VYBAVENÍ Běžecké boty

Běžecká bota pro dlouhé tratě - Recenze Inov-8 Terraclaw 250

Běžecká bota pro dlouhé tratě - Recenze Inov-8 Terraclaw 250

Pokud hledáte botu do náročných podmínek, rádi běháte v přírodě delší běhy i závody, pak zvažte Inov-8 Terraclaw 250. Jedná se o trailovou botu s výrazným vzorkem, která vás překvapí svou odolností a stabilitou v terénu.Základní informace

Značka: Inov8

Pro jaký povrch je bota vhodná: Sníh, Bahno, Běh v horách, Náročný přírodní terén

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra), Závod, Vytrvalostní trénink

Hmotnost: 250 g (vel. UK 8) g

Šněrování: Klasické s asymetrickým úchytem tkaničky na jazyku

Infocena: 3590 Kč

Dodává: Vavrys

Svršek boty

Svršek je na již od Inov-8 známém kopytě Standard, šněrování boty končí o 1,5 cm výše než u klasických bot, tudíž celá bota sedí hlavně v oblasti nártu a nechává tak prostor pro práci klenby.

 

Výztuha ve tvaru X v přední části botVýztuha ve tvaru X v přední části bot

Obsázka v přední části proti nakopnutí palceObsázka v přední části proti nakopnutí palce

Celkem 44 špuntů vás hravě provede náročným terénemCelkem 44 špuntů vás hravě provede náročným terénem

 

U boty nenalezneme žádnou membránu. Je obecně známo, že membrána může být prospěšná, ale ne úplně vždy. Při pocení nohy v podstatě nedochází k odvodu páry a noha běžce se tak cítí trošku jako v holince. To se ale u Terraclaw 250 nestane. Svršek je ze syntetického, velmi prodyšného materiálu, který udrží vaši nohu v pohodlí a voda bude "protékat" a rychle se dostane z boty pryč. Současně si na svršku jistě všimnete velmi nápadného a barevně odlišného kříže v přední části. Vzhledem k tomu, že bota nemá žádné švy ani výztuhy, je tu právě toto "X", které stabilizuje nohu. Nově model přichází také s vyztužením přední části kolem palce. Tzv. nárazníková oblast nebo obsázka kolem celé boty a vyvýšená v oblasti prstů vám chrání nohu v náročném terénu před nakopnutím kamenů, kořenů apod.

Odpružení boty

V mezipodešvi je použitá tzv. "compressed EVA" pěna, která velmi dobře dokáže držet svůj tvar. Drop boty je 8 mm, pod patou má bota 16 mm a pod špičkou 8 mm. Mezi podešví a mezipodešví je vložen speciální polymerový prstenec, který svým tvarem kopíruje plantární fascii (pevný vaz mezi patou a prsty) a pomáhá ve flexibiltě celé boty. Bota je celkově poměrně dobře tlumená, ale současně si zachovává citlivost v terénu.

Podpora: neutrální
Zpevnění klenby: Syntetické a barevně odlišné ve tvaru
Sklon pata - špička: 8 mm mm
Šněrování: Klasické s asymetrickým úchytem tkaničky na jazyku

Podrážka a její vlastnosti

Podešev je vyrobena ze dvou různě hustých směsí pryže (dualC). Černé části jsou tvrdší a odolnější, barevná část je měkčí a zajišťuje lepší kontakt na nerovném povrchu nebo na skále, kde potřebujete cítit, kde nohu máte. U boty nechybí ani Metaflex, který pomáhá k ohybu obuvi v přední části a Terradapter, který kontroluje rozklad došlapové energie při vyšší únavě běžce.

Terraclaw má výrazný vzorek se 44 špunty, které jsou 4,5 mm vysoké. V pření části jsou rozloženy pravidelně v řadách pro lepší záběr zejména při náročném stoupání. V zadní části pak nerovnoměrně, což pomůže hlavně brždění při sebězích.

Bota má dobrý záběr v přední části a pod patou pak špunty proti, aby dobře brzdila při sebězích. Díky tomu dobře poslouží i v závodě.

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Inov-8 nás letos obdařil úplnou novinkou. Přišel totiž se zcela novým modelem bot Inov-8 Terraclaw 250. Výrobce inzeruje, že se jedná o botu, která se může porovnávat s tankem. Měla by být tedy odolná, stabilní a pevná a současně vhodná do těch nejnáročnějších podmínek, co si na planetě Zemi můžeme vymyslet. Nutno dodat pro běžce, samozřejmě. :)

 

Terraclaw 250 jsou vhodné do terénu na dlouhé běhyTerraclaw 250 jsou vhodné do terénu na dlouhé běhy

 

Při rozbalení krabice na mě boty na první pohled působily dost obyčejně. V porovnání s botami od jiných výrobců totiž působí jakoby "málo vytuněně". Ale o to více překvapily při prvním nazutí a proběhnutí.

Boty si nejdříve dobře vyzkoušejte

Bota má specifický tvar, a proto každému doporučuji si botu předem důkladně vyzkoušet, případně i proběhnout, pokud je možnost. Má totiž velký prostor v přední části boty. Někomu se to může zdát velmi pohodlné, někdo to ale odmítne.

Bota nechává výrazně pracovat klenbu a chodidlo, takže pokud jste zvyklí běhat v botách, které nohu více drží a jsou tlumené, pak s Terraclaw 250 začněte opravdu pomalu. Přece jen je Inov-8 značka, která nechává prostor pro práci a posílení přirozených vlastností chodidla.

Bota vám ukáže, že i v bahně a v terénu se dá běžet pohodlně

Při pohybu v náročném terénu získáte díky podešvi velký pocit stability. V bahnitém a nerovném terénu je Terraclaw 250 doopravdy jako doma. Stejně tak vysoké šněrování a asymetrický úchyt na jazyku poskytne pocit poohodlí (jazyk se nekroutí) a do boty se vám z vnějšku skoro nic nedostane. Podpora, kterou mi bota poskytla při běhu v lese mimo cesty po suťoviscích a mezi kořeny a klacky byla doopravdy jedinečná. Člověk se na ni může spolehnout a naplno věnovat běhu a nemusí přemýšlet nad každým krokem. Současně je to bota na delší běhy, její široká přední část dá prostor pro práci chodidla a současně pro "roztažení", ke kterému při delších bězích dochází. Jedinou nevýhodou může být postavení špuntů v přední části podešve v řadách. Pokud totiž poběžíte na šikmém povrchu, noha vám může do strany mírně ujíždět.

Při přechodu na asfalt se dá běžet, ale není to žádný komfort. Proto bych nedoporučila běhat po asfaltu žádné delší úseky, bota na to není určená a samozřejmě to také snižuje její životnost. Absence membrány je asi jediné, co mi u boty chybí. Zejména v zimě nebo při běhání na sněhu je totiž i minimální přítomnost vody v botě nepříjemná. Pak bych sáhla po jiném modelu. Celkově se jedná o botu, která jistě obstojí mezi trialovou a krosovou obuví do horských a nejnáročnějších přírodních podmínek, dokonce si troufnu odhadnout, že bude silným konkurentem v této oblasti.

 


Zaujalo mě:
  • výrazný vzorek podrážky, který obstojí v náročném terénu
  • univerzální využití na závod i trénink
  • nízká váha ve svém segmentu

 

Autor recenze: Michaela Kofrová

 


Další informace:

www.inov-8.cz


Diskuse

Pete P.
Pete P.

Super bota ale mokré kameny a skály nic moc jinak v pohodě bota.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku