ROZHOVOR Běžec týdne

ROZHOVOR S EVOU VRABCOVOU NÝVLTOVOU: v běhání si tlak nepřipouštím, na lyžích ho bylo dost

ROZHOVOR S EVOU VRABCOVOU NÝVLTOVOU: v běhání si tlak nepřipouštím, na lyžích ho bylo dost

Eva Vrabcová Nývltová má za sebou úspěšnou a náročnou loňskou sezónu. Vyzpovídali jsme jí o tom, jak sezónu hodnotí a co chystá pro letošní rok.Snažím se tlak si nepřipouštět a běh si hlavně užít, ohlašování útoku na český rekord byla chyba

Letos jsi zaběhla spoustu náročných závodů od MS v atletice po maraton v New Yorku. Jak sezónu hodnotíš? Co považuješ za svůj největší úspěch a kde si myslíš, že byly naopak rezervy?

Letos to pro mě byla zvláštní sezona. Hned v úvodu jsem se zranila a pak jsem musela starty hodně šetřit. Bohužel mi už nějaký ten pátek je, tak musím věnovat více času regeneraci. Ale závody, do kterých jsem mohla nastoupit, pro mě byly víceméně všechny úspěšné. Nebyla jsem spokojena s Olomouckým půlmaratonem (tam se mi neběželo hezky), na pražské Grand Prix mi unikl český rekord o vteřinu (respektive „jen“ jsem rekord vyrovnala) a pak mě mrzí Ústecký půlmaraton, kde jsem chtěla překonat český rekord na půlmaraton, no a nejhorší asi Běchovice, tam se mi opravdu běželo špatně, ani radost z běhu jsem neměla.

Ostatní závody byly super. Nejvíce si samozřejmě cením MS a New York maratonu. Těžko říct, který výsledek je lepší. Každý má své kouzlo, takže je řadím asi nastejno. Rezervy byly určitě ve zdraví. Doufám, že letos budu moct trénovat více.

 

 


 

Na každém závodě se snažím o co nejlepší časNa každém závodě se snažím o co nejlepší čas

Při běhání si tlak nepřipouštímPři běhání si tlak nepřipouštím

Letošní závody pro mě byly úspěšnéLetošní závody pro mě byly úspěšné

Prohlédněte si i další fotografie k článku... 

 

Na mnoha závodech Run Czech je obrovská konkurence, nemluvě o MS a New Yorku, kde se schází světová špička, určitě jsi tak byla pod velkým tlakem, jak se s nervozitou a vysokým očekáváním vyrovnáváš?

V běhání si tlak nepřipouštím. Toho bylo dost v lyžování. Běh si užívám a snažím se vždycky podat výkon na 100 %. To je pro mě nejdůležitější, a to jediné mohu ovlivnit. Ostatním se nezabývám. Jediný závod, kde jsem „podlehla“ byl Ústecký půlmaraton, kde jsem dopředu ohlašovala útok na český rekord. Nemám ráda plané řeči a vzhledem k tomu, že se rekord nepodařil…. Na každém závodě se snažím o co nejlepší čas, tak proč kolem toho mluvit a něco ohlašovat. Ponaučení to ale bylo.

Po New Yorku jsem poprvé po 5 letech měla na 3 týdny opravdu absolutní volno

V New Yorku jsi zaběhla maraton za neuvěřitelných 02:29:41 a o pár sekund doběhla na 7. místě, to je úžasný výkon, který si určitě žádal mnoho sil. Jak dlouho ti trvala regenerace? Věnuješ se i jiným sportům nebo odpočíváš úplně?

Po NY jsem letos asi po 5 letech měla opravdu absolutní volno. Nikdy jsem to nevydržela, ale tentokrát jsem opravdu 3 týdny nedělala téměř nic. Aby si pohybový aparát odpočinul a také psychika. Trochu uvolnění a „nekázně“ mi přišlo vhod. Ale musím přiznat, že poslední týden už byl peklo. Jinak kromě běhání mám v tréninku cyklistický rotoped, občas s donucením plavu (vždycky mě pak bolí záda, ale na dýchání je plavání super), no a hlavně lyžování.

 

Snažím se běh si hlavně užítSnažím se běh si hlavně užít

 

Kolik závodů jsi za sezonu celkem absolvovala? Je nějaký, který ti skutečně utkvěl a doporučila bys i ostatním běžcům?

Za kalendářní rok asi 11 závodů. Určitě nezapomenu na oba maratony – v NY a v Praze. Ale všechny závody RunCzech jsou skvělé a nezapomenutelné.

 

Kolik tréninkových jednotek jsi v roce 2017 odtrénovala? Jak to hodnotíš?

Tréninkových jednotek asi 746 (včetně rozcviček). Ráda bych navýšila běžecký objem, který jsem letos musela omezit a nahradila trenažerem, kvůli problémům s chodidlem.

 

TIP: Přečtěte si také článek pozor na přetrénování, je to zabiják pokroku a výkonnosti.

Vrcholem příští sezóny bude mistrovství Evropy a pak i světa

Spolupracuješ s trenérem při přípravě tréninku?

Ani ne. Martin naprosto přesně ví, co a jak a já mu do toho kecat nepotřebuju. Věřím mu. Občas se zeptám, proč to a to a navrhnu, jestli by nebylo lepší něco jinak. Zamyslí se nad tím a někdy upraví, ale víceméně jsou to drobnosti.

 

Jak jsi na tom přes zimu? Uzpůsobuješ trénink, přesedláš na jiné sporty nebo trénink na nějaký čas vysadíš?

Po NY jsem měla opravdu volno, ale teď už jsem v tréninku. Určitě se v zimě vrátím na lyže a díky mé lyžařské minulosti mohu kvalitně trénovat i v zimě.

 

Co plánuješ na příští sezonu? Jaké budou vrcholy a na co se můžeme těšit?

Vrcholem bude ME v Berlíně a MS ve Valencii. Jinak bych ráda běžela RunCzech závody a dál uvidíme.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí a úspěchů do další sezóny!

 

/fotografie: archiv Evy Vrabcové Nývltové/

 


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku