Běžecké boty

Inov-8 Race Ultra 270: Společník pro lepší zážitek z běhu v přírodě

Inov-8 Race Ultra 270: Společník pro lepší zážitek z běhu v přírodě

Běháte rádi v přírodě, preferujete traily, ale asfaltu se v tréninku také nevyhnete? Potom určitě stejně jako mnozí další řešíte dilema, jakou obuv na různé povrchy nazout. Inov-8 vám se svým modelem Race Ultra 270 nabízí kvalitní řešení.Údaje výrobce:

Materiál:svršek – syntetika, TPU
podšívka –mesh
mezipodešev - EVA
podešev – Race Ultra Compound TRI-C
Hmotnost: 270 g (vel. 9,5 UK)
Výztuha: Meta-Shank III
Rozdíl pata/špička: 4 mm
Dodává: Vavrys
Infocena: 3390 Kč
Více info na www.inov-8.cz

 

Barevně hezky provedené botyBarevně hezky provedené boty

Bezešvá a pohodlná přední část botyBezešvá a pohodlná přední část boty

Podrážka ze tří různě měkkých materiálůPodrážka ze tří různě měkkých materiálů

 

 

Jak název napovídá, model Race Ultra 270 není pouze univerzálem na různé povrchy, ale především by vám měl zajistit dostatek ochrany a komfortu i na ultra distancích. Koncepčně vychází z řady Race Ultra, kterou Inov-8 představil v roce 2014. Prvním modelem v této řadě byl Race Ultra 290, který měl ambice být univerzální botou na různé povrchy a dlouhé tratě.

S vyšší mírou tlumení a celkově robustnější konstrukcí se řada Race Ultra mírně lišila od charakteristických lehkých trailovek, na které byli fanoušci Inov-8 zvyklí. Cestu k běžcům si ale tato modelová řada právě díky své univerzálnosti našla velmi rychle.

270ky obstojí v terénu i na silnici

Rozšíření série Race Ultra tak bylo pro Inov-8 logickým krokem. Nové Inov-8 Race Ultra 270 se od jejich staršího sourozence liší hned v několika směrech. Můj první dojem z této boty byl pocit, že držím v ruce křížence krosového modelu X-Talon 212 s trailovými Trailroc 255.

Přiznám se, že největším překvapením pro mne byly hned úvodní kilometry po asfaltu. Na první pohled grip vypadal solidně a obával jsem se, jak se bude bota na silnici chovat. Vzhledem k tomu, že koncept Race Ultra je přece jen primárně určen na lesní stezky a traily, 270ky na silnici z mého pohledu skutečně obstály. Rozhodně to ale není bota, ve které byste s chutí polykali desítky silničních kilometrů. Na druhou stranu v situaci, kdy hledáte trailovou botu do českých lesů a na zpevněné traily, ale úvodní kilometry z města musíte absolvovat po silnici, lepší botu na trhu budete hledat jen těžko.

Rozdílů oproti starším 290kám hned několik

Nové 270ky oproti starším 290kám shodily 20 gramů váhy. Konstrukce boty působí celkově lehčím a přívětivějším dojmem. Hned na první pohled disponují výrazně poddajnějším svrškem, přičemž významné změny se dočkala i mezipodešev, kde designéři ubrali další gramy.

Výsledkem je drop boty (rozdíl mezi patou a špičkou) pouze 4 mm oproti 8 milimetrům u Race Ultra 290. Výška v patě je nyní 14 mm, zatímco ve špičce dosahuje 10 milimetrů. Ochranu před proražením podešve potom zajistí speciální polymerová výztuha metashank III.

Nižší drop i váha napovídají, že nový model je určen spíše pro pokročilejší běžce, kteří již mají něco naběháno a nebojují s technikou došlapu. Právě nižší drop a lehčí konstrukce mají nejspíše za následek, že v 270kách má běžec přirozeně tendenci dopadat spíše od středu až na přední část chodidla. Subjektivně jsem ale měl pocit, že bota chodidla při dopadu krásně vede, a běh je v nich od prvních metrů naprosto přirozený.

 

Inov-8 Race Ultra zrychlují samyInov-8 Race Ultra zrychlují samy

 

Na lesních stezkách se chovají jako ryba ve vodě

Jakmile se s botou ocitnete na lesních stezkách, okamžitě vám bude jasné, že to je pro ně ideální prostředí. Solidní vzorek podešve, který z podrážky vystupuje necelých 5 mm, zajišťuje běžci dostatečnou stabilitu v terénu. Stejně jako u jiného konceptu Inov-8 Trailroc, je podešev složená ze tří různých typů směsi, které se vyznačují rozdílnou tvrdostí. Snad jediný povrch, kde Race Ultra 270 nezazáří, je hluboké bahno. Tam bota viditelně ztrácí, je to ale logická daň za snahu o univerzálnost ve smyslu silnice a trailu.

Jediné, co mi na novém modelu oproti starším Race Ultra 290 trochu chybí, je obsázka chránící chodidlo po celém obvodu. Obsázka zůstala pouze na vyztužené špičce boty. Je to opět krok směrem k lehčí váze, kterému nahrává také závodnější charakter boty.

Na co je třeba také upozornit, je širší přední část boty. Běžci jsou u Inov-8 zvyklí spíše na užší střih, nicméně to mohou ocenit například na ultratrailech v pozdější fázi závodu. Noha totiž po několika hodinách běhu „pracuje“ a větší prostor v botě při dopadu je žádoucí.

Celkově jsou Inov-8 Race Ultra 270 skutečně dobrou trailovkou, na kterou se budete moci spolehnout v různých podmínkách a terénech. Co stojí za zmínku je také jejich univerzálnost z hlediska závodního využití. S botou jsem byl spokojený jak na 10 km dlouhém krosu, tak i při delších bězích nad 20 km.


Zhodnocení

Plusy

  • univerzální použití i z hlediska různých typů závodů a distancí (od krátkých krosů až po ultra)
  • stabilita na zpevněných lesních cestách, skvělý kontakt s povrchem
  • integrované “kapsičky” pro upevnění kotníkového návleku Race Ultra Gaiter
  • prodyšnost a celkově poměrně lehký a poddajný svršek
  • neuvěřitelná univerzálnost (skvělá přilnavost od asfaltu až po kamenné seběhy)

 

Mínusy

  • za lehčí konstrukci běžci zaplatí nižší mírou ochrany (oproti verzi 290)
  • horší chování v bahně a sněhu

 


Diskuse

Kachlicka
Kachlicka
Potvrzuju. Je to super bota schopná všeho. Absolvoval jsem v ní i klasickou horskou túru místo v pohorkách a naprosto v pohodě :)
Jenom bych s autorem nesouhlasil v tom, že jinak Inov8 dělá užší boty. Moje starší F-Lite 252 jsou pocitově ještě širší než Ultry.
Jsem těžší váha a měl jsem lepší dojem spíš z robustnějšího modelu 290 než z 270. Ale stále mluvíme o tom že jsou oba TOP.
Marek
Marek

Pro zájemce jejich kompletní nová kolekce Inov-8 včetně modelu Race Ultra 270 a slavného X-Talon 212:)

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku