Běžecké boty

Nesmeky: co je na trhu a jak si vybrat?

Nesmeky: co je na trhu a jak si vybrat?

Vysvětlovat co jsou to nesmeky asi není třeba, ne každý však už ví, jaké jsou na trhu jejich druhy a pro které použití se ty které hodí. Z čeho můžeme vybírat a jak postupovat při nákupu?Autorovy nesmeky ze sedmdesátých let minulého stoletíAutorovy nesmeky ze sedmdesátých let

Většina z nás se určitě už s pojmem nesmeky setkala, někteří, jako já, si je i pořídili. Již v 70. letech byly v obchodní síti běžně k dispozici jednoduché nesmeky, dokonce samonastavitelné na různou šířku bot pomocí pružinky. V současné době je nabídka nesmekůna trhu mnohem větší než tehdy a to nás nutně vybízí k tomu si dobře rozmyslet, které jsou ty správné na mé očekávané použití. Někdy nám proto nezbyde, než mít dvoje: jedny do „civilizace" a druhé do přírody, na hory, lyže apod. Ceny se pohybují přibližně od 150 do 1000 Kč, zahraniční modely jsou však mnohdy i daleko dražší.

Nejčastěji se všichni asi setkáme s ledovkou, nebo-li namrzlou vrstvou po dešti, či sněhu s deštěm, na podchlazeném povrchu. Kdo toto zažil naplno ví, že za této situace je chodec rázem zcela nemohoucí a jakýkoli přesun na nohách je dost legrační, nebo někdy také téměř „boj o holý život". Máme-li nesmeky, jsme zachráněni a můžeme s určitou opatrností normálně jít a to i třeba s batohem a lyžemi v ruce. Nesmeky nás také udrží na mokré či zmrzlé trávě nebo i v blátě, závisí jen na jejich konstrukci.

Tisíc a jedna varianta nesmeků

Nesmeky se nabízí v různém provedení: na celou podrážku boty, ale i jen na špičku, pod klenek nohy, má-li bota podpatek, nebo pouze pod patu. Nabízí se také s různým provedení protiskluzu, třeba v podobě kratších či delších korunek z nerez oceli, či hrotů nejlépe z karbidu volframu. Poměrně rozšířené jsou i různé překřížené řetízky, případně i v kombinaci s ozubením nebo kovové spirály. Do větší vrstvy zmrzlého sněhu se osvědčují takové už téměř mačky ve čtyř až šestihrotém provedení, které nám i na horách můžou hodně pomoci.

Existují i nesmeky se smirkem (nebo hrubou tkaninou), obzvlášť na ledu dobře drží, ale problémem je  jejich životnost. Obchody už také nabízí i speciální zimní boty s integrovanými nesmeky. Na výběr jsou buď v podobě výklopných podkůvek s hroty nebo je část vzorku podrážky z pevného textilu který poměrně dobře drží na ledu, ale o tom až dále. Jako zcela nouzové řešení je také navléknutí si ponožky alespoň na špičky bot a takto kratší kluzké místo překonat.

Nesmeky s hroty

Tento model s hroty z karbidu wolframu je představitelem moderních nesmeků vhodných an běžné použití do města nebo klidně i na běháníTento model s hroty z karbidu wolframu je představitelem moderních nesmeků vhodných an běžné použití do města nebo klidně i na běhání

Chceme-li tedy být dobře připraveni na zřejmě nejčastější příčinu použití nesmeků- na ledovku, tak podle mých zkušeností se nejvíc osvědčují nesmeky na celou podrážku a s dostatečným počtem krátkých hrotů. Minimum je podle mého názoru šest, ale jsou i modely s 24 hroty. Nesmeky se pomocí pružné gumy či silikonu natáhnou a připevní k botě. Obsluha je snadná, lze se do nich obout i  ve stoje na jedné noze, kdekoliv je to nutné. Jsou-li hroty z tvrzených materiálů (karbid wolframu) tak drží dobře nejen na ledě, ale i na vlhkých kamenech, dláždění, mokrém dřevě a nijak znatelně se neopotřebují. Navíc je lze snadno i vyměnit, či po ztrátě nahradit. Lze v nich snadno a bezpečně i běžet, nevadí střídání ledu s holou zemí a vzhledem k jistému kroku můžeme pak také pomáhat těm, co mají bez nesmeků problém se vůbec udržet na nohou. Výhodou navíc je, že jsou nenápadné, nízké, takže o nich ani nevíme, jen na tvrdém povrchu slabě cvakají. Limitem těchto nesmeků je pokrytí ledovky vrstvou sněhu, kdy krátké hroty se k ledu už nedostanou a i se sešlápnutým sněhem pak na něm ujedeme.

Řetízkové nesmeky a „grödely"

Mimo čistý led se lépe uplatní řetězové či pružinové nesmeky, které čistou ledovku také zvládají, byť hůře než tvrdé hroty. Na běh, chůzi po mokrých kamenech a hladkém dláždění raději však zapomeňte. Zato v ujetém či ušlapaném sněhu i s ledovým podkladem se osvědčily. Nejlepší jsou opět ty s řetízky na celé podrážce a oceníme je jak při stoupání, tak při cestách s kopce. Pod nohou už ale o nich víme, cítíme, že tam „něco" je.

Starší typ řetízkových nesmekůStarší typ řetízkových nesmeků

Nesmeky Kahtoola Microspikes vzhledem už připomínají spíše mačkyNesmeky Kahtoola Microspikes vzhledem už připomínají spíše mačky

Salewa Instep Crampon Long Point je dalším příkladem speciálních nesmeků, opět pod patuSalewa Instep Crampon Long Point je dalším příkladem speciálních nesmeků, opět pod patu- tzv. grödel

Je-li však vrstva sněhu větší, promočena táním či deštěm s následným zmrznutím na tvrdou krustu, řešením bezpečného pohybu jsou pak především vícehroté „skoro mačky", v německých zemích obvykle nazývané grödel. Ty se připevňují pod klenek boty a výhodou je jak jejich připevnění popruhem, tak hlavně fakt že velmi dobře sedí, zvlášť při chůzi šikmo svahem. Poslouží při opatrnosti i v horách, ale funkci maček nemohou samozřejmě nahradit! Především na nich chybí jakékoliv přední hroty, které jsou při výstupu nezbytné. Vesničanům v alpských zemích však slouží již dlouho a stále se ještě vyrábí.

Zajímavá novinka nebo slepá větev?

Se zajímavou inovací přišel letos v zimě jeden známý bavorský výrobce obuvi- speciální druh nesmeku integroval přímo do podešve boty. Nejedná se při tom o klasický nesmek s hroty či řetízky, ale pouze o jiný druh materiálu podešve, který je na podrážce rozmístěn v pravidelných intervalech. Zda-li tento sysetém funguje však nemohu říci, neboť jej nemám vyzkoušený.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejný výrobce navíc na sezonu 2014/2015 chystá další druh nesmeku a to dá se říci již „plnohodnotného", tedy s ocelovými či karbidovými hroty umístěnými přímo ve vzorku podešve. Nechme se překvapit!

Jaký typ tedy vybrat?

Když se rozhodujeme, které nesmeky si pořídit, musíme si předem ujasnit, kde a kdy se s ledovkou (či jiným kluzkým povrchem) potkáme nejčastěji. A nerozhoduje jen druh, ale také váha a velikost- to v případě že nesmeky nosíme v batohu. Například ty moje s tvrzenými hroty váží přibližně 200 gramů.

V obcích, je-li kluzko, využijeme nesmeky při cestě do práce, školy, na nákup nebo při venkovních pracech, jako je odklízení sněhu, donáška dřeva na topení s kůlny nebo třeba i jako doprovod dětí při jejich bruslařských začátcích na ledě. Své opodstatnění mají i při pacovním nasazení- jejich použití jistě docení donáškové zlužby, lesáci a mnozí další.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že nesmeky rozhodně nejsou určeny pouze pro vaše prarodiče! Dobré nesmeky ocení každý kdo se v zimě pohybuje po namrzlých ulicích nebo v přírodě a to je nakonec vlastně úplně každý. Používání nesmeků není žádná ostuda a hlavně zabrání někdy dost nečekaným a nebezpečným pádům. V autě mám proto během zimy jedny nesmeky uložené. Už se mi dokonce stalo, že po zastavení jsem při vystupování upadl a nechápal, jak jsem na místo vystoupení dojel a zastavil bez nehody. Problém ovšem mají malé děti, v jejich velikostech je téměř nemožné nesmeky sehnat.

© Základní informace, Svět outdooru 2002, aktualizováno 2014, u aktualizovaných článků Základních informací zůstávanjí zachovány starší komentáře.


TIP: Špičkové nesmeky zabraňující uklouznutí na jakémkoli pevném povrchu včetně namrzlé a mokré dlažby jsou například nesmeky s plochými hroty z karbidu wolframu značky DueNorth, od renomované společnosti Sure Foot Corp. z USA.


Diskuse

Osobně jsem už asi před třemi roky pořídil nesmeky od firmy Due North. Snadno se nazouvají a dobře na ledě a ušlapaném zledovatělém sněhu drží. Mají na sobě 6 vyměnitelných hrotů ze slinutých karbidů, takže se tak snadno neotupí a když, tak se dají vyměnit. Za sebe můžu vřel doporučit :-)
Peter
Peter

Potrebujem nesmeky na bežeckú obuv na beh po utláčaním snehu  Kde sa dajú kúpiť ?

Veronika
Veronika

Pro děti jsem sehnala nesmeky v podobě jen takového pásku přes přední část boty. Mají jen dva hroty, ale lepší než nic.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku