BĚŽECKÉ TRASY

Kokořínsko: běžecká trasa kolem tajemného hradu Houska

Okruh vede převážně na východním okraji CHKO Kokořínsko, užijete si pískovce, borovice, skalní byty a můžete si vyběhnout i k tajemnému hradu Houska.Základní parametry běžecké trasy

Turistický region: Českolipsko

Kraj: Středočeský

Délka trasy (km): 23.872

Převýšení (m): 573

Povrch: Přírodní terén (kros)

Je trasa něčím speciální? Výběh na vrchol

Popis běžecké trasy

Na cestě mezi obcemi Nosálov a Bezdědice, stávala samota zvaná „Suchý mlýn“ Stálo zde celkem pět obytných stavení s chlévy a sklepy vysekanými ve skále. Skalní byty - pískovec jakožto hornina, kterou lze snadno opracovávat, byla využívána v oblasti CHKO Kokořínsko k budování obytných prostor nazývaných skalní obydlí. Ta sloužila jako dočasná útočiště pro obyvatelstvo z nižší sociální vrstvy.

Krásná vesnička Nosálov se nachází v malebně zvlněné krajině Polomených hor ve výšce 382 m n. m.

Jako Housecké vrchy je označována skupina vrchů s charakterem vrchoviny nacházející se v okolí Housky. Od Vrátenské hory jsou odděleny sedlem Na Fučíkovském.

Vrátenská hora je dominantou Kokořínska a se svojí nadmořskou výškou 508 m n. m. je nejvyšším bodem Mělnicka. Nadmořskou výškou se už Vrátenská hora řadí do pohorského pásma, a proto se zde vyskytují některé horské rostliny. Rozhledna, nacházející se na vrcholu nabízí kruhový výhled. Spatřit lze hrady Bezděz a Ralsko, Bukovou horu s vysílačem, část Českého středohoří s Milešovkou a za dobré viditelnosti i část Jizerských hor.

Tajemný hrad Houska stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam. Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil ani funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. Neexistuje žádný důvod, proč by měl být tento hrad zbudován. Velmi zajímavý je i po architektonické stránce - celý obranný systém je zaměřený proti "vnitřnímu nepříteli". Snad se zde střežilo "něco", co se nesmělo dostat ven.

Bořejov zůstal zde zachován soubor památek lidové architektury. Byl postaven na místě, kde stála 400 let předtím gotická svatyně. Ždírec, původně Sirtsch, je prastará vesnice, která existovala již v 11. století. Název obce vznikl z názvů prací při jejím zakládání, tj. odstraňování lesů – žďáření. Žďár byl vyhlášen vesnickou památkovou rezervací, je typickou ukázkou vesnice, kde převládají roubené přízemní i patrové chalupy, často hrázděné. Úžasné jsou hlavně chaloupky vrostlé do skal, lemující starou cestu pod návsí.

Trasu můžete zkrátit přes vesnici Žďár a pokračovat cestou na východním okraji obce – okruh tak zkrátíte zhruba o 3,5km.

Fotografie z běžecké trasy

FotografieFotografie

FotografieFotografie

 

Autor fotografií je Karel Královec

Autorem trasy je Petra Královcová


Hodnocení běžecké trasy
Průměr
4.00
Celkem hodnotilo trasu 1 běžců
Zaběhnuté časy na trase (od nejrychlejšího)
Běžec Celkový čas Datum Tempo (min/km) Poznámky
Přidej svůj zaběhnutý čas:
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku