RECENZE VYBAVENÍ Běžecký textil

RECENZE: Salomon Bonatti WP JKT M - bunda do běžecké nepohody

RECENZE: Salomon Bonatti WP JKT M - bunda do běžecké nepohody

 

Běžecká bunda Bonatti na první pohled zaujme velmi povedeným designem a v kombinaci s barevným provedením působí velmi elegantně a nadčasově. Bunda je velmi lehká, nepromokavá, ale zároveň velmi prodyšná. Poskytuje tak běžci absolutní komfort. Svým technologickým propracováním dokonale funguje a chrání běžce před nepříznivým počasím. Je cíleně určena pro vytrvalostní a trailové běhání či sportovce pohybující se v horách.Údaje výrobce:

Materiál:bunda - 100% nilon (polyamid)
zip - plastové pásy
jezdec - pevný kov
reflexní prvky
svařované švy
Hmotnost: 130 g
Vodní sloupec: 10000 mm
Paropropustnost: 10000 g H2O/m2/24 h
Barevné varianty: černá, tmavě a světle modrá, oranžová
Dostupné velikosti: S, M, L, XL, 2XL
Další údaje:AdvancedSkin - Dry
Motion fit
Skin fit
Výbava:reflexní a bezpečnostní prvky
kapuca
prsní kapsa se zapínáním
zacvakávací knoflík pro regulaci větrání
integrovaný otvor na sluchátka v prsní kapse
Infocena: 4590 Kč
Dodává: Amer Sports
Více info na www.salomon.com/cz/

 

Technologie a funkce

AdvancedSkin - Dry

Patentovaná technologie AdvancedSkin je cíleně vytvořena, aby poskytovala běžcům maximální pohodní a komfort. Jedná se o svrchní vrstvu, která při fyzické aktivitě udržuje tělo v suchu a teple. Bunda Bonatti má skvělé parametry nepromokavosti a prodyšnosti s hodnotou 10K/10K. Účelně ochrání před deštěm, sněhem a větrem. Zatímco zevnitř poskytuje prodyšnost přes membránu, což umožňuje odvod přebytečných par a vlhkosti od těla, a udržet si tak maximální pohodlí. Navíc má bunda zevnitř kompletně svařované švy, které zajišťují komplexně fungující systém ochrany.

10K = 10 000 mm – nepromokavost – velikost volního sloupce

10K = 10 000 g/m2/24h – prodyšnost – paropropustnost

Dále bunda disponuje sofistikovaným větracím systémem tzv. air vent systém. Jsou to větrací otvory, které jsou situovány na zadní straně bundy v horní oblasti zad. Kanálky jsou celkem čtyři, dva na pravé straně a dva na levé straně a slouží k efektivnímu odvětrávaní zadní části těla. Tyto otvory jsou chytře skryty v barevném přechodu bundy a na první pohled tak nejsou téměř viditelné, ale jejich funkce je jednoznačně pozitivní. Horší odvod vlhkosti jsem pocítil na rukou, kde docházelo k tvorbě větší vlhkosti.

 


Deatil knoflíku pro regulaci větráníDeatil knoflíku pro regulaci větrání

vnitřní část prsní kapsyvnitřní část prsní kapsy

Zakončení zipu pod bradouZakončení zipu pod bradou

 

Prohlédněte si další fotografie k recenzi...

 


DWR

 

Jedná se o speciální úpravu povrchu textilie, aby bunda byla vodoodpudivá a tedy nenasákavá.

Bunda je z kvalitního a rychleschnoucího materiálu. Testoval jsem ji při delších bězích, za mírného i prudkého deště. Skutečně nedošlo k promoknutí bundy. Materiál odváděl kapky vody z bundy pryč, nedocházelo tak k vsáknutí do bundy. Při větru jsem ocenil, že bunda neprofoukla, dobře odrážela vítr a nedošlo tak k propuštění vzduchu k tělu. Za velké plus považuji kapuci, která se osvědčila právě při nepříznivém počasí. Výborně zakryje a chrání hlavu. Navíc pomocí elastického systému obepne hlavu a kapuce tak drží zcela na místě.

Materiál  a konstrukce bundy

Skin fit

Představuje střih bundy, který těsně obepíná tělo sportovce. Vytváří nejtěsnější střih a tvoří jakousi druhou kůži.

Výborný a sportovně laděný střih bundy mi seděl skvěle. Bunda nebyla ani příliš těsná ani volná, ale seděla přesně podle mých představ. Na trailový horský běh prostě ideální. Celkový střih bundy je velmi jednoduchý. Nejsou zde žádné zbytečné technické vymoženosti jako například: stahovací gumy, otvory, kapsy atd. Vše je konstruováno tak, aby při samotném běhu nic nepřekáželo a drželo tak, jak má.

Je to již druhá bunda, kterou testuji od značky Salomon a podruhé jsem měl problém s délkou rukávů. Opět byly dle mého názoru moc dlouhé. Pružnost konců rukávů se zdála tentokrát dostačující ale přesto si myslím, že guma lemu by mohla být více stažená a otvor pro ruku trochu menší. Toto ale může být velmi individuální.

 

Pohled zezadu bunda Salomon BonattiPohled zezadu bunda Salomon Bonatti

 

Motion fit

Tato funkce zajišťuje, že při běhu či jiné sportovní činnosti nebude bunda omezovat pohyb nebo pohyblivost jednotlivých částí těla. Specificky se jedná o oblast kapuce, tedy pohyblivost hlavy a krku. Dále nedochází k omezování pohybu v oblasti ramen a je zde také dosažen maximálně volný pohyb paží.

Zapínání

Zapínání je řešeno standardním způsobem a to full spirálovým zipem. Jedná se o klasický zip, který je tvořen plastovými pásy, kovovým jezdcem a upevněnou pevnou šňůrkou s plastovou úchytkou pro snadnější zapínání. Po zapnutí je zip po celé délce překrytý pevným ale měkkým plastovým materiálem, který zajišťuje kompaktní a nepropustný celek.

Samotné zapínání bundy šlo celkem ztuha. Voděodolné překrytí zipu je tvořeno tenkým měkčeným plastem, který spojuje kovový jezdec. Vzájemné tření způsobuje, že musíme vytvořit větší tah, ale výsledek tvoří dokonale nepropustnou plochu s nulovou a téměř neviditelnou mezerou. Horní část zipu je standardně vybavena krytkou proti poškrábání brady.

Pod celým zipem je veden široký ochranný lem, který po zapnutí bundy překrývá celý zip zevnitř a tvoří další dílek skládačky, zajištující totální nepropustnost, ale prodyšnost. Lem je natolik široký, že nehrozí žádné zasekávání zipu.

Zajímavou vychytávkou je malý zacvakávací knoflík pro regulaci větrání na přední časti bundy. Tento patent zabezpečuje, že bunda při plném otevření neplandá, ale je díky tomuto technickému prvku částečně v horní polovině bundy zapnutá.

Kapsy

Bunda je oprostěna od zbytečností, které by překážely při běhu. Tudíž bunda nemá klasické kapsy, ale má jednu menší prsní kapsu. Je opatřena oboustranným zipem, který je z přední časti překryt lemem a kapsa je na první pohled téměř neviditelná. Z vnitřní strany je použita síťovina. Za malý technický ale velmi praktický doplněk považuji otvor na sluchátka, který je veden vnitřkem bundy. Velikostně je kapsa akorát na doklady, peníze, telefon či nějakou tyčinku. Větší není potřeba. Díky oboustrannému zipu lze celou bundu komfortně sbalit do této kapsy. Umožňuje tak snadné přenášení a úsporu objemu.

Reflexní bezpečnostní prvky

Bunda Bonatti je vybavena celkem dvěma reflexními prvky. Výrobce garantuje, že bunda je viditelná z každého směru na základě technologie 360° reflektive treatment. První reflexní prvek je umístěn zepředu, na pravé straně v oblasti hrudníku a je nejmenší. Na pravém rukávu se pak nachází druhý reflexní prvek. Je tvořen pěti horizontálními čárami v délce cca 15 centimetrů a mezerou mezi sebou jeden centimetr. Tato část ochrany je umístěna v oblasti nadloktí. Čáry jsou dostatečně dlouhé a jsou tak vidět i zezadu. Myslím si, že tyto prvky dostatečně zajišťují bezpečnost i při běhání ve tmě či za šera. Ale reflexních prvků není nikdy dost!

Kapuce

Je neocenitelná při nepříznivém počasí. Musí splňovat některá kritéria, aby běh s kapucí byl příjemný. Kapuce sedí na hlavě výborně, především díky elastickému provedení. Jsou zde celkem čtyři pružné prvky zajištující maximální a přitom pohodlné usazení na hlavě. Velikost je ideální, navíc v přední části má funkční kšiltík.

Celkové hodnocení testera

Jedná se o špičkovou bundu, která nejenom plní všechny technologické funkce, ale navíc velmi dobře vypadá. Je primárně určená pro trailové běžce nebo sportovce holdující krásy hor. Její funkčnost nejlépe poznáte při nepříznivém počasí, kde se osvědčila na výbornou. Lze ji použít i na všední nošení či outdorové sporty, nevyjímaje turistiku či táboření. Především oceníte její nízkou váhu a celkově jednoduché, zato velmi funkční provedení. Je potřeba vypíchnout některé velmi chytré prvky jako třeba malý zacvakávací knoflík pro regulaci větrání či možnost sbalit bundu pomocí oboustranného zipu do malé kapsičky. I přes vyšší cenu je tato bunda připravena na podávaní špičkových výkonů i v nepříznivém počasí.

Zaujalo mě:
  • krásný design
  • jednoduchost
  • funkčnost
  • nepromokavost
  • výborně padnoucí kapuca

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku