BĚŽECKÉ TRASY

Beskydy: běžecká trasa z Čeladné přes Skalku a Ondřejník

Pěkná patnáctka přes Skalku a Ondřejník s důstojným převýšením 690m.Základní parametry běžecké trasy

Turistický region: Beskydy - Valašsko

Kraj: Moravskoslezský

Délka trasy (km): 14.661

Převýšení (m): 757

Povrch: Přírodní terén (kros)

Je trasa něčím speciální? Hřebenovka

Popis běžecké trasy

Začneme v Čeladné, která je lehce dostupná i vlakem, turistická žlutá nás povede od místního nádraží po úzké asfaltce přímo do svahu směrem k Opálené (malý skiareál s velmi příjemným zázemím - útulnou hospůdkou stejného jména, návštěvu nechme raději až na sestup při návratu.)

Od hospůdky je krátké a prudké stoupání loukou (část sjezdovky) ke kraji lesa, a dál pokračujeme pěšinkou lesem až na asfaltovou cestu, která traverzuje úbočím Ondřejníka a Skalky. Odbočíme po ní vlevo, cesta je značená jako turistická zelená, cca po 1 -1,5km na rozcestí, kde se cesta se zelenou značkou odpojuje výrazně doleva a dolů, držíme se dál asfaltové-traverzové cesty, která pokračuje rovně už bez značení. Zhruba po půl km dojdeme k místu, kde se napojuje modrá turistická vedoucí z Kunčic p.O. na Skalku - od této chvíle se držíme této modré značky. A stoupáme pěkným a pestrým terénem až na vrchol Skalky (964m), odkud bývá krásný výhled na Smrk a Radhošť.

Po vydýchání a radostném pocitu, že jsme dosáhli nejvyššího bodu trasy, začneme seběh - stále po modré značce - který je pozvolný, ze začátku ale i dost kamenitý. Později terénní cesta opět přejde na asfaltovou (stále modrá značka), doběhneme do Sedla - místní křižovatka turistických a běžkařských tras a pokračujeme po modré až na Ondřejník ke kapličce, hospodě (která je delší dobu zavřená). Výhled na protější Lysou horu určitě stojí za malé zdržení. Odsud nás čeká pozvolný seběh po silnici, která je otevřená i motoristům (směr Frýdlant). Tato část ale není dlouhá, nyní se držíme zelené značky, takže v první ostré zatáčce neuhýbáme po frýdlantské doleva, ale pokračujeme rovně (též asfalt ale bez aut) a stále po zelené.

Od této odbočky nás čekají necelé 3km po asfaltu, ale v klidu a většinou ve stínu. Dojdeme na známé rozcestí, podle značení uhneme doleva a prudce dolů lesní pěšinou, kterou jsme dnes stoupali z Opálené. Tady už to známe, vyběhneme z lesíka a otevře se nám krásný výhled - naproti Lysá, pod námi Opálená a Čeladná a vpravo majestátní masiv Smrku.

Seběh  travnatou sjezdovkou k hospůdce - kdo má rád posezení s výhledem na terase a nebo uvnitř s příjemnou horskou atmosféru, tomu doporučuji zde běh ukončit, nebo na chvíli přerušit. Z Opálené je to 1,5 km po silničce dolů k nádraží v Čeladné. (Pro běžce, kteří nechtějí na trase tolik asfaltu.: Při výstupu z Čeladné nad Opálenou na asfaltovou traverzovou cestu pokračujte po žluté značce doprava prudce nahoru terénem. Asi po 1km dojdete na modrou značku a po ní na vrch Skalky - zhruba další 1km, jen budete muset tento krátký úsek po modré jít znovu zpět při návratu).

Fotografie z běžecké trasy

FotografieFotografie

 

Autor fotografií je Radmila Antošová

Autorem trasy je Radmila Antošová


Hodnocení běžecké trasy
Průměr
0.00
Celkem hodnotilo trasu 0 běžců
Zaběhnuté časy na trase (od nejrychlejšího)
Běžec Celkový čas Datum Tempo (min/km) Poznámky
Přidej svůj zaběhnutý čas:
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku