Běžecké boty

Vibram FiveFingers – téměř bos

Svojí vlastní cestou-necestou jdou boty-neboty, spíše jakési prstové ponožky s podrážkou, jak naznačuje i samotný název FiveFingers. Tuto novinku prstových bot jsme anoncovali v jarním vydání Novinek SO. Naši testeři se celé léto proháněli cestou necestou, městem i ve vodě v různých modelech, abychom mohli přinést podrobné a detailní informace… 

Údaje výrobce:
Mokasíny Vibram FiveFingers
svršek – odolný pružný polyamid
podešev – Vibram TC-1
vnitřní materiál – antibakteriální mikrovlákno
Infocena:  model - cena
FiveFingers Classic - 1 990 Kč
FiveFingers Sprint - 2 190 Kč
FiveFingers KSO - 2 290 Kč
FiveFingers Flow - 2 390 Kč
Dodává: Restday

Svojí vlastní cestou-necestou jdou boty-neboty, spíše jakési prstové ponožky s podrážkou, jak již definuje i samotný název FiveFingers. Tuto novinku prstových bot jsme anoncovali v jarním vydání Novinek SO. Několikrát se i objevila v tisku, že se jedná o novou módu, trend atd. Ovšem místo plesání nad tím, jak být cool a in, se naši testeři celé léto proháněli cestou, necestou městem i ve vodě v různých modelech, abychom mohli přinést podrobné a detailní informace. Zajímavostí je i to, že se jedná o kompletní výrobek firmy Vibram, která se dosud ve výrobě finálních výrobků, tedy bot, příliš neprofilovala, ale byla významným dodavatelem podrážek všech typů.

Celý koncept je postaven na myšlence přirozené chůze naboso, kterou firma Vibram obula do jemné podrážky – přesně podle nohy včetně prstů. Změnou je to, že se pří chůzi mění držení těla vzhledem k obepnutí chodidel a také díky tenké podrážce bez vyměkčení, tvarování či podpatku. Nošením těchto bot totiž posilujete svaly na chodidlech, lýtkách a kolem celé páteře. Nejde tedy jenom o vzhled, prstové boty současně poslouží i jako relaxační pomůcka pro naše civilizací zchoulostivělé nohy, otloukané chůzí po asfaltu či betonu. Oddělené a natažené prsty i tenká podrážka kopírující tvar nohy, to vše umožňuje noze přirozeně pracovat a narozdíl od bot, které mají jinou mechaniku pohybu, FiveFingers protahují a celkově posilují všechny svaly a šlachy v noze.

Ostatně, když se podíváme mezi zdravotníky či pracovníky rehabilitace, tak se  nejedná o nic překvapivého. Naopak, odborné studie tvrdí, že „Standardní sportovní boty mohou být příčinou toho, čemu se snažíme předejít: nestability a chronického přetížení. Sportovní a běžecké boty budoucnosti budou pružné flexibilní a budou mít značně tenčí podrážky.“ – citát z knihy Zdravá chůze po celý život – Dr. Med. Christian Larsen,2004, str.124, v knize se citují i další studie.

Podívejme se tedy přímo na samotné prstové boty. Botky mají pružnou podrážku a tenký svršek, který se liší podle jednotlivých modelů. Základní model Classic jen obepíná chodidla a nárt nechává zcela volný. Pro sportovnější aktivity je určen model Sprint s páskem přes nárt, model KSO má nárt zakrytý prodyšnou síťovinou a konečně model Flow je určený do mokrého prostředí, protože svršek je z neoprenu. Zcela čerstvou novinkou je pak model KSO Trek, který má více profilovanou podrážku a svršek z klokaní kůže, a je určen více do terénu a pro turistiku.

Podrážka, dá-li se vůbec podrážce mluvit, je velmi dobře přilnavá k různým povrchům, což u výrobce takového renomé, jaké má firma Vibram, je v podstatě povinnost. Díky tomu je chůze velmi jistá, i když zpočátku pro nohy, spoléhající na oporu bot, poněkud nezvyklá.

Podívejme se jaké dojmy si testeři během testu poznamenali:

První pocit – nezvyk. Jde o něco zcela jiného než běžné boty ale i než třeba lehké sandály. Pozor také na to, že nohy za začátku mohou trochu bolet, než si zvyknou na jiný styl chůze a na protažení svalů a šlach, které jsou jinak v nečinnosti. Na začátku je třeba si zvyknout i na jiný styl chůze. Znatelný rozdíl je převedším ve členitém nebo nezpevněném terénu. Zde se totiž uplatní i záběr jednotlivými prsty a noha se různě tvaruje a prohýbá podle terénu. Důležitá je správná volba velikosti aby botky seděly přesně na noze. Když se zvolí dobrá velikost, tak na noze drží velmi dobře a nijak se nezouvají. Nacvičit je třeba také obouvání, kdy je třeba ze začátku dávat pozor na vsunutí jednotlivých prstů na své místo. Ale po chvilce zácviku to je již bez problémů.

Vzhledem k provedení se samostatnými prsty a k přesnému sednutí „boty“ na nohu i prsty, jsou nutností krátce ostříhané nehty! A pokud byste chtěli i ponožky, do těchto bot je nutno si pořídit prstové ponožky, které se neshánějí zrovna nejsnadněji. Není však problém tyto „boty“ nosit naboso, komfort nošení je velmi dobrý. Vnitřní materiál je příjemný, dobře odvádí pot a noha se v botách překvapivě nijak zvlášť nepotí, což by člověk mohl na první pohled předpokládat podle těsného stažení kolem nohy a velké části gumové podrážky.

Botky FiveFingers jsou zajímavé i pro lidi, kteří mají zborcenou klenbu. To má vliv na postavení prstů, které se nepříjemně mačkají na sebe a zde jsou odděleny a drženy samostatně ve správném postavení. K tomu musím dodat, že se jedná o první boty, ve kterých po prvním nezvyku vydržím celý den. Samotná tenká podrážka poskytuje minimum tepelné izolace. Přes léto a za pohybu, pokud člověk jde, tak nevadí ani nižší teploty, protože noha pracuje a prokrví se. Při delším stání a nižší venkovní teplotě je v nich ale zima.

Poměrně častý dotaz je ohledně bezpečnosti nohou a zakopnutí. Občas člověk zakopne i v těchto botkách, ale nestává se tak často jako u běžných bot, protože člověk má větší cit pro terén. Navíc je i styl zakopnutí jiný díky nízké špičce a zakrytí prstů i zepředu. Zakopnutí nebo okopnutí volných prstů v sandálech je mnohem horší než zde.

Příjemná je snadná údržba. Dají se snadno vyprat a rychle schnou. Potěšila také dobrá trvanlivost. Za celou dobu intenzivního používání, kdy v podstatě přes léto to byly mé nejpoužívanější boty, na nich stále není žádné viditelné opotřebení.

Protože u prstových botek byla zdůrazňována i jejich zdravotní prospěšnost a netradičnost pohybů, zapojili se do testování i vrcholoví sportovci. Poznatky shrnul trenér skokanů o tyči Sláva Patera:

Moderní sportovní obuv umožňuje díky své konstrukci a odpružení stále větší zatížení chodidel dolních končetin. Stále lépe tlumí nárazy, zlepšuje stabilitu kotníku, podporuje pronaci chodidel při běhu a chůzi, ale přes všechny pozitiva, která tato moderní obuv přináší, má i své negativní stránky. Podpůrné systémy obuvi totiž přebírají funkci drobných chodidlových svalů, tedy to jak chodidlo pracovalo od pradávných časů. Výsledkem je dlouhodobě snížená stimulace chodidlových svalů, která vede k postupné atrofii a následně poruše chodidlové klenby. Vynikajícím prostředkem k udržení přirozené funkce chodidlových svalů je pohyb na boso a to nejlépe v terénu, kde je však riziko poranění. Nejvíce hrozí poškození kůže, která není na takovouto zátěž adaptovaná. A právě zde mohou pomoci prstové boty FiveFingers, protože chůze v nich ve velké míře zachovává přirozenou funkci bosé nohy.

Tyto vlastnosti jsme s úspěchem vyzkoušeli i při použití v atletice. Nejlépe v úvodní části tréninku - rozklusání, rozehřátí, atletická abeceda - kdy dochází k adaptaci a tonizaci chodidlové klenby na zátěž. Následně pak na závěr tréninku - vyklusání, regenerační klus na závěr (zvláště v období, kdy je příliš studený podklad pro bosá chodidla nebo v případě, že je příliš tvrdý povrch).

Vyzkoušeli jsme také specifické použití v atletice a to k nácviku skokanských disciplin ze zkráceného rozběhu, kdy bosé chodidlo umožňuje zvýšení senzitivity plosky nohy a tím zlepšení předodrazového rytmu.

Další z připomínky testerů včetně použití na vodě.

I přes tenkou podrážku není nepříjemné chození po ostrých kamenech – nikdy mě to nebolelo, naopak bylo to příjemné (ale mám ráda i šimrání na nohách :o)). Stoj je v nich opravdu zdravější – nebolí tolik záda a posilujete plosku nohy. Při chůzi trávou se občas obšťastníte ozdobou ve formě „čtyřlístku“ mezi prsty, což někoho potěší, jinému to překáží.

Vyzkoušela jsem i použití v kajaku a ve vodě, kde k vodním aktivitám je model Flow předurčen. Do kajaku a obzvláště do rodeového je nutností co nejmenší obuv a nejčastěji používají vodáci neoprenové ponožky nebo botičky. Prstové botky sice nejsou určeny přímo na kajak, ale fungují bezvadně. Zaberou minimum místa v lodi, vejdete se i do lodi, kam by jste se v jiných botách nevešli a navíc díky tenké podrážce máte cit v nohách a cítíte loď. To že se na vodě nevyhnou namočení je jasné ale zde je příjemné to, že boty oproti nejčastěji používaným neoprenovým ponožkám rychleji schnou.

I při plavání ve vodě drží na noze, tedy alespoň mnou používaný model se suchým zipem přes nárt. Ovšem při chůzi vodou na kluzkých kamenech, při přenášení apod. je třeba dávat pozor, protože tohle jejich hladká podrážka zcela nezvládá. Pro použití přímo do lodě bych ale doporučila kotníkové provedení s vyztužením v oblasti kotníku, kde často dochází k odírání materiálu bot, popř. nohou.

Test několika typů bot Vibram FiveFingers proběhl bez viditelného poškození, boty zanechaly v testerech dobrý dojem. Během krátké doby člověk přijde na plno dalších možností využití, ale musí počítat také s tím, že občas si jeho nohy bude okolí prohlížet déle než by mu mohlo být milé. I to však hodnotí uživatelé většinou jako plus. Slovy jednoho z testerů „Designovým plusem je naprosto nezvyklý vzhled obutých-neobutých nohou, který působí na okolí skoro magicky jako prvek z pohádky o vodníkovi." Omezení použití závisí na venkovní teplotě, rozhodně to nejsou ideální boty do sněhu. Ale na jakékoliv cvičení, běhání či jen procházení jsou přímo předurčeny.

 

© Svět outdooru, září 2009, text i foto Jan Hotmar, Sláva Patera, Dáša Jursová, Lenka Novotná

 

Placené odkazy k tomuto článku:
REJOICE SHOP KLATOVY - Váš prodejce VIBRAM FIVEFINGERS
Jednička na českém a slovenském trhu v prodeji prstových bot. Největší skladová zásoba, největší zkušenosti.

REJOICE SHOP PRAHA, JINDŘIŠSKÁ 30
Kamenný a internetový obchod značek - REJOICE, FIVEFINGERS, LOWA, CRAFT, DEVOLT

Live Cool – buď v pohybu …
Nakupujte pohodlně v našem internetovém obchodě z nejširšího sortimentu prstových bot a ponožek značek FiveFingers, Fut Glove, Injinji, ToeSox, ToeToe.


Diskuse

XB-14
XB-14
Zajimalo by mne, proc neni u textu vyslovne uvedeno ze jde o komercni prezentaci
none_
none_
Vy jste nějaký moc velký citlivka. Mi řekněte, jak byste udělal test nějakého výrobku, aniž byste zmínil jméno toho výrobku. Náhodou mě přesně tyhle články zajímají a jsem rád, že se tady něco takového objevuje.
Jiří Červinka
Jiří Červinka
Komentář XB-14 se týká způsobu testování výrobků Světa outdooru, který tento Anonym dlouhodobě kritizuje (vystupuje pod mnoha identitami). Nemá cenu reagovat, jde o nemocného člověka a jakákoli reakce snižuje smysl komentářů - další informace a dotazy k testovanému výrobku.
XB-14
XB-14
test
XB-14
XB-14
1. Na tyhle stranky jsem poprve reagoval letos 26. zari v nize uvedenem clanku o mobilnim telefonu.
2. Pouzivam pouze jeden nick, a to uz asi deset let.
3. Z ceho usuzujete, ze ctenar, ktery kritizuje uroven vasich clanku, je hned "nemocny"? To vam kritika opravdu tolik vadi, ze musite ctenare urazet?
4. Clanek opravdu vyzniva jako zaplacena reklama, protoze obsahuje pouze pozitivni informace.
5. Z puvodniho prohlizece mne na vase stranky nechcete pustit (komentar se nevlozi). Funguje mi to az pro pouziti jineho prohlizece. Ze by cenzura?
Anonym
Anonym
Doporucuji tuto stranku: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=6&t=7697 . Jsou tam komentare a postrehy dalsich majitelu techto botek...
Ondra
Ondra
1) XB-14 lže. Lze velmi snadno ověřit zadáním "XB-14" do google. 2) Cenzura by zabránila přístupu z počítače nezávisle na použitém prohlížeči, chyba při vkládání tak zřejmě nebude na straně příjemce :-). 3) XB-14 také neplní sliby, o pár článků níž sliboval, že už sem nepůjde, ale prudí dál.
XB-14
XB-14
Vazeny pane, tohle je verejne pristupne forum, takze si sem s dovolenim budu chodit jak budu chtit a psat sem co budu chtit. Ale zajimave je, jak netolerantni umeji byt lide, kteri se zaklinaji "svobodnym pobytem ve volne prirode". Pro Cervinku jsem nemocny, pro vas zase prudic... Proc vlastne jezdite ven, kdyz tak nestasite lidi jinymi nazory? Nebylo by lepsi zavrit se doma a nevychazet?
Ondra
Ondra
Dobrý den. Choďte si jak chcete a kam chcete. Akorát jsem měl pocit, že jste psal, že sem už nikdy (no, alespoň to tu žije) :-). Můžete ale prosím vysvětlit jak je to s tím Vaším nickem, který používáte deset let a který se při vyhledání v googlu dá nalézt pouze na svetoutdooru.cz . Nechci být netolerantní, ale neumím si to vysvětlit jinak, než že lžete. Samozřejmě nevím proč byste si to vymýšlel, takže určitě existuje nějaké jiné vysvětlení. Možná jste se spletl?
Honza
Honza
Děte s tím pruděním už do prd.... mě by zajímaly zkušenosti s FiveFingers a tady jsou samé nesmyslné komentáře o ničem :-((((
K.Diviš
K.Diviš
Je teda překvapující že se to tolik nepotí a nesmrdí, jestli jsem to správně z textu vyrozuměl. Očekával bych opak. Mám dva dotazy. Jeden vážný, druhý méně vážný. 1) Proč zrovna klokaní kůže u modelu Trek? Je to jen nálepka exkluzivity? Nebo za to může přemnožení klokanů v Austrálii a nějaké "lepší" vlastnosti kožichu tohodle vačnatce? Tuším, že se z ní vyrábí i kopačky pro čutálisty. 2) Nebude také nějaké společenské provedení na taneční?
jirka
jirka
S pocením by mě to taky zajímalo. Dost se mi potí noha a tak nerad chodím bez ponožek. Může někdo doplnit do komentářů, jaké jsou boty pocitově na holé noze? Já snesu maximálně sandály a uzavřenou špičku si nedovedu představit.
XB-14
XB-14
Mily Honzo, mate prece svobodu moje komentare necist. Proste je preskakujte, OK? Ja taky nectu co nechci - je to uplne jednoduche. Ale zaroven si taky pisu co chci, treba ze vyse uvedeny clanek je komercni prezentace a ne test.
XB-14
XB-14
Jinak ta bota teda po dvou dnech noseni musi smrdet jak psi ksiry! Tfuuuuj tajbl! To aby si pak nasinec umyl nohy Savem.
Tomáš
Tomáš
Ahoj redakce, minulé dva komentáře mi prozradily, kdo je XB-14 (chvíli jsme byli v kontaktu - kamarádi z redakce mu říkají Zmije zamindrákovaná). Napíšu vám víc přímo do redakce, podle čeho se to pozná.
daja
daja
Co se týče pocení nohy, moje zkušenost je ta, že tím jak jsou prsty
odděleny od sebe, tak se nepotí způsobem, který známe z bot, když jsme v
nich tzv "naboso". Látka mezi prsty pot odvádí. Boty jsem si pořídila
zejména z důvodů zdravotních. Po úraze se mi zhroutila klenba nohy a
prsty na nohou se mi začly více zasouvat pod sebe. Zejména malíček, kde
se vytvářel nepříjemný a bolestivý otlak a s tím i větší koncentrace
potu v místech kde se prsty dotýkaly. Zdravotní vložky do bot velmi
pomohly, ale ne do každé obuvi se mi hodí. Začala jsem nosit různé
oddělovače prstů, ale výsledek pro mne nebyl uspokojující, tak jsem
vyzkoušela prstové ponožky a zjistila, že to opravdu má něco do sebe.
Prsty přestaly bolet, otlak mezi nimi se výrazně zmenšil. Takže když
jsem zjistila, že existují prstové boty, byla jsem velmi zvědavá, jaký
vliv bude mít chůze v nich na moje problémy. Výsledek byl velmi
překvapivý. Po prvních pocitech nezvyklosti, jsem zjistila, že chůze v
nich je velmi příjemná, na rozdíl od ostatních bot v nich vydržím celý
den, aniž bych pocítila jakoukoliv bolest v chodidle nebo mezi prsty.
Myslím, že kdo to nevyzkouší, tak může jen těžko posoudit jejich
vlastnosti. Netvrdím, že tyhle boty musí vyhovovat každému, ale pro mne
mají veliký přínos. Na otázku, že musí po dvou dnech zaručeně smrdět,
bych podotkla jen to, že jsou lidé, kterým prostě smrdí nohy i když by
se myli pořád a tudíž jim smrdí i boty. Tyhle boty od těch běžných může
te prát tak často, jak jen potřebujete, takže nepříjemnému pachu se
můžete vyhnout. Moje zkušenost je ta, že boty mi nesmrdí.
Patřím spíš k lidem, kterým se noha nadměrně nepotí - prostě průměr.
Peru je 1 až 2 krát za měsíc (záleží to na použití - pokud je terén prašný, blátivý apod. vyperu je častěji,
myslím, že si každý čistí boty které nosí dle potřeby).
daja
daja
Pocit na bosých nohou je příjemný, máte jakoby těsnější kontakt s botou než když si do nich vezmete prstové ponožky (ale i ty do nich využívám, když je nižší venlovní teplota). Vlastně si tak trochu jako v ponožkách připadáte. Doporučuji si to vyzkoušet v některém obchodě, protože každý se cítí dobře v něčem jiném.
XB-14
XB-14
K uvedenemu vyrobku bych rekl, ze je spatny a pokud si ho koupite, vyhodite penize. Uz proto bude take muj prispevek smazan, protoze clanek je reklamnim sdelenim, a muj nazor ohrozuje jeho pozitivne vyzneni, za ktere je redakce placena od vyrobcu.
XB-14
XB-14
Protoze redakce maze cokoli, co sebemene rozviji diskusi o vyrobku, omezim se na vecne konstatovani, ze tyhle boty jsou naprosto k nicemu. Material je spatny, pracovani spatne... Varuju – nekupujte si je!
jan
jan
Ty boty jsou spatne – uplne k nicemu.
strazcenoci
strazcenoci
Klokaní kůže má jedinečné vlastnosti. Je slabá, lehká a velice odolná (netrhá se) proti jiným koženým materiálům. Navíc se nechá vyprat v pračce. Bohužel poměrně drahá. Dělají se z ní pouze top výrobky (např. nejvyšší řada kopaček). Třeba model TREK v černé barvě vůbec nevypadá špatně ve společnosti.
FildaS
FildaS
Ahoj všichni.Tyhle boty-neboty mám zhruba 7 měsíců. Ze začátku úplná spokojenost a chodil jsem v nich každý den. Podelším čase fakt zapáchají, ale po vyprání a třeba i použití nějakého spreje na boty to vymizí. Nikdy to všam nebude jako nové. Tím chci říct, že jakmile začnou jednou zapáchat už budou mám model KSO čené barvy. čaute
deckardph@seznam.cz
deckardph@seznam.cz
Dobrý den zajímalo by mě k čemu tyhle botky vlastně jsou ? vzhledem k jejich ceně bych od nich čekal nějakou funkčnoust nebo alespon možnost širokého použití. Jsou tyhle botky v něčem lepší než normální sandále za 500 které jsou snad nejuniverzálnější boty co znám ? nebo jsou v něčem lepší než chůze na boso krom toho že chrání nohu stejně jako sandále ale nejsou tak volné ? Je to k něčemu nebo jen další rádoby OUTdoorový výrobek ? děkuji
Kocour
Kocour
Boty jsou pro vyznavače barefootingu, což vám žádné sandály a vlastně ani jiné boty neumožní. Tedy pro vyznavače chůze bosky, která je mnohem zdravější a kdo okusil, tak se k botám nerad vrací. Jde hlavně o to, že využíváte chodidlo přesně k tomu, k čemu bylo přírodou navrženo. Prsty umožňují lepší stabilizaci. V jakékoliv jiné botě je jejich funkce potlačena. Více lze vyhledat na internetu. Rozhodně bych to nenazval rádoby outdoorový výrobek, ale spíš revoluční outdoorový výrobek.
deckardph@seznam.cz
deckardph@seznam.cz
Jasný ale to můžu chodit přece naboso ne ? a je to zadarmo btw časem ztvrdne kůže na chodidle a dá se chodit skoro všude jenom to asi nevypoadá tak cool :D
barefooting ? nové pojmenování pro něco co je tu od počátku lidstva ? Není to jenom chytrý marketingový tah jak prodat lidem něco co nepotřebují ? Jen přemýšlím na co bych tuhle botu využil ale nic mě nenapadá
daja
daja
Rozdíl mezi sndály a FF určitě je. Když si tzv. ukopnu palec v sandálech, tak je bolest dost velká, ve FF je palec více chráněn a bolest je poměrně malá. Zatím se mi nestalo, že bych si v téhle botě zvrtla kotník, čož se mi sandlů občas stalo. O víkendu v nich chodím prakticky pořád, zahrada, les, nákupy....dokonce v nich i vařím. A v těchto případech si neumím představit, že bych byla bosa...kamínky, ostré předměty nebo i ty drobky v kuchyni - to vše by mi nebylo příjemné. Můj závěr prostě je, že pro mne jsou tím nejpříjemnějším co jsem na noze měla.
daja
daja
Nevím kolik je Vám let, ale mně už bude brzy 50 a tak si myslím, že už příliš nepodléhám "módním trendům" ani "dobrým marketingovým tahům". Pro mne je důležité, aby nohy nebolely a to se v těchhle botech stalo. Pokud jste ještě mladý a nemáte žádné zdravotní problémy s nohama, tak určitě choďte hodně bosý - opravdu je to to nejzdravější. FF přenechte těm, kdo si je pro jejich vlastnosti oblíbili. Co se týče ceny, tak je to asi o tom, co si kdo může dovolit a co je ochoten za pohodlnou botu vydat. Mne stojí vložky do bot kolem 1.000,- Kč + kvalitnější tenisky okolo 2.000,- Kč a stejně mě večer bolí šlapky. Ve FF mne nebolí nic a cenově vyjdou levněji. V sandálech za 500,- Kč, jak píšete bych nevydržela bez bolesti chodit ani půl dne. Ostatní známí nemají problémy jako já, a přesto si chůzi ve FF pochvalují. Opravdu je to velmi individuální záležitost. Každý ať si na trhu vybere co mu vyhovuje...já bych si také nekoupila boty s 10cm podpadkem a při tom za každou výlohou a z letáků jich na mne kouká spousta.
Peter Felsen
Peter Felsen
Dobrý den chtěl bych se zeptat které boty mi doporučujete. Chtěl bych verzi sprint ale chtěl bych se ještě poptat.
Pepa
Pepa
FF mám, jsou super. Otestoval jsem je i na ostrém plážovém kamení. Bez problémů. Ale v trávě, klidně i orosené je ten pocit mnohem lepší. Jsem normálně zhýčkaný a na boso normálně chodit neumím, natož abych přešel i štěrk a podobně. Na pohybové cvičení jsou také fajn.
Smrad jsem zatím řešit nemusel (po půl roce používání), ale to je tím, že mi i hovínka voní po fialkách :-)
daja
daja
Záleží jak je chcete využít. Classic jsou na běžné chození, cvičení i do vody. Sprint jsou na totéž, ale mají pásek přes nárt, takže se cítíte jistější, že se Vám i v těžších terénech nevyzuje bota nebo vám ji z nohy nestrhne proud vody. Také asi botu více drží přímo na kůži, takže se tam nedostane tolik jehličí, kamínky apod. Myslím, že se v nich bude třeba i lépe běhat. Já mám Classic a zatím se nestalo, že by se mi boty vyzuli nebo do nich nadměrně něco padalo. Ale občas nějaký ten kamínek se tam vloudí - záleží pochopitelně na terénu. Také nejsem přílišný sportovec, takže je používám opravdu na běžné chození. Pokud byste chtěl vyloženě na chození do lesa apod, tak pak by asi byly dobré KSO. Ty jsou plné až ke kotníkům, můžete si je páskem přes nárt a stahovadlem utáhnout k noze jak potřebujete a přitom na nártu je použit materiál, který Vám odvádí pot. Doporučuji vyzkoušet kvůli pocitu na noze.
Katka
Katka
FF se mi moc líbí a chtěla bych si je pořídit, ale nechci riskovat nákup naslepo po internetu, když nemám botky vyzkoušené. Prosím poraďte kde se dají tyto botky sehnat v kamenném obchodě s možností je vyzkoušet, nejlépe v Moravskoslezském kraji nebo třeba v Praze. Díky za typy.
Peter Felsen
Peter Felsen
Ahoj snad jediná prodejna je v brně (kamený obchod rejoice) jinak v Praze bys je sehnala taky celkem těžce. Když to tak vezmeš v ČR je to novinka tak to moc v kamených obchodech nečekejte (PRO VŠECHNY).
Já osobně bych si je taky rád nejdřív vyzkoušel jenomže jsem z Ostravy a v ní není ani jeden obchod takže smůla musím přes rejoice.cz
Petr
Petr
Bezne chodim vecinu treku v Indickem Himalaji v zabkach jako Indove.Takze,tyhle botky mohou bejt fakt fajn. :-)
avar@seznam.cz
avar@seznam.cz
Pozor, novinkou pro rok 2010 mají být Vibram SixFingers!
brrrr
brrrr
Úplně mě zarazilo, jak jsou tyto boty hnusné. Pokud si tohle někdo dá na nohu, tak musí mít soudnost rovnu nebo menší 0
daja
daja
No, já si je na nohy dávám a velmi ochotně. Otázka je, když bych spatřila Tebe jestli bych totéž co jsi prohlásil o těch botech neřekla o Tobě. Vždy je to jen otázka vkusu každého z nás a to by mělo platit také o vyjadřování se jak v mluveném, tak psaném slovu. Měl by ses nad sebou zamyslet, jinak bys mohl být nakrásně to poslední ve svém komentáři Ty sám.
silver
silver
Dobrý den,
od malička mám téměř plochou nohu a ve většině bot mám problémy s otlaky buď na patách, nebo na prstech. Myslíte, že by pro mě tyto botky byly vhodné? Delší dobu o nich uvažuji, ale mám obavy, abych nevyhodila peníze oknem, protože přece jen nejsou nejlevnější.
V0174
V0174
Pokud vím, tak chůze na boso se lidem s plochými nohami doporučuje, takže bych do toho určitě šel. Nejdříve ale rozhodně vyzkoušet!
Zdravím,
po prvních dnech ve Fivefingrech mi bylo líto těch drahých nádherných pohorek, které mám teprve pár stovek kilometrů a všech těch ostatních pěkných botek, které už teď budu nosit jen velmi vyjímečně. Na plochou nohu doporučuji. Mě osobně to nejzásadnější změnu udělalo v kolenou - běžecká trať v plném vysočinském terénu se protáhla z 8 - 10km na 12 - 15km a hodlám postupovat, protože žádné klouby si už nestěžují! Mám v nich již naběháno asi 300km a pokud budou vypadat aspoň dalších 1000 takhle, tak paráda a cena se stokrát vrátí ;)!
V žádných botech mi nohy nesmrdí. Ani trošku, přijakémkoliv propocení či zátěži. Goráče, DCčka, hadrové číny ...
Načež jsem zkusil nosit FiveFingers TrekSport - tak brutální kyselý smrad jsme u nás doma u nikoho ještě nezažili. Bohužel ... vypral jsem několikrat a zkoušel jsem i umyvat nohy. Zkoušel jsem ruzne spreje na nohy, sodu, cokoliv - jen abych mohl FiveFingers nosit ... nepomohlo nic a už to prostě vzdávám.

Teď už mi asi zbývá jen dát se na jednu nebo druhou variantu:

1- dát si půst, klystýr, detoxikaci orgnaizmu
2- Five prostě prodat ...
Ja vlastním 3 modely týchto botičiek.kmd ls,speed koženné a spyridon mr..behám zhruba rok a pol a iba v nich,na cestu si dávam tie prvé,cez zimu som nosil druhé,lebo menej premokajú a teraz prevažne tretie,,v podstate behám posledný takmer rok iba do kopca,,absolvoval som v nich i cca 8 pretekov ako beh do choča,na brnčalku,poludnový grúň,vtáčnik,čertovicu,hrebienok,maguru ,mojtínske vršky.najlepšie sa behá asi v tých spyridonoch,to ani neviem že ich mám obuté..tie koženné vydržali najmenej,predral som kožu medzi prstami,,asi sa tam dostalo počas behu niečo..Taktiež boli tvrdšie.čo si myslia ludia keď ich vidia to neriešim,na pretekoch a v prírode to ludia poznajú a skôr obdivujú do akých terénov sa v nich dá pustiť..mám v nich nabehané dohromady asi 1700 km,a kolená bez problémov,teda som rád že som vyskúšal a mysím urobil dobre,,samozrejme si na začiatok netreba naložiť v nich hneď 10 km dd.
Dobrý den, asi před 2 lety jsem si koupila pětiprstky bikila. Jsem s nimi ohromně spokojená. Jak jsem si je koupila, hned jsem je obula a chodila jsem v nich celý den po Praze a nohy mě nebolely o nic víc než ostatní. Sice moc neběhám, ale nosím je pořád, jak ve městě tak v přírodě. Letos jsme byli v Gruzii a měla jsem je i na treku na Kavkaze. Mám jedinný problém a to, že mezi prsty nasajou každou vlhkost. Takže ráno, než uschla rosa jsem vyrážela na cestu v pohorkách. Neexistuje něco, co tu vlhkost nepropustí a nebo nějaký jiný typ který tak nesákne?
Díky za radu, Hanka
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku