RECENZE VYBAVENÍ Běžecké boty

Recenze Salomon S-LAB XA Alpine - boty, co v horách běhají samy

Recenze Salomon S-LAB XA Alpine - boty, co v horách běhají samy

Salomon S-LAB XA ALPINE je botou na půl běžeckou, napůl vysokohorskou. Kombinuje všechny výhody běžecké a vysokohorské obuvi a dává tak majiteli absolutní svobodu v jakémkoli prostředí. Ačkoli není určení na klasické běhání, zaujme svou univerzálností, nízkou váhou, excelentním gripem a výbornými materiály.Základní informace

Značka: Salomon

Pro jaký povrch je bota vhodná: Sníh, Bahno, Běh v horách, Náročný přírodní terén

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)

Hmotnost: 345 g

Šněrování: Quicklace

Infocena: 6890 Kč

Více info na www.salomon.com/cz/product/s-lab-xa-alpine.html

Svršek boty

XA ALPINE je složena ze dvou skořepin. První, vnitřní, je jakousi teniskou, na kterou jsou běžci od běžeckých bot Salomon zvyklí. Nejvíce připomíná boty S-LAB Sence Ultra. Tato vnitřní teniska se zavazuje na Quicklace způsob, typický pro všechny boty Salomon. Nechybí také pouzdro na šňůrku, tzv. lace pocket. Po bocích je teniska velmi tenká a výborně dýchá, zároveň je také flexibilní. Vnější skořepinu boty tvoří do vysoké míry robustní, pogumovaný a voděodolný materiál v kombinaci s nad kotníkem začínající velmi příjemným textilem. Na rozdíl od pogumovaných části boty – asi 2/3 celkové plochy bot – je textil začínající nad kotníkem velmi flexibilní, a není proto problém ho všemožně ohnout a docílit jim větší prodyšnosti a pohodlí pro běh.

 


Na boty se dají nazout i mačkyNa boty se dají nazout i mačky

Kvalitní podrážka i do horského terénuKvalitní podrážka i do horského terénu

S-LAB XA Alpine má voděodolný zipS-LAB XA Alpine má voděodolný zip

Prohlédněte si další fotografie k článku...

 


 

Pokud botu voděodolným zipem zapnete do svého maxima, manžeta nad kotníkem sevře vaší achilovku tak, aby se minimalizovala šance dostání se nečistot a sněhu do vnějšku boty. Špička i pata boty jsou velmi tvrdé a zabraňují tak možnému zranění z okopu, či špatného došlapu. Vzhledem k pogumování a voděodolnosti většině části boty vám bude v letních měsících v této botě teplo. Ačkoli je vnitřní bota velmi tenká a prodyšná, vnější část jen z části větrá, a tak bych tuto botu doporučil do teplot dosahujících maximálně 20 stupňů, pokud nechcete, aby vám bylo teplo.

Odpružení boty

Podešev a mezipodešev XA Alpine je totožné jako u dalších modelů S-LAB Sence. Podešev Contagrip se již osvědčil a napomáhá i zde lepší přilnavosti za mokra i lezení. Mezipodešev je také stejný jako u dalších modelů bot S-LAB – Dual-density Compressed EVA – a tak rychlý přeběh přes suť vám nebude dělat problém. Novinkou je tzv. Carbon chassic, tedy technologie která má napomáhat ještě lepší kontrole a stabilitě při sebězích v náročném terénu.

 

Uvnitř najdete botu, která připomíná S-LAB Sense UltraUvnitř najdete botu, která připomíná S-LAB Sense Ultra

Podrážka a její vlastnosti

Nenechte se ale zmýlit. Jakkoli se tato bota může při pohledu tvářit jako teniska hrající si na pohorku, hned od prvního nazutí zjistíte, že podrážka XA Alpine je stoprocentní vysokohorskou záležitostí se vším všudy. Ať se brodíte tunách suti či sebíháte v rozbředlém sněhu, tvrdá podrážka v kombinaci s - do detailu promyšlenými – špunty nás nezradí v jakémkoli terénu. Právě ona podrážka je největším rozdílem řady XA oproti Sence. S řadou XA si může dovolit vylézt na jakýkoli vrchol a stále se nebudete muset bát o stabilitu a komfort.

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Z vlastní zkušenosti po měsíčním testování této boty s ní nemůžu být nespokojen. Splňuje vše, co jsem od ní očekával. Je to ideální kombinace mezi lehkou závodní běžeckou botou a pohorkou do těžkého terénu, s kterou se můžu vydat kamkoli. Testoval jsem ji jak v Moravskoslezských Beskydech, tak i na slovenských horách, konkrétně na Malé Fatře a ve Vysokých Tatrách. Právě na Malé Fatře a ve Vysokých Tatrách v techničtějším terénu jsem naplno ocenil vlastnosti XA ALPINE. Kamenná suť, mokré, kluzké balvany, po kterých se scházelo či mokrý sníh nebo bahno v této botě nejsou překážkou. Doporučil bych ji snad všem lidem, kteří rádi tráví čas ve vysokých horách – které jsou již techničtější – a kde nejen chodí, ale sem tam si i něco vyběhnout nebo seběhnout a zároveň požadují maximální kontrolu a spolehlivost. Ani zima této botě nedělá problém. Ačkoli výrobce udává jako teplotní minimum -5°C, lze na ní bez problému nasadit mačky a vydat se s ní zdolat i opravdu těžko přístupný terén.

 


Zaujalo mě:
  • Stabilita - přestože je bota velmi lehká, i ve velmi technickém terénu se na ni můžete spolehnout a nezklame vás
  • Váha - ve srovnání s klasickými pohorkami, vám bude připadat, jako byste na noze žádnou botu neměli
  • Inovativní materiál - jen těžko byste mohli hledat takto podobně konstruovanou botu. Je to ideální kombinace pro běh ve vysokohorském terénu a horolezectví

 

Autor recenze: Vojtěch Gawlas, redaktor svetbehu.cz věnující se horským běhům - převážně pak skyrunningu.

 


Další informace:


Diskuse

Vitek
Vitek

Podminky, ktere jsou popsane v recenzi se daji bez problemu zvladnout v jalekoliv krosovce urcene do hor (kterych ma kazda trailova znacka nekolik a obvykle stoji o polovinu mene). Krosek s vyvedenim svrsku nad kotnik ke dneska na trhu uz taky cela hromada. V cem tedy spociva ta unikatnost? Jak je na tom napriklad tahle bota na via ferratach, nebo pri VHT? (P.S. neni Sence jako Sense...)

Vítek
Vítek

Nemůžu souhlasit. Pohodlných krosovek, které se bez potíží dají v horách používat několik dnů v kuse je mraky - v čem se asi  běhají Transalpine a další etapáky? Jmenovitě např. Brooks Cascadia, Adidas Response Trail, cokoliv od Hoka One One, Salomon Wings a další...Osobně si myslím, že brát pohorku do testovaných lokalit je jako brát kanón na vrabce, v drtivé většině případů to bez nejmenších potíží zvládne i "obyčejná" běžecká bota. Pokud tahle bota navíc nejde použít na ryze běžecké akce, tak tomu už vůbec nerozumím... to bych si jí nechal do podmínek, kde začíanjí běžecký boty selhávat (lezení, ferraty, VHT), ale tam zas budou mnohem lepší modely typu salomon X-alp LTR, nebo nějaký jiný approach model.


 


Jediné co mě napadá, je využití při útoku na FKT, kdy je potřeba udržovat rychlé tempo na hranici chůze a běhu a ve vyšších polohách použít mačky (které se na běžecké boty nasadit nedají a tady by to neměl být probem), ale co si budeme povídat, do těchhle podmínek se dostane pár lidí na světě.

Sam
Sam

Souhlasím s Vítkem. Těch bot, ve kterých lze absolvovat několkadenní a velmi těžké běhy je opravdu dost. V čem asi absolvují závodníci Tor des Geants, že ?


A pokud se jedná o FKT ve vyšších polohách, tak minimálně v Evropě to lze také zvládat v běžných botách. Nakonec třeba na ITT (nyní již s jiným pořadatelem pod jiným názvem) se v roce 2015 konalo ME. Na ledovci na Grande Motte jsou povinné crampons a používají se ty navlékací například Yaktrax.


Ta cena je naprosto nesmyslná. Za ní pořídím minimálně dvoje špičkové trailové boty.

Petr
Petr

Jestli se nepletu, tak tuhle botu vytvořil Salomon pro Kilianovy "alpinrunning" projekty. V čem se odlišují od klasických trailovek je kromě podrážky ten voděodolný a zateplený integrovaný návlek. Ideální využití je tedy sníh a skála s relativně vysokým sklonem (nad 50 stupňů). Na takovém povrchu člověk běží/jde tak pomalu, že nemůže zahřívat nohu vlastním teplem. Jako příklad použití jsem s nimi byl minulý víkend v Tatrach: od Sliezkeho domu na Východnou Vysokou. Dole pršelo a na vrchu sněžilo, v některých místech skoro metr navátého sněhu, takže fixní řetězy jsem nejdříve musel vyhrabat ze sněhu. V klasických trailovkách by mně umrzly prsty. Je to hodně "niche" produkt, ale pár lidí to určitě ocení a využije. Scarpa připravuje podobný model (Atom S), který bude snad ještě dražší. Jo, a mačky se na ně dávají skoro stejně špatně jako na jiné běžecké boty.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku