BĚŽECKÉ TRASY

Křivoklátsko: běžecká trasa Údolím ticha

Okruh v křivoklátských lesích – vyběhnete vrch Velíz, vychutnáte si malebné Údolí ticha a jako bonus zdoláte hrad Točník.Základní parametry běžecké trasy

Turistický region: Střední Čechy - západ

Kraj: Středočeský

Délka trasy (km): 21.235

Převýšení (m): 547

Povrch: Převážně terénní

Je trasa něčím speciální? Výběh na vrchol

Popis běžecké trasy

Dějiny obce Kublov jsou nerozlučně spjaty s historií vrchu Velíz, který se vypíná nad Kublovem do nadmořské výšky 595m. Svojí polohou tvoří dominantu západní výspy křivoklátských lesů mezi rakovnickou plošinou a brdskou pahorkatinou na západním okraji středočeského kraje. Jeho název pochází od jména pohanského boha Velese a v této době byl pohanským obětištěm se svatyní. Blízko vrcholu vyvěrá pramen (jeho voda má v zimě i v létě stejnou teplotu) a kdysi zde bývala i skalka s jeskyní.

Údolí ticha je krásná a velmi zajímavá část lesa, která patří k nejmalebnějším místům jižní části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Rozkládá se mezi obcemi Kublov, Hředle a Březová. Celé údolí je dlouhé zhruba 3,5 km a vede jím naučná stezka. Tato stezka má dvě zcela odlišné části – luční a lesní. Louky zde nejsou původní, vytvořil je člověk jako zdroj potravy pro dobytek. U potoka jsou v létě modré plochy kvetoucích kakostů, trsy kostivalů a porosty netýkavek. Údolí ticha je rájem motýlů, kromě nejrůznějších baboček tu luční krajinu zdobí také bělásci, modrásci nebo okáči. Les v údolí ticha připomíná krajinu královských hvozdů, která zůstala v několik staletí staré minulosti.

Hrady Žebrák a Točník patří už řadu století neodmyslitelně k sobě a oba jsou spjaty především s osobností krále Václava IV., který je řadil mezi svá oblíbená sídla. Historie staršího z nich, Žebráka, sahá však dál než do doby lucemburské. V místech, kudy krajinou křivoklátských lesů procházela stará zemská stezka do Bavorska, byl ve druhé polovině 13.století rodem Buziců založen hrad Žebrák.

Fotografie z běžecké trasy

FotografieFotografie

FotografieFotografie

 

Autor fotografií je Karel Královec

Autorem trasy je Petra Královcová


Hodnocení běžecké trasy
Průměr
4.00
Celkem hodnotilo trasu 1 běžců
Zaběhnuté časy na trase (od nejrychlejšího)
Běžec Celkový čas Datum Tempo (min/km) Poznámky
Přidej svůj zaběhnutý čas:

Diskuse

Honza
Honza

Na mapě se všemi treky to máte přiřazeno špatně k jiným Hředlím...

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku