Běžecké boty

Recenze bot La Sportiva Bushido: Odolná a stabilní bota, která podrží na každém povrchu

Recenze bot La Sportiva Bushido: Odolná a stabilní bota, která podrží na každém povrchu

Pokud hledáte dobrou běžeckou botu do terénu, která vás podrží v bahně a dodá pocit jistoty na kluzkých mokrých kamenech a kořenech, pak určitě zkuste i model od italské značky La Sportiva a možná budete příjemné překvapeni.Údaje výrobce:

Materiál:svršek – prodyšná síťovina, Thermal Adhesive Microfibe, Ripstop
podšívka – Mesh
mezipodešev – MEMlex, EVA Rock-Guard
podešev – Dual-Density FriXion XT V-Groove
Hmotnost: 278 g (vel. 9,5 UK)
Tlumící systém: Impact Brake System
Infocena: 3290 Kč
Dodává: Hudy
Více info na www.hudy.cz

 

Bushido znamená v češtině „cesta válečníka“, což potvrzují i vlastnosti, které uvádí výrobce: středně těžká až lehká bota s nízkým profilem, agresivní podrážkou a odolným svrškem. Po prvním nazutí bot mě čekalo velmi příjemné překvapení. Ač jsem zvyklá, že boty musím nejdříve „prošlápnout“, tak tyto mi byly nezvykle příjemné hned po prvním obutí. Nutno uznat, že je ale je potřeba brát boty ze začátku na kratší běhy a nejdříve si na ně zvyknout. Bota nutí běžet hodně přes špičku, což může některým běžcům zpočátku způsobovat bolesti lýtek.

 

Gumová obsázka chrání proti kamenům zejména v sebězíchGumová obsázka chrání proti kamenům zejména v sebězích

Podrážka je zčásti tvořena vysoce přilnavým materiálemPodrážka je zčásti tvořena vysoce přilnavým materiálem

Bota dobře tlumí i malé nerovnostiBota dobře tlumí i malé nerovnosti

 

 

 

 

 

 

 

 

Stabilita na sněhu i v bahně

Díky tomu, že jsem boty testovala hned z jara, měla jsem možnost vyzkoušet je téměř na všech površích. Na první test jsem je vzala do Českého středohoří, kde byly tou dobou ve vyšších polohách cesty zasněžené a zledovatělé a v nižších pak bahnité a podmáčené. Oba typy cest zvládly boty skvěle. Cítila jsem se v nich velmi jistě a stabilně, a to i na přemrzlém sněhu, který je jak kluzký, tak i tvrdý a nerovný. Technické seběhy po úzkých cestičkách plné kořenů a mokrých kamenů byly dalším oříškem, kde Bushida obstály naprosto skvěle. Pojďme se tedy podívat, co je toho příčinou.

Agresivní vzorek a přilnavá podrážka jsou ideální kombinací

Právě pro hodně náročné a technické běhy je dle výrobce bota určena. Podrážka je ve střední části vyrobena z vysoce přilnavého materiálu, který výrobce používá i na podrážky lezeček a díky které sedí perfektně na mokrých kořenech a kamenech. Člověk tedy nemusí (jak se mi často u jiných bot stává) mít strach na tyto podklady šlápnout ani v plné rychlosti. Boty jsou na trailovou botu velmi lehké a mají nízký profil, pouze 6mm drop. Jsou ale ideální i na delší běhy, protože bota dobře tlumí i malé kamínky a nerovnosti na cestě. Bota má velmi agresivní vzorek, který oceníte zejména v bahnitém terénu, kde se bota doslova „zakousne“ do podloží. Na okrajích podrážky jsou oka, která mají malinko jiné složení a jsou zde hlavně pro zvýšení odolnosti. Pokud byste se s touto botou dostali někde na asfalt, tak nutno podotknout, že na asfaltu je bota hodně tvrdá. Je jasné, že k tomu není ani určená, nicméně je skutečně vhodné se vyhnout delším asfaltovým a rovinatým úsekům.

 

S botou se vyhněte dlouhým úsekům po asfaltuS botou se vyhněte dlouhým úsekům po asfaltu

 

Bota je v přední části poměrně široká a dovolí tak běžeckým prstům se přirozeně „roztáhnout“. Gumovou obsázku, která je kolem špičky, ocení běžci zejména při technických sebězích, kdy je možnost kontaktu palců s kameny či skálou. Speciální zpevnění nad podešví vytváří „klec“, která nohu uzamkne, a ta v ní pevně sedí. Nedochází tedy ani při delších bězích k tvorbě puchýřů či otlaků, protože v botě nedochází k žádnému tření.

Zaujalo nás:

  • stabilní a příjemný pocit nohy v botě
  • neklouže ani na mokrém povrchu či sněhu
  • gumová maska kolem špičky

Diskuse

Borek
Borek
Ideální barva do bahna :)
Marek
Marek

Jak jsou na tom tyto boty ve srovnání s trailovými botami od Inov-8? Přiznám se, že značku La Sportiva moc neznám o té Inov8 jsem slyšel, že je dobrá. Dá se to porovnat?

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku