel světového rekordu Kipsang doběhl čtvrtý.

V neděli 1. listopadu se běžel jeden z největších a nejslavnějších maratonů světa v New Yorku. Více než 50 tisíc účastníků z elého světa si letos zaběhlo tento slavný maraton v samotném srdci New Yorku. Kurz byl poměrně náročný a pro světové rekordy nepříznivý. O to ale bylo zajímavější sledovat elitní sportovce, jak si s tím poradí. V druhé polovině závodu, kdy závodníci bývají už velmi unavení, se totiž musejí ještě vypořádat s několika táhlými stoupáními. Central Park, kde je cíl a kudy vedou poslední míle závodu, není zdaleka žádná rovinka.

Trať vedla po 1st Avenue..Trať vedla po 1st Avenue..

Skupinka vedoucích elitních žen na 30 kmSkupinka vedoucích elitních žen na 30 km

Keitany na 39 km už sama jen s doprovodem organizátorůKeitany na 39 km už sama jen s doprovodem organizátorů

Nejlepšími opět Keňané

Vítězem se stal Keňan Stanley Biwott v čase 2:10:34. Hlavní favorit a světový rekordman Wilson Kipsang doběhl až na 4. místě za druhým Keňanem Geoffrey Kamwororem, který doběhl v čase 2:10:49, a třetím Etiopanem Lelisou Desisou 2:12:10. Všichni se však drželi až do 20 míle ve skupince a nikdo nechtěl nastoupit i přesto, že v New Yorku panovaly velmi příznivé běžecké podmínky.

Mezi ženami doběhal na prvním místě krajanka Biwotta a obhájkyně vítězství z minulého roku, Mary Keitany v čase 2:24:25 se slušným náskokem na Portugalku Aselefech Mergia v čase 2:25:32. Jako třetí doběhla Etiopanka Tigist Tufa v čase 2:25:50. Elitní ženy startovaly jako první a ve skupince se držely zhruba do 30 km, kdy Keitany nastoupila. Mergia pak na třetí Tufu nastoupila kolem 40 km a svedly poutavý boj o druhé a třetí místo. Vítězové za své výkony dostali finanční odměnu (tzv. prize-money) 100 000 dolarů, Keitany pak ještě o 30 000 dolarů více jako časový bonus.

50 tisíc běžců, 50 tisíc příběhů

Na maratonu se ale odehrálo nejméně 50 tisíc dalších příběhů. Z těch nejzajímavějších je třeba zmínit např. maratonský seniorský (Master's) rekord Američana Meba Keflezingiho, který ve věku 40 let zaběhl maraton za 2:13:32 a doběhl na celkovém 7. místě. Nebo skvělý výsledek Japonce Yuki Kawauchi, který doběhl na 6. místě v čase 2:13:29. Tento Japonec je známý tím, že se pravidelně a dlouhodobě umisťuje na prvních příčkách v maratonu nejen v Japonsku (Japonsko je zamě s nejvíce běžci světa, pozn. redakce).

Početná česká účast

Nesmíme opomenout ani českou účast. Na start se postavilo a dokončilo celkem 35 Čechů. V nejlepším čase 3:16:57 zaběhla Lenka Kubková z mužů pak Ivo Eichler v čase 3:19:22. S náročnou tratí se ale museli poprat všichni, proto skutečně velká gratulace všem, kdo maratonu úspěšně dokončili!