SALOMON BĚŽECKÉ TRASY BĚŽECKÉ TRASY

Litoměřice: běžecká trasa Českým středohořím kolem vrchu Radobýl

Litoměřice: běžecká trasa Českým středohořím kolem vrchu Radobýl

Okruh, vedoucí severovýchodně nad městem Litoměřice - náročnější běžci mohou vyběhnout na vrchol Radobýlu a prodloužit si trasu o naučné stezky přes Plešivec (PP Plešivec) a kolem Lysé hory (PP Holý vrch u Hlinné).Základní parametry běžecké trasy

Turistický region: České Středohoří a Žatecko

Kraj: Ústecký

Délka trasy (km): 17.607

Převýšení (m): 635

Povrch: Přírodní terén (kros)

Popis běžecké trasy

Litoměřice jsou okresní město na soutoku Labe a Ohře v severních Čechách.

Veveří (Pfaffenhof) - tajemná vila Pfaffenhof byla postavena na místě někdejší vinařské kaple svatého Mikuláše ze 14. století.

PP Radobýl - osamělý čedičový, těžbou narušený vrch (399 m n. m.) s kovovým křížem na vrcholu. Ochrana je zaměřena jednak na těžbou odkrytý severojižní řez vulkanickým tělesem s dobře vyvinutou sloupcovitou odlučností čedičové horniny při uspořádání souborů sloupců v různých směrech, jednak na zbytky jižních a jihozápadních svahů s travinnou vegetací skalní stepi s chráněnou diviznou.

Zřícenina hradu Kamýk stojí na kuželovitém čedičovém suku (382 m n. m.) nad stejnojmennou vsí. Z hradu se zachoval zbytek pětiboké obytné věže, kolem obvodová hradba a na jihu stěna s otvory po oknech. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

PP Plešivec - čedičový vrch (509 m n. m.) nad údolím Tlučeňského potoka, krytý rozsáhlými sutěmi. Chráněné území je zaměřeno na ochranu volných otevřených sutí, pokrývajících svahy a částečně i vrcholové partie kopce, se systémem proudění vzduchu, umožňujícím existenci ledových jam a tzv. ventarol, výronů teplého vlhkého vzduchu v zimním období. Na západním úpatí chráněného území Plešivec stojí raně barokní kaple sv. Jana Křtitele z roku 1660, postavená na místě starší stavby, která byla zničena za třicetileté války. Před kaplí roste skupina věkovitých dubů, které jsou prohlášeny za památné stromy.

PR Holý vrch u Hlinné je pozůstatkem čedičového lávového proudu, který vytékal do vodního prostředí.

Kamýk - čedičový kuželovitý kopec (455 m n. m.) - ze zalesněného úpatí vyčnívá velmi zajímavý skalnatý vrchol s typickou sloupcovou odlučností.

NPP Bílé stráně - strmá opuková stráň, která hostí řadu vzácných a významných druhů rostlin.

Fotografie z běžecké trasy

FotografieFotografie

FotografieFotografie

 

Autor fotografií je Karel Královec

Autorem trasy je Petra Královcová


Hodnocení běžecké trasy
Průměr
5.00
Celkem hodnotilo trasu 1 běžců
Zaběhnuté časy na trase (od nejrychlejšího)
Běžec Celkový čas Datum Tempo (min/km) Poznámky
Přidej svůj zaběhnutý čas:
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku