Běžecké boty

Pojídači horských kilometrů - recenze běžeckých bot adidas XT5

Pojídači horských kilometrů - recenze běžeckých bot adidas XT5

Většina trailových běžců řeší problematiku zvolení správných bot na závod. Špatná volba může mít za následek nejen horší výsledek ale především zranění, možnost pádu apod. Firma adidas uvedla tento rok již pátou řadu modelu Adizero XT, která mile překvapila.Údaje výrobce:

Materiál:svršek – Coolever - síťovina se syntetickým krytím
jazyk – EVA
mezipodešev – adiPRENE+
podešev – adiWEAR
podrážka – Continental
Hmotnost: 272 g (vel. 8,5 UK)
Tlumící systém: EVA
Zpevnění klenby: Torsion system
Infocena: 2899 Kč
Dodává: adidas
Více info na www.adidas.cz

Komfortní tlumení a zesílený šněrovací systém

Svršek boty vychází z prověřeného a oblíbeného modelu silničních bot Adizero Adios. Materiál je samozřejmě zesílen a doplněn o stabilizační prvky, které brání podvrtnutí kotníku. Vnitřní patní část má příjemné polstrování, které netlačí na achilovku. Šněrovací systém na botě je výrazně zesílen a vyřešen tak, že minimalizuje možnost rozvázání tkaniček a zároveň tlaku na nárt nohy. Použité dvojité švy nikde netlačí. Špička boty je zesílena výztuží, a tak při nakopnutí kamene při běhu nehrozí poranění palce. I přes použití pevnějšího materiálu, je bota prodyšná a v letních teplotách noha „dýchá“.

 

Špička boty je zesíílena výztužíŠpička boty je zesíílena výztuží

 

Mezipodešev je díky použité technologii adiPRENE+ dostatečně odpružená i na dlouhé seběhy po kamenech. Na to, že se jedná o závodní model, disponuje opravdu komfortním tlumením. I při běhu po asfaltu jsem neměl pocit omlácených nohou. O zpevnění střední části chodidla se stará Torsion System. Jedná se o stabilizační prvek, který zvyšuje kontrolu a zlepšuje zpevnění nohy. Tyto vlastnosti jsem ocenil hlavně při závodech, kde se běží po bočně odkloněných cestách.

 

Torsion system má na starosti stabilizaci, kontrolu a zpevnění nohyTorsion system má na starosti stabilizaci, kontrolu a zpevnění nohy

 

Vynikající přilnavost a odolnost podrážky je velkým posunem vpřed

Podrážka pro mě znamená asi největší posun v porovnání s předchozími modely. Výrazné „špunty“ byly nahrazeny menšími výstupky po celé podrážce (Traxion system). V kombinaci s použitým měkčím materiálem zajištuje opravdu dobrou přilnavost na trávě, v bahně, ale i na mokrých kamenech. Jelikož se Skyrace běhá v horách, tak boty, které nedrží na mokrých kamenech mají velikou nevýhodu a zvyšují riziko pádu. Po cca 60 km závodního běhu v Dolomitech podrážka jeví minimální stopy opotřebení. I přes členitý tvar podrážky jsem nezaznamenal žádné zaražené kamínky, které bych musel za běhu složitě odstraňovat.

Váha hraje samozřejmě jednu z hlavních rolí při výběru závodních bot. Hmotnost 272 g při velikosti UK 8,5 řadí tento model k průměru. Ale při zohlednění použitého odpružení a stabilizačních prvků se jedná o špičku na trhu. Navíc při běhu za mokra bota nenasákne tolik vody a tvar podrážky nenabalí takové množství bahna, jako při použitých vyšších špuntech.

 

Bota má odraz a lehkost závodní botyBota má odraz a lehkost závodní boty

 

Stabilní bota, která zachová odraz a lehkost závodní boty

Z vlastní zkušenosti doporučuji osobní vyzkoušení. Velikost se může lišit i v porovnání s jinými modely stejné značky.

Již na prvním výběhu jsem měl z boty dobrý pocit. V terénu drží na všech površích. Ale i při asfaltových přebězích se v botě běží poměrně dobře. Samozřejmě bych v nich nechtěl absolvovat klasický silniční závod. Ale na to také nejsou určeny. I přes robustnost si zachovaly rychlý odraz a lehkost závodní boty. Za sebe určitě doporučuji.

Zaujalo mě:

  • drží v terénu za každého počasí
  • rychlá závodní bota bez kompromisů
  • komfort pro nohy vč. achilovek

Diskuse

Petros
Petros

Ahoj. Botu jsem koupil letos v létě a musím nesouhlasit s odolností podrážky. Oproti jiným botám, které jsem kdy používal mi přijde spíš podprůměrná :-( Boty zatím neabsolvovaly žádnou extra distanci (aktuálně mají tak 500 km) a na podrážce je to už silně znát. Bylo to pro mě trochu zklámání. Dost trpí i ta plastová výztuha proti krucení. Na druhou stranu to jak jsou lehké, dýchají a nebylo třeba si je jakkoliv prošlápnout nebo zvykat na nohu tento fakt asi bohatě převáží. Běhu zdar, v horách zvlášť. petros

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku