RECENZE VYBAVENÍ Běžecký textil

RECENZE: Bunda Salomon Agile Jacket M

RECENZE: Bunda Salomon Agile Jacket M

Běžecká bunda Salomon Agile připomíná svým klasickým střihem obyčejnou větrovku, opak je ale pravdou. Bunda svou lehkostí a funkčností poskytuje běžci profesionální komfort a pohodlí s cílem podat maximální výkon. Svým technickým propracováním funguje v každém počasí. Navíc je bunda vybavena reflexními prvky, zajištující bezpečné běhání i v noci.Údaje výrobce:

Materiál:bunda - 100% polyester
podšívka - 100% polyester
zip - plastové pásy
jezdec - pevný kov
reflexní prvky
Hmotnost: 180 g
Barevné varianty: červená, zelená, černá, modrá, šedá
Dostupné velikosti: S, M, L, XL, 2XL
Další údaje:Regular fit
AdvancedSkin - Shied
AdvancedSkin - ActiveDrive
Výbava:reflexní bezpečnostní prvky
dvě kapsy
Infocena: 2190 Kč
Více info na www.salomon.com/cz/

 

Technologie a funkce

AdvancedSkin - Shield

Jedná se o patentovanou technologii, která je cíleně založena aby vytvářela pohodlí a komfort při běhu. Je to jakási ochranná svrchní vrstvá, která udržuje tělo v suchu a teplu. Navíc tato vrstva má ochranou funkci zejména proti větru.

Dále disponuje sofistikovanými technologiemi a materiálem, který je velmi prodyšný a dochází tak k efektivnímu odvádění přebytečného tepla a hlavně vlhkosti. Bunda má dále tzv. air vent system, což jsou větrací kanálky, které jsou umístěny v přední části bundy v oblasti klíčních kostí a na zadní straně v oblasti horní části zad, které jsou vedeny přes celá záda pro efektivní odvětrávání. Tuto funkci velmi chválím, i když jsem se zprvu obával, že otvory bude proudit moc vzduchu a ucítím tak chlad. Nepotvrdilo se, vlhkost a teplo bylo dostatečně odváděno bez žádných citelných tepelných změn. O trochu horší odvádění bylo samozřejmě u rukávů, kde nejsou speciální větrací kanály a tak docházelo k větší potivosti a pocitu vlhkosti.


 

 

větrovka zepředuvětrovka zepředu

hrudní reflexní prvekhrudní reflexní prvek

detail dlouhých rukávůdetail dlouhých rukávů

Prohlédněte si také další fotografie k článku...


AdvancedSkin - ActiveDry

Technologie je velmi podobná předešlé funkci zajištující pohodlí a především udržení sucha a ochranu proti dešti. Bohužel se mi nepodařilo vypátrat jaká je celková nepromokavost a voděodolnost. U této kategorii výrobce zmiňuje, že bunda je rychleschnoucí a dokáže vytvořit chladivý efekt.

Osobně jsem několikrát otestoval bundu v dešti, jednak při mírném ale dlouhém dešti a jednak při prudkém lijáku za silného větru. Sice je vodní sloupec neznámý, ale výrobce uvádí, že je bunda opatřena voděodolným a voděodpuzujícím povlakem chránící tělo běžce před mokrem. Skutečnost je taková, že bunda opravdu nepropustila a nepromokla. Kapky vody, krásně stékaly po bundě dolů a ve spodních vrstvách oblečení nezanechávaly téměř žádné mokré nebo vlhké stopy. I při silném větru jsem nezaznamenal, že by bunda profoukla ba naopak funkce wind resistant dobře odrážela vítr a nedocházelo tak k propuštění vzduchu přímo k tělu.

Přehled:

a) větruvzdorná

b) prodyšná

c) rychleschnoucí

d) voděodolná

e) voděodpuzující

f) chladivý efekt

 

Materiál  a konstrukce bundy

Regular fit

Představuje velikost bundy, která je o pár centimetrů volnější než je postava sportovce. Jedná se o standardní střih, který je dostatečně volný a zároveň pohodlný pro běžecké a jiné outdorové aktivity.

Osobně mi bunda na těle seděla velmi dobře. Negativně hodnotím délku rukávů, které byly na můj vkus přespříliš dlouhé a po přetažení přes zápěstí schovaly téměř celé ruce včetně prstů. Pružnost konců rukávů obepínající zápěstí by mohla být daleko větší, přišlo mi, že otvor pro ruku je příliš velký a když nejsem žádné vytáhlé párátko, tak mi častokrát rukáv sklouzl ze zápěstí přes celou ruku. Jeho neustále nasouvání zpět na ruku je velmi obtěžující. Guma lemu by tedy mohla být více stažená a pevněji obepínat ruku.

Taffeta diamond shape

Bunda i podšívka je vyrobena ze 100% polyesteru, konkrétně tafetta polyester, který je vyrobený ze syntetické tkaniny. Polyester taft je specifický svou lehkostí, odolností vůči vodě a větru a dále je odolný vůči UV záření, rychle usychá a zachovává si stálost barev a tvar. Typickým znakem je též lesk barev. Název taft je odvozený od italského slova taffeta, což znamená lesklý. Navíc bunda váží pouhých 180 gramů.

 

krytka proti poškrábání, do kterého se zip stále zasekávalkrytka proti poškrábání, do kterého se zip stále zasekával

 

Zapínání

Zapínání je řešeno standardním způsobem a to full spirálovým zipem od spodu bundy až nahoru. Jedná se klasický zip, který je tvořen plastovými pásy a kovovým jezdcem s upevněnou pevnou šňůrkou pro snadnější zapínání. Po zapnutí je zip překrytý nepropustným materiálem, který zajišťuje kompaktní a nepropustný celek.

Problém nastal při zapínání zipu v horní části bundy na přechodu hrudní části s krční límcovou částí, kde docházelo k zaseknutí zipu do krytky proti poškrábání brady. Bunda tedy nešla lehce zapnout až nahoru a vždy jsem musel použít druhou ruku pro odstranění a uvolnění zaseklého zipu. Osobně bych čekal, že tento problém nenastane a výrobci si takto zásadní věc pohlídají. Kazí to tak celkový dobrý dojem.

Přečtěte si také recenzi nových trailových bot Salomon Sense Pro Max.

Kapsy

Bunda má dvě velké prostorné a praktické kapsy s klasickým zipem, který je překryt lemem a kapsy jsou tak na první pohled téměř neviditelné. Oceňuji zde velikost kapes a otvorů. Někdy jsou velké kapsy naprosto nezbytné, především pro volnočasovou aktivitu a outdorové sporty. Navíc v jedné kapse je všita menší kapsa, pravděpodobně pro mobilní telefon, který je tak relativně pevně uchycen a při běhání se nepohybuje po celém prostoru kapsy.

Reflexní bezpečnostní prvky

Větrovka je vybavena několika reflexními prvky. Výrobce garantuje, že bunda je viditelná z každého směru na základě technologie 360° reflektive. Ze předu je reflexní prvek umístěn na pravé straně v oblasti hrudníku a je nejmenší. V zadní části je odrazka největší cca 12 cm dlouhý dvojitý pruh. Na levém rukávu je dvojitý pruh uložen horizontálně v oblasti nadloktí. Druhý rukáv je bez reflexní ochrany, tudíž přímá viditelnost ze všech stran není splněna. Z boku pravé strany není přímý reflexní prvek. Myslím si, že by ochrana měla být na obou rukávech aby došlo k zajištění maximální bezpečnosti při běhání i ve tmě a za šera.

Celkové hodnocení

Jedná se o VŠESTRANNOU sportovní bundu, která není určená primárně na běh, ale díky svým vlastnostem lze také použít na cyklistiku, turistiku, kolečkové brusle a další volnočasové aktivity. Stejně jako celá kolekce Salomon Agile se i tato bunda pyšní právě svou všestranností. Zároveň disponuje úpravou svrchního materiálu v podobě technologie DWR (= jedná se o speciální vodoodpudivou úpravu povrchu materiálů „Durable Water Resistant/Repellent“).

Bunda splňuje všechny technologické a funkční prvky, které výrobce uvádí. Je také velmi skladná a lehká, což bezpochyby dotváří praktičnost a široké použití této bundy. Za negativum považuji nepochopitelnou délku rukávů a především zasekáváni zipu do krytky proti poškrábání. Jsou to maličkosti ale právě maličkosti dělají z kvalitní bundy dokonalou bundu.

Zaujalo mě:
  • nízká hmotnost
  • skladnost
  • voděodolnost
  • široké využití
  • funkčnost všech technologií

Filip Peřinka


Další informace:

Salomon

Historie značky Salomon se datuje do roku 1947, kdy ve francouzských Alpách vznikla. Salomon vyrábí špičkové outdoorové vybavení zejména na lyžování a běh, ale i na treking, horolezectví a v kolekci najdeme i lifestylové produkty. Mezi jejich top produkty patří výrobky ze série S-LAB.
www.Salomon.cz


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku