Běžecké boty

Test nesmeků Due North Light Industrial

Test nesmeků Due North Light Industrial

Při přípravě obecného článku o nesmekách na Světě outdooru jsem se zaměřil také na jejich aktuální nabídku a začal zkoušet jednotlivé druhy. Protože nejlépe se mi zatím osvědčily nesmeky DueNorth, podrobil jsem je praktickému testu. Jak se s nimi (ne)klouzalo?Údaje výrobce:

Nesmeky s hroty z karbidu wolframu

Hmotnost: 200 g

Infocena: 599 Kč

Dodává: Due North

Na nohách jsem se udržel jako jediný

Slabinou nesmeků s hroty je vrstva sněhu na ledovém podkladu. V tomto případě by byly praktičtější nesmeky řetízkovéSlabinou nesmeků s hroty je vrstva sněhu na ledovém podkladu. V tomto případě by byly praktičtější nesmeky řetízkové

Přestože modelů Due North existuje několik, vybral jsem si model LI – Light Industrial, o kterém jsem se přesvědčil, že mému použití dostačuje a vyhovuje. Pár váží 200 g a při složení nemá velký objem, snadno se vejde do kapsy. Během konce minulého roku, stejně tak jako začátkem toho letošního, se vyskytlo několik příležitostí, kdy nesmeky řádně otestovat. Nejen že mi nesmeky poskytly jistotu při chůzi a také běhu, ale byl jsem asi jediný, kdo dokázal po noční dešťové přeháňce doprovodit děti zledovatělým svahem k lyžařské školce a pak z různých míst také v poklidu výuku dokumentovat. Lehčí pohorky, které jsem měl na nohách, byly opatřeny Vibramem, ale klouzaly snad ještě více, než kolemjdoucí lyžaři v tvrdých lyžácích. Jinak se ale většina doprovodu dětí pohybovala po kolenou a přidržovala se pletenými rukavicemi. Děti přenášeli instruktoři. Extrémní řešení by bylo si ponožky nazout zvenku na boty, to si ale zoufalí rodiče a prarodiče poradit nedali...

Z takto získaných zkušeností proto jednoznačně preferuji nesmeky na celou plochu podrážky. Jen pod patu nebo špičku nedoporučuji, značně tím náš pohyb omezí a jsou proto opravdu jen nouzovým řešením. Na přechod šikmo položeným ledosněhem, či vodním ledem, chceme-li přejít jakýmkoliv směrem, musí být hroty nesmeků vpředu i vzadu, jinak se nekontrolovatelnému pádu těžko vyhneme. Mnohdy to nemusí být jen pár metrů, ale může se jednat o sklouznutí do nebezpečných míst. A pád na tvrdý led může mít i zlé následky.

S nesmeky Due North Light Industrial jsem byl během testování několikrát jediný, kdos e udržel na noháchS nesmeky Due North Light Industrial jsem byl během testování několikrát jediný, kdos e udržel na nohách

Hroty s karbidu wolframu

Nesmeky LI mají zdánlivě malý počet hrotů, jen šest pro každou nohu, ale počet je dle mé zkušenosti dostačující. Hroty jsou zalisovány do pevného plastu (Dura) a ten je vmáčknut do návleku na celou botu vyrobeného ze skutečně  pružné gumy. Hroty jsou vyrobeny z karbidu wolframu, což je extrémně tvrdý materiál, v tuhosti daleko převyšující ocel. Výrobce dokonce uvádí, že tvrdší materiál než tento je pouze diamant. A ten se na nesmeky z pochopitelných důvodů nepoužívá. Mohu potvrdit, že asi po 20 km chůze (a také troše běhu) různorodým terénem jsem nezaznamenal žádné viditelné opotřebení hrotů.

Ani jsem žádný hrot neztratil, i když i to se může v extrémním případě stát. Na tuto eventualitu však výrobce myslí, a proto v sáčku s nesmeky jsou přidány i dva náhradní hroty, přičemž další je možné si později u distributora dokoupit. Místo modrého plastu držící hrot bych ale preferoval nějakou výraznější barvu, která by se v případě vytržení ve sněhu lépe hledala. Výrobce ovšem argumentuje tím, že hrot z nesmeku vypadne skutečně výjimečně a pokud se tak stane, uživatel si toho pravděpodobně ihned nevšimne a tudíž nezávisle na barvě již hrot nenajde.

Štěstí přeje připraveným

Je-li náledí aktuální, lze si nesmeky nasadit rychle a jednoduše i ve stoji na jedné noze, a dál pokračovat snadno po jakémkoli povrchu. Pochopitelně nejen na ledu, ale třeba i dlaždicích, kamenech, kovových schodech nebo po dřevě. Není zkrátka problém jít s naprostou jistotou kamkoliv. Hroty mají průměr 2 mm a jsou 2,5 mm dlouhé a tak i díky jejich malému počtu je jejich tlak na tvrdý led opravdu velký a účinný.

Nejvíce mne překvapila moje získaná jistota chůze na jinak velmi kluzkých materiálech, mokrých a omrzlých kamenech, na mokrých kládách, větvích nebo například na kluzkých dlaždicích ve vstupech do obchodů. Nejsem nijak extrémně neobratný, ale podklouznutí hrozí určitě všem a štěstí přeje jen těm připraveným.

Limitem těchto nesmeků je led skrytý pod sněhem, kdy hroty jsou již příliš krátké, do ledu se nezachytí a sešlápnutý sníh na ledu sklouzne. Podobnou situaci jsem zažil také, naštěstí však jen se slabou vrstvou sněhu a tak se vždy po krátké chvíli hroty dotkly tvrdého ledu vespod.

Nesmeky lze bez problému obout i ve stojeNesmeky lze bez problému obout i ve stoje

Light Industrial se dělají ve velikosti S- M a L- XLLight Industrial se dělají ve velikosti S- M a L- XL

Vaši terasu či dlažbu kolem domu hroty při opatrné chůzi nepoškodí, nedoporučuji ale dokazování, že neuklouznu, to stopy ( škrábance) pak samozřejmě zanechá. Také podlahy ze dřeva doporučuji obejít nebo si nesmeky sundat, tam by stopa hrotů také zůstala.
Nesmeky LI se nabízí ve dvou velikostech od 35 do 41 (S-M) a od 41 do 49 (L-XL). Moje boty jsou obvykle velikosti 47, a kromě zimních pohorek a lyžařských bot nasazení nesmeků bylo vždy snadné, na mohutnější boty jsem musel nasazovat nesmeky pečlivěji, vsedě a větší silou. Zde by bylo asi lepší, pro podobně velké boty, zvolit model AP ve velikosti XL (oversized), přímou zkušenost s nimi však zatím nemám.

Nesmeky přes patu: Due North HTA

Měl jsem možnost vyzkoušet si, také nesmeky DueNorth jen pod patu, model HTA. Ty mají podle mého názoru hlavní výhodu pro řidiče aut, kteří v nich celkem bezpečně mohou řídit a pak neupadnou při vystupování na zledovatělou silnici. To se mi už kdysi stalo, zůstal jsem viset jen na dveřích a pracně se pokoušel dostat zpět dovnitř. Při chůzi po rovině většina z nás první došlapuje na patu a pak teprve na zbytek nohy, takže případnému pádu dokáží HTA nesmeky docela účinně zabránit. Také jsou účinné při opatrné chůzi ze schodů. Ovšem chůze do kopce nebo šikmo svahem snad již tak jistá nebude, zde bezpečně uspějí jen nesmeky na celou nohu. V nich bych ale zase nechtěl řídit, výrobce před tím důrazně varuje. Model HTA by v kapse dveří auta byl pro řidiče určitě jistotou. Hroty těchto nesmeků i materiál je stejný jako u LI. Jen hroty jsou pouze čtyři a pod patou. Pár váží 190 g. Nesmeky HTA mají pouze jednu univerzální velikost od 33 do 49 přičemž velikost 33 by měla být vhodná i pro větší děti.

Nesmeky pod patu Due North HTA jsou vhodné především jako záložní do autaNesmeky pod patu Due North HTA jsou vhodné především jako záložní do auta

Resumé

Nesmeky lze rozhodně doporučit pro každého kdo se musí pohybovat za každého počasí venku a neví, co mu příroda připraví za klouzačku. Měl jsem nesmeky stále s sebou po celý vánoční i novoroční pobyt na horách a nemusel jsem si s jejich testem dělat velké starosti, parkoviště na Kvildě, sjezdovka na Zadově, přenášení běžek přes nesjízdná místa i pěší sportovní pohyb lesem po zbytcích zledovatělého sněhu, tam všude jsem nesmeky používal. Mohu s klidem říci,  že splnily mé představy a zajistily mi bezpečnou chůzi. Jen škoda, že ostatním jsem je mohl pouze půjčit, nikoliv prodat. Byly by tam velmi žádané...


Diskuse

P. Krupka
P. Krupka

Tak tyto dny, asi hlavně v Praze a okolí se použití nesmeků vyplatí. Rozbředlý sníh zmrzl a na něj napadal jen poprašek nového a proto hlavně tam kde je ušlapán je mnoho ledových míst. Prože s těžším batohem a běžkami v ruce, jsem značně vrávoral a lezl radějí vegetací okolo cest, tak jsem urychleně našel své nesmeky a chodím jako král. Mohu je tedy všem opět připomenou a doporučit!

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku