POZVÁNKA Běhání v zahraničí

ZERMATT MARATON jedinečný závod po vrcholcích Alp

ZERMATT MARATON jedinečný závod po vrcholcích Alp

Krásné prostředí švýcarských Alp láká každým rokem stále více a více vyznavačů extrémních horských běhů. Zdolání alpských velikánů je snem každého běžce, který si našel oblibu právě v běhání na horách. A právě Zermatt marathon je jedním z velkých lákadel!Každým rokem pořadatelé oznamují, že účast na tomto závodě stoupá a stává se prestižní záležitostí i pro ty největší hvězdy, specialisty a vyznavače alpinismu. V roce 2015 se celého závodu zúčastnilo na 900 běžců a běžkyň prakticky z celého světa. Závod láká také početnou skupinu fanoušků a diváků, kteří si jako bonus odnášejí nádherný pohled na krásné panorama Alp.

Běhání kolem Matterhornu má svoje kouzloBěhání kolem Matterhornu má svoje kouzlo

Závodníky čeká ohromující výhled na Matterhorn

Start celého závodu je v nejhlubším údolí St. Niklaus ve výšce 1116 metrů nad mořem. Odtud běžci a běžkyně postupně vystoupají do výšky 1616 metrů nad mořem do Zermattu, po kterém je celý závod pojmenován.  Právě z uvedeného místa je úchvatný výhled na vrchol všech vrcholů, a to Matterhorn. Po zdolání tohoto krásného místa závodníci pokračují k vysněnému cíli, jenž na ně čeká v nadmořské výšce 2582 metrů nad mořem v místě zvaném Riffelberg. Celkově všichni zdolají převýšení 1469 metrů, což je úctihodné. Jako odměna za vyčerpávající běh a neskutečnou dřinu, se jim dostává úchvatný pohled na krásnou krajinu švýcarských Alp.

Běhání ve Švýcarsku má stále větší a větší oblibu mezi běžci z celého světa. Mimo Zermatt se zde pořádá také velmi známý Jungfrau maraton, pokud jde o něco kratšího, tak třeba Aletsch půlmaraton nebo pro větší odážlivce ultra trail pod stěnou Eigeru - Eiger Ultra Trail. Poměrně nově se ve švýcarsku uchytil také orientační běh - velkou akcí je Swiss Orienteering Week

Kromě Zermatt marathonu je součástí závodu také Ultra Zermatt Marathon o délce 45,595 km. Když běžci v rámci Zermatt marathonu protnou cílovou pásku na Riffelbergu, tak závodníkům běžící Ultra Zermatt marathon chybí do cíle ještě 3,4 kilometrů a hlavně zdolání strmých 514 výškových metrů. Dosažení cíle však opravdu stojí za tu námahu. Pohled na Gornergrat ve výšce 3089 metrů nad mořem, je unikátní a nezapomenutelný.

Na všechny 3 závody je registrace již spuštěna do 29. 6. 2016. Registrovat se můžete přímo na stránkách závodu.

V závodě se prosazují i mnozí čeští závodníci

Vítězi posledního ročníku v roce 2015 se stali v mužské kategorii Tommaso Viccina z Itálie, který celou trať zdolal za neuvěřitelných 3:01:51 hodin. Mezi ženami byla nejrychlejší domácí závodnice Martina Strählová v čase 3:21:38 hodin. Závodu se samozřejmě zúčastňují i Češi. V ženách se Kateřina Matrasová umístila na krásném 25. místě s časem 4:01:26 hodin a jen deset minut za ní zaostala Zuzana Krchová na celkovém 31. místě. Ještě lépe si vedli čeští muži. Výborný vytrvalec a český reprezentant Petr Pechek doběhl v čase 3:12:27 hodin na výtečném 11. místě. V první padesátce doběhli ještě Tomáš Lichý a Jan Mrázek.

Švýcarské Alpy nejsou jen doménou lyžování, ale stávající se i oblíbenou mekkou mezi běžci, kteří hledají nové výzvy při horských bězích. Tady mají jedinečnou příležitost běhat v nádherném prostředí hor a ještě se kochat jejími krásami. V sobotu 2. července 2016 se uskuteční již 15. ročník ZERMATT marathonu a příležitost zažít vše, co bylo napsáno.

Zermatt Marathon očima závodníka

Petr Pechek patří již dlouhodobě mezi českou běžeckou elitu a Zermatt Marathon si zaběhl v roce 2015 a hned bral vynikající umístění! Jaké jsou jeho pocity a dojmy?

Petr Pechek na vyhlašování vítězůPetr Pechek na vyhlašování vítězů

"Zermatt maraton trochu překvapil tím, že to není zase tak těžký závod. Není tam moc terénu ani příliš těžkých stoupání. Před startem jsem to čekal hlavně v druhé polovině horší, než to nakonec bylo. Ale to mi vlastně vyhovovalo. Byl jsem rád, že to bylo takové. Kromě posledních 3 km, tam nebyly příliš náročné kopce.

Co se mi ale na Zermatt maratonu nejvíc líbilo byly výhledy na Matterhorn a okolní příroda. Sice jsem neměl při závodě čas se rozhlížet, ale i tak jsem to vnímal a bylo to super.
Další pozitivní věcí byla bezchybná organizace. Když mělo být při závodě teplo, tak organizátoři přidali na trať i několik občerstvovaček navíc oproti původnímu rozpisu. Další dobrou věcí bylo vybavení občerstvovaček, například na pěti občerstvovačkách byly k dispozici energetické gely. To rozhodně není na závodech běžné..." popisuje svůj zážitek Petr.

 

Kompletní informace o závodě najdete na www.zermattmarathon.ch.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku