ZE SVĚTA Běhání v zahraničí

Kilian Jornet vrcholu Mt. Everest nedosáhl, přivezl si ale spoustu zkušeností

Kilian Jornet vrcholu Mt. Everest nedosáhl, přivezl si ale spoustu zkušeností

Kilian Jornet se letos vydal na Mt. Everest s plánem překonat rychlostní rekord ve výstupu na vrchol. Podmínky mu sice nepřály, ale i tak mu expedice dala spoustu nových zkušeností.Jak jsme vás letos již jednou informovali v rozhovoru s Kilianem Jornetem, že jeho hlavním letošním cílem je dosáhnout nejvyššího vrcholu světa, Mt. Everestu, v rekodrním čase. Tento cíl si stanovil v rámci projektu "Summits of My Life", v rámci něhož chce postupně slézt významné a nejvyšší hory v různých částech světa.


Počasí je v horách nevyzpytatelnéPočasí je v horách nevyzpytatelné

Kilian si odvezl zejména lezecké zkušenostiKilian si odvezl zejména lezecké zkušenosti

Okolí nejvyšší hory světa Mt. EverestOkolí nejvyšší hory světa Mt. Everest

Prohlédněte si další fotografie k článku...


V rámci projektu už splnil výtupy na tyto vrcholy: Mt. Blanc, Elbrus, Cervino, Aconcagua a také Mt. Kilimanjaro. Poslední mu zbývá Mt. Everest, který se již podruhé díky přírodním podmínkám nepodařilo dosáhnout.

Loni se Kilian Jornet vydal do údolí Langtang. Místo pokusu o rekord na Mt. Everest však jel pomáhat potřebným. Vznikl z toho i film a výtěžek z něho šel na pomoc do této oblasti.

Loňské plány mu překazilo děsivé zemětřesení v oblasti Langtang, kde Kilian pomáhal a kde nyní finančně (pomocí veřejné sbírky) podporuje výstavbu nové vensice.

Letos se pod Mt. Everest sice dostal spolu spolulezci Seb Montaz Rosset, Jordi Tosas, Vivian Bruchez, dokonce byli i perfektně aklimatizovaní, ale nepředvídatelné počasí a mozunové přívaly sněhu jim cestu velmi zkomplikovaly. Dvakrát se pokusili jít severní stěnou, na potřetí se Kilian pokusil o výstup tzv. "normálkou" a i zde musel svůj pokus ukončil v nadmořské výšce 7960m kvůli zhoršení podmínek a začínajícímu sněžení.

"I přes neúspěch v nás expedice zanechala velmi pozitivní pocit, že jsme na výstup na vrchol připraveni. Byla to skvělá zkušenost, kterou jistě využijeme při dalším pokusu v budoucnu." popisuje Kilian.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku