Běžec týdne

JAN „BÁRT“ BARTAS – finanční analytik a ultramaratonec

JAN „BÁRT“ BARTAS – finanční analytik a ultramaratonec

Jan Bartas, kterému nikdo neřekne jinak než Bárt, patří mezi české špičkové ultramaratonce a skyrunnery. V běžném životě pracuje jako finanční analytik v zemi zaslíbené trialovému běhu – ve Španělsku. Volné chvíle tráví v horách, kde může ventilovat svou vášeň pro běhání.S běhy na delší vzdálenosti začal Jan „Bárt“ Bartas dá se říci teprve nedávno. I tak však patří mezi českou ultramaratonskou a skyrunnerovou špičku. Pracuje jako finanční analytik, což je časově docela náročné i tak se mu však daří vcelku dobře skloubit „sedavou“ práci s pohybem. Pracuje ve Španělsku, v zemi, která je pro trailové běžce zemí zaslíbenou. Vždyť i jeden z neslavnějších trialových běžců, Kilian Jornet ze Španělska pochází a také v tamních horách trénuje na své čím dál tím více šílenější běžecké mety, posouvající hranice lidských, běžeckých možností.


Na startu Na startu

Rozcvička před závodemRozcvička před závodem

Španělsko je pro běžce rájem na zemiŠpanělsko je pro běžce rájem na zemi

Prohlédněte si další fotografie k článku...


V polovině roku 2011 přesedlal Bárt na ultra tratě. Nebyl úplným nováčkem, už v té době měl zaběhnutý třeba maraton za 3:26. Běhání se začal věnovat intenzivněji. Do terénu se vydával 4x až 5x týdně a vše kombinoval s boulderem a stěnou. Zvýšená intenzita tréninku se projevila vzápětí. V roce 2012 si zaběhl první ultra – 10 lužických sedmistovek a také druhý maraton s časem 3:00:38. Postupně přidával na vzdálenostech. V roce 2013 dokončil první závod na 100 km i na 100 mil.

První skyrunningová sezona

Cestou necestou, po zpevněných pěšinách, přes přírodní překážky a stále víš a víš. Když vám přestane stačit běhat „zvlněným parkem“, přichází na řadu skyrunning. Skyrunning neboli běh v horách, s převýšením přesahujícím dva tisíce metrů. Tím, kdo určuje, kudy se poběží, je v tomto případě příroda. Právě v roce 2014 se k těmto náročným horským závodům propracoval i Jan Bartas. Absolvoval jich rovných 11 (z toho 8 ultra), během nichž „naběhal“ 900 km a nastoupal 60 000m.

Champion Ultra Skyruner® Czech Series 2014

Přes překážky ke hvězdám

Minulou sezonu se Bárt řídil heslem „more km more fun“, někdy je však méně více, a proto se rozhodl na tu sezonu nadcházející pořádně připravit. O pomoc požádal Nereu Martinez Urruzola (v roce 2013 vítězka Transgrancanaria, Madeira Ultra Trail a druhá na Tor de Geants za již tehdy stopující Francescou Canepou).

Na stomílovky ještě nemá natrénováno tělesně ani psychicky, a proto se rozhodl prozatím zapracovat na rychlosti. Běhat kratší ultrazávody, ale s mnohem rychlejším časem. V ideálním případě by se rád popral o slušný výsledek i na Mistrovství Evropy.

Největší úspěchy

2012

 • 10 lužických sedmistovek (sobota 65 km, neděle 42km) – 3.místo, 10:32;
 • Pražský maraton (ve Stromovce) – 3:00:38.

2013

 • Silva Nortica Run (107km, MČR v ultratrailu) – 8.místo, 10:17;
 • Zugspitze Ultratrail (100km, 5450m nastoupáno) – 53.místo, 15:28;
 • 10 lužických sedmistovek (sobota 60, neděle 42) – 2.místo,  9:44;
 • Magredi Mountain Trail 100 mile (161km, 7500m nastoupáno) – 12.místo, 27:20;
 • 20. Pražská stovka (145km, 5200m nastoupáno) – 5.místo, 20:43.

2014

 • Ultra Pirineu –29. místo čímž se dostal 2 body před Kiliana ve španělském utra sky poháru.
 • Účast na MS v Chamonix
 • Vítězství v Czech Ultra Skyrunner® Series
 • 7.místo v Ultra Skyrunner® National Series 2014 – Spain and Andorra

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku