RECENZE VYBAVENÍ Běžecké boty

Recenze Vibram Fivefingers V-TRAIL: dojmy z minimalistických bot

Recenze Vibram Fivefingers V-TRAIL: dojmy z minimalistických botZákladní informace

Značka: Vibram FiveFingers

Pro jaký povrch je bota vhodná: Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Rekreační běh, Tempový trénink, Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km)

Hmotnost: 180 g

Šněrování: Stahovací

Infocena: 3899 Kč

Dodává: SPORT&MODA s.r.o

Více info na www.prstove-boty.cz

Svršek boty

Pružná a odolná ripstop tkanina. S použitím Spandexu. Velmi prodyšná. Počítejte s tím, že po průběhu kaluží nebo blátem budete mít v botě mokro. Boty se dají ale dobře prát.

 

Vibram FiveFingers V-TrailVibram FiveFingers V-Trail

Vibram FiveFingers V-Trail: poutko u paty vám pomůže snadněji si boty nazoutVibram FiveFingers V-Trail: poutko u paty vám pomůže snadněji si boty nazout

Ochrana prstů je dostatečná pro každé běžné nakopnutí kamene nebo kořenu.Ochrana prstů je dostatečná pro každé běžné nakopnutí kamene nebo kořenu.

Odpružení boty

Vzhledem k tomu, že jde o minimalistickou botu, žádné odpružení v ní nenajdete.

Vložka do boty má tloušťku 2 mm a je z materiálu EVA. Mezi vložkou z EVA a podrážkou je vložena mezipodešev 3D Cocoon, což je taková „nadýchaný síťovina“, jejíž účelem je roznesení nárazu při dopadu na ostrý předmět. Pod ní je už hned 5 mm "tlustá" podrážka.

Podrážka a její vlastnosti

Vibram je předním dodavatelem materiálů na podrážky pro řadu běžeckých i outdoorových značek.

Přilnavost bot Vibram FiveFingers V-Trail je naprosto skvělá. Prvním důvodem je použitý materiál (Megagrip) a konstrukce podrážky. Druhým důvodem je samotný princip minimalistické boty, který umožňuje lépe vnímat bláto, skálu, kameny, trávu, hrboly a všechno ostatní po čem šlapete. Hlavní rozdíl je asi v tom, že v minimalistické botě lépe předem poznáte, že při nějakém pohybu byste mohli uklouznout. V klasické botě na to přijdete někdy až moc pozdě.

Osobně jsem se v této botě cítila stabilněji a jistěji než v jakékoliv jiné běžecké nebo outdoorové botě a to jak při chůzi, tak postupně i při běhu, kterého zpočátku nebylo moc.

 

FiveFingers V-Trail je k dostání v různých barevných variantáchFiveFingers V-Trail je k dostání v různých barevných variantách

Svršek boty je pružný a prodyšný. Nebudete se moc potit a boty lze snadno vyprat.Svršek boty je pružný a prodyšný. Nebudete se moc potit a boty lze snadno vyprat.

FiveFingers V-Trail podrážkaFiveFingers V-Trail podrážka

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Nepatřím mezi ty, kteří propadli mánii bosého či minimalistického běhu. Na testování FiveFingers jsem byla zvědavá a přistupovala k tomu zcela neutrálně.

Ne že bych měla něco proti chození a běhání boso. Naopak, jako asi každého, chodit i běhat boso mě baví. V praxi to ale znamená, že v létě občas chodím bosky po zahradě nebo na pláži v písku. Víc nic.

Jaké budete mít pocity při prvním použití:

- Jak se do toho proboha leze?

Prvních deset obutí je trochu náročných. Asi jsem nemehlo, ale trvá mi, než se strefím každým prstem do správného místa a musím si přitom dost pomáhat rukama.

- Já mám na nohách prsty!

Nevím, jak vy, ale postupem času od svého dětství jsem jakoby zapomněla, že mám prsty na nohou. V klasické běžecké botě jsou prsty schované a zavřené v pevném obalu a co v té botě dělají, jak a jestli se tam hýbou, vlastně vůbec nevím, nevnímám a neřeším. Oproti tomu FiveFingers, jak již z názvu vyplývá, jsou boty prstové. Prsty tam cítíte, vidíte, vnímáte. Pro zdravý pohyb to může být jen dobře.

- Jé, to je super, je to tak příjemné jako chodit naboso, ale nohu mám přitom chráněnou.

Je to fakt dobrý pocit chodit v prstových botách. Ještě více při chůzi než při běhu. Při běhu jsem přeci po pár prvních použitích nejistá, abych nešlápla na nějaký kámen a bojím se zrychlit. Ale na chození a poklusávání ... paráda.

A co nevýhody a omezení?

Zatím jsem v těchto botách běhala jen kratší úseky. Přechod na minimalistickou obuv ani nejde udělat příliš rychle, protože při běhu v ní zatěžujete trochu jiné části těla a mohli byste je snadno přetížit. Nejsem si zatím ani jistá, jestli na ni přejít chci nebo jestli budu FiveFingers využívat jako doplněk, změnu, připomenutí přirozeného pohybu. Chodit na procházky a poklusávat v těchto botách je každopádně super.

Obzvláště při rychlém běhu je potřeba se více soustředit na to, po čem běžíte. Přeci jen došlap na malý kámen nebo špatně vystouplý kořen ucítíte mnohem více než v klasických botách. Uvidím, jak si na to zvyknu. Běžet boso mě zatím podvědomě brzdí. V klasické botě můžete valit po štěrkové cestě nebo po lesní cestě zarostlé napůl trávou a nehledět přitom v podstatě pod nohy. Ve FiveFingers musíte sledovat, co je pod vámi.

Cena prstových bot je podobná jako cena kvalitních klasických běžeckých bot. Při jejich výrobě je potřeba více ruční práce, využívají se speciálně vyvinuté stroje, materiály a technologie. Třeba spojení podrážky klasické boty se svrškem je banalní záležitost zatímco spojit podrážku Vibram FiveFingers se svrškem, zejména v oblasti prstů, je o třídu náročnější úkol.

 


Zaujalo mě:
  • Příjemné pocity
  • Na jakémkoliv povrchu mnohem stabilnější než jakákoliv klasická bota
  • Jiné fungování prstů na noze než v klasických botách

 

Autor recenze: Michaela Gladišová, SvetBehu.cz

 


Další informace:


Diskuse

AL
AL

Tady jinde na webu, že jiná Fivefingers bota V-RUn je vhodná pro ty kdo přechází na minimalistický běh. Zajímalo by mě jestli je mezi těmi modely opravdu nějaký rozdíl anebo to je v podstatě jedno?

Ivan M
Ivan M

Vibram používám už 4 roku a jsem na 100% spokojení. je to něj lepší bota, která jsem někdy měl. Výsledky jsou o minutu lepší na 5 km. Doporučují všem, kteří chtějí  překonat bolesti kloubu. Mohu obhájit toto tvrzení.....
Děkuji Vibramu
Minchev

Juraj
Juraj

Ja mám jeden pár Spiridon MR na beh a druhý pár Trek Ascent na turistiku. Čo sa týka behu - treba dávať pozor kam dopadne chodidlo a ak bežíte v známom teréne a poznáte podložie môžete aj šprintovať. Čo sa týka turistiky - bol som v tom aj na Kriváni, Rysoch aj na Slavkovskom štíte (zatiaľ). Cítite každý kameň. Treba našľapovať opatrne. Je to však náročné. Omnoho ideálnejšie sú na turistiku, kde toľko skál nieje. Nízke Tatry, Západné Tatry, Veľká a Malá Fatra atď.


Ja som si ich kupoval hlavne preto, lebo som mal problémy s kolenami. Najmä pri turistike pri schádzaní z kopca. S touto obuvou je to výrazne lepšie. Naučil som sa viac dopadať na prednú časť chodidla a tým tlmiť náraz na koleno.


Nevýhody: U obidvoch párov najviac trpia spoje v oblasti veľkých palcov. Po častom používaní sa začínajú odlepovať. Možno je to tým, že ich skúšam v akomkoľvek teréne (aj v náročnom vo Vysokých Tatrách).


Keby doriešili tieto problémy s pevnosťou okolo veľkého palca a pridali 2 mm alebo 3mm na hrúbke podrážky bola by to ideálna obuv aj na turistiku do Vysokých Tatier.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku