OSOBNOST Běžec týdne

TOMÁŠ FÁRNÍK - skyrunner, který nejraději běhá v Itálii: "Na delších závodech můžu víc vnímat okolí."

TOMÁŠ FÁRNÍK - skyrunner, který nejraději běhá v Itálii:Na delších závodech můžu víc vnímat okolí

Jak ses k běhání dostal?

K běhu mě přivedl táta, když mě na podzim roku 2015 vytáhl na krosový půlmaraton. Výsledek byl sice dle očekávání mizerný, ale běhání mě chytlo a další závody brzy následovaly.

 

Na co se specializuješ?

Baví mě především běh v horách, trailrunning nebo skyrunning, na vzdálenosti ani tolik nezáleží. Nejraději mám ale trati kolem 40 km a delší, na kterých mi přijde, že někdy mám čas i vnímat okolí.

 

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Strašně rád běhám v Itálii, ale můj nejoblíbenější závod je Pitz Alpine Glacier Trail, který se koná v Rakousku.

 


 

Montafon Totale Trail, mistrovství Rakouska ve skyrunningu, nástup na konci prvního stoupáníMontafon Totale Trail, mistrovství Rakouska ve skyrunningu, nástup na konci prvního stoupání

Hochkoenigman Speed Trail, stoupání na nejvyšší bodHochkoenigman Speed Trail, stoupání na nejvyšší bod

Ring of Steall Skyrace, MS ve skyrunningu, poslední hřeben před finálním seběhem do KinlochlevenuRing of Steall Skyrace, MS ve skyrunningu, poslední hřeben před finálním seběhem do Kinlochlevenu

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


 

Před závody dokonale znám trasu, výškový profil i jména občerstvovacích stanic

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Vždy si procházím v hlavě trasu, abych věděl, co čekat. Většinou dokonale znám výškový profil, trasu i jména všech občerstvovacích stanic. Večer před závodem se snažím hlavně odpočívat, těším se na hory a spoléhám na Zdendu Kříže (trenéra), který mě zatím vždy dokázal dokonale připravit.

 

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Vždy jsem se zaměřoval především na dlouhé běhy, protože jsem je považoval za klíčové v rámci přípravy na 4 a vícehodinové závody. Od podzimu 2017 jsem ale začal spolupracovat se Zdendou Křížem, takže nyní je můj trénink plně v jeho režii. Obecně jsem prodloužil tréninky časově, snížil jejich četnost (z až 12 týdně třeba i na pouhých 5) a snížil průměrné tempo u většiny z nich. Zároveň jsem ale přidal více kvalitních tempových a silových tréninků a úseků.

 

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Záleží samozřejmě na situaci a období, ale když jde vše podle plánu, naběhám mezi 120 a 150 km (maximálně 180 km). Mezi závody a o zkouškovém to ale někdy spadne i na 70 až 80 km.

 

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Nejraději běhám v Itálii nebo v jižním Rakousku. Konkrétně se mi líbí oblast okolo masivu Sella, kam jezdím pravidelně běhat i v zimě.

Druhou polovinu závodu většinou běžím na Coca-colu a setrvačnost

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Během týdne před závodem jím (asi jako většina běžců) nějakou kombinaci rýže a těstovin, přímo před závodem pak jen něco malého, třeba energetickou tyčinku nebo trochu ovesné kaše. Po závodě jsem málokdy schopen jíst, tak to většinou končí u piva.

 

A co si dáváš průběhu závodu?

Neběhám ještě tak dlouho, takže jsem zatím nenašel nic, co by mi úplně sedělo. Většinou to dopadá tak, že druhou polovinu jakéhokoliv závodu už nejsem schopen jíst nic a běžím pouze na setrvačnost a Coca-Colu. Jinak používám gely a u delších závodů samozřejmě to, co je na občerstvovačce.

 

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Nejraději mám GU gely a asi bych se neobešel bez již zmiňované Coca-Coly.

Padesátý kilometr závodu DoloMyths Sellaronda UltratrailPadesátý kilometr závodu DoloMyths Sellaronda Ultratrail

 

Vyplatí se investovat do kvalitní běžecké vesty

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Salomon Sense Pro 2

 

A jaké bereš na závod?

Závody běhám zpravidla v Salomon S/Lab Sense 6, ale na MS ve Skotsku jsem měl díky Michalovi Dobiášovi z Trailpointu možnost vyzkoušet novinku Dynafit Feline Up Pro, které jim příští rok rozhodně budou konkurovat.

 

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Já bych se neobešel bez hodinek, ale nejvíce bych všem doporučil investovat do opravdu kvalitní běžecké vesty. Já osobně bych si nezvládl nést na delší závody pití v ruce, pořadatelé často vyžadují rozsáhlou povinnou výbavu a běžet 6 hodin s poskakujícím batohem na zádech dokáže závod opravdu zkazit.

 

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Obecně jsem velmi líný člověk, takže se snažím ostatním sportům vyhýbat. V tomto ohledu se však s trenérem úplně neshodneme, a tak v zimě trávím relativně dost času v bazénu a v létě pak na kole (i 10 hodin týdně když jinak nedá).

Osobní rekordy

Největší úspěchy

Zatím mým největším úspěchem bylo 3. místo na 60 km dlouhém závodě DoloMyths Sellaronda Ultratrail, který patřil do italské skyrunningové série a konkurence tomu odpovídala. Cením si ale i například 6. místa na Perun Skymarathonu (5. v rámci MČR), 2. místa na Montafon Totale Trailu (skyrunningové mistrovství Rakouska) nebo 2. místa na Pitz Alpine Glacier Trailu.

 

Děkujeme za rozhovor a ať se daří!

 

/fotografie: archiv Tomáše Fárníka/


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku