Běžecké boty

Lehké běžecké boty Inov-8 Roclite 318 GTX

Boty Inov-8 Roclite 318 GTX jsou pevné, lehké a odolné běžecké boty s výrazně profilovanou nízkou podrážkou bez většího odpružení předurčené pro běh v terénu. Mezi běžeckými botami se jedná o outdoorový model, ostatně běhání je hlavní doména značky Inov-8…Údaje výrobce:
Výrobce: Inov-8
Model: Roclite 318 GTX
Podrážka: Meta-flex
Hmotnost (1/2 pár UK 8): 318 g
Infocena: 3 390 Kč
Dodává: Vavrys CZ

Boty Inov-8 Roclite 318 GTX jsou pevné, lehké a odolné běžecké boty s výrazně profilovanou nízkou podrážkou bez většího odpružení, předurčené pro běh v terénu.

Přiznávám, že prvotní dojem z bot Roclite nebyl nijak slavný. Ačkoli bota nohu obepíná pevně, necítil jsem dostatečnou oporu klenby a měl neustálý pocit kolen vbočených do tvaru X. Jazyk se mi zdál příliš krátký a tenký. Obával jsem se, že po delší době – až noha trochu nateče – začnou tkaničky tlačit do nártu. Postávání při zkoušení a chůze po dlažbě, betonu a asfaltu tento pocit ještě prohloubila. Cítil jsem se nejistě, vzorek podrážky je dost vysoký. Kontakt nohy s povrchem (asfaltem) proto nebyl dokonalý a dost to klouzalo.

Co z toho plyne? Nevěřte prvotním dojmům...

Začněme ale popořadě, nejprve popis. Svršek boty je z odolného a prodyšného materiálu, voděodolnost zajišťuje membrána Gore-Tex. Po celém obvodu nad podrážkou se táhne pruh pevného materiálu, který slouží k mechanické ochraně svršku i ke zvýšení podélné a torzní tuhosti boty. Zesílení je obzvláště markantní v oblasti paty, kde dosahuje až k hornímu okraji obuvi. Zajišťuje tak vynikající stabilitu kotníku a achilovky.

A hlavně: nohy to celé se vším všudy zatíží podle naší váhy dohromady pouhými 622 g, což je dokonce méně než údaje výrobce!

V rámci testu jsem si po snídani v horské chatě naordinoval dlouhý horský běh. Začal jsem asi kilometrovým stoupáním přes horskou loukou v podmáčené trávě. Veškeré pochybnosti rychle mizely. Postavení chodidel při běhu žádnou oporu klenby nevyžadovalo, což znamená, že buď mám speciální typ klidového platfusu anebo výrobce počítá s tím, že při běhání mají nohy jiné postavení než v klidu. Jazyk chránil nárt dost na to, aby nedošlo k otlakům a zároveň nepůsobil jako zbytečná zátěž, absorbující vodu. Ocenil jsem taky zpevněnou zadní část, která pevně a přitom měkce obepínala achilovku a vůbec celou patu pod kotníky, že se ani nepohnula.

Vzorek podrážky zabíral perfektně. Boty neprokluzovaly a při překonávání mnoha potoků či mokřadů se plně uplatnila goretexová membrána. Ta se průběžně osvědčila i dále, když trasa traverzovala velká rozbředlá sněhová pole. Zjištění, že dokonce ani na sněhu boty nekloužou, pro mne bylo důležité, jelikož prudký sněhový svah byl dlouhý snad tři kilometry. I tak bylo lepší našlapovat opatrně.

Část cesty po krkonošské hřebenovce vedla po asfaltu, kde jsem formou tvrdšího došlapu pocítil horší odpružení, ale výše zmíněný horší kontakt jsem při běhu nezaznamenal. Největší slabinu boty ukázaly při přeskocích po žulových plotnách. Terénní podrážky, navíc vlhké z předchozí sněhové pasáže, neměly ani na drsné  žule dostatečnou adhezi. Několikrát noha nečekaně sklouzla, a když jsem si konečně namlel, začal jsem ve skalnatých úsecích výrazně zpomalovat..

Pro běh v podobných terénech obvykle bývají nejlepší boty určené na orientační běh. Neposkytují žádný velký komfort, obvykle ve vlhku protečou, ale neztěžknou, protože se na nich nemá co namočit či nasáknout. S nimi také obvykle boty do terénu porovnávám a zodpovědně mohu říct, že Roclite z takového srovnání vychází velmi dobře. Voda ani sníh se do bot nedostaly a neměl jsem ani pocit zapařených nohou, přestože cesta vedla po rozmáčených loukách, sněhem a dlouhé úseky přímo potokem z tajícího sněhu. První vlhko jsem zaznamenal cca po 15 km a jejím zdrojem byl prokazatelně rozbředlý sníh, do něhož jsem zapadl až po koleno.

Dokonalý záběr do kopce i po rovině, skvělý kontakt s nezpevněným terénem, žádné otlaky, puchýře ani nepřirozená poloha chodidel. Podrážky nejsou zrovna silné, což má za následek horší tlumení nárazů, ale zároveň šetří kotníky, které nemají tendenci se podvrknout – a že moje kotníky se většinou nejpozději po deseti kilometrech podlamují velmi ochotně... Ani při sbíhání kopců jsem nezaznamenal negativní pocity, palce vpředu nenarážely a pro nohy bylo v botách přiměřeně místa, aby netlačily a přitom pevně držely.

Nakonec trasa po krkonošských hřebenech měřila 26 kilometrů s otočkou na vrcholu Sněžky. Po třech hodinách téměř nepřetržitého běhu v rozmanitých jarních terénech jsem zaznamenal jediný negativní dojem: odřené kotníky. Podrážka není silná, ale je velmi houževnatá. Její okraje, dole mírně rozšířené, jsou navíc dost ostré. Občas mi při dopředném pohybu zavadila podrážka o kotník. Jednou, dvakrát, desetkrát se nic nedělo, bylo to jen nepříjemné. Protože však běh trval tři hodiny, zakrátko jsem měl na vnitřních kotníkách vydřený šlic. Což taky nemusí být nutně chyba bot, ale třeba křivých nohou... o kotníky si však zakopávám běžně a většinou to tak nebolí. Na závěr ještě poznámka, že testovaný model bude na českém trhu v prodeji od září 2011.

Roclite 318 jsou z pohledu běžce boty outdoorové, z pohledu všestranných aktivit boty na běhání, a to na běhání v terénu - ostatně běhání je hlavní doména značky Inov-8. Považuju Roclite za off roady mezi běžeckou obuví, a to navíc za off roady pevné, s dobrým odrazem a hlavně lehké. Přestože dálkové běhy a půlmaratóny cíleně netrénuji, byl jsem schopen trasu uběhnout, aniž by mi kvůli botám „ztěžkly nohy“.

© Svět outdooru, test červen 2011, text a foto Jan Šťovíček

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Kompletní nabídku obuvi INOV8 zakoupíte v prodejně Vavrys v Praze v Lidické 32
také značky: Craft, Didriksons1913, Silva, Gerber, Hestra, Lillsport a Vavrys

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku