BĚŽECKÉ TRASY

Kokořínsko: běžecká trasa kolem Holanských rybníků na Ronov

Okruh, částečně protínající CHKO Kokořínsko – užijete vodní plochy, kopečky, zříceniny, pískovce a borovice.Základní parametry běžecké trasy

Turistický region: Českolipsko

Kraj: Liberecký

Délka trasy (km): 25.581

Převýšení (m): 633

Povrch: Přírodní terén (kros)

Je trasa něčím speciální? Výběh na vrchol

Popis běžecké trasy

Běh začnete zvolna, údolíčkem po červené kolem soustavy Holanských rybníků. Po chvíli již budete lehce stoupat k rozvalinám hradu Vítkovec, který je zřejmě jedním z nejmladších hradů, ale z chudáka zbyla už jen jedna jediná zeď.

Na rozcestí „Pod Smrtkou“ si můžete zaběhnout na skalnatou vyhlídku téhož jména, jejíž důvod pojmenování není nijak morbidní, ale pouze připomíná každoroční svržení Morany do Koňského rybníka.

Dále pokračujete po červené přes obec Stvolínky, až na první výstup této trasy, a sice vulkanický kužel Ronov (552,4 m n. m.) se stejnojmennou zříceninou hradu.

Na začátku louky, navazující na patu Ronova, je na sloupu špatně čitelná značka KČT s nápisem: "Dál přes louku až k úpatí Ronova.”

Vrchol a svahy kopce Ronov jsou ceněny a chráněny zejména díky zachovalému suťovému lesu s rozsáhlými suťovými poli (kamennými moři). Odměnou za nastoupané metry vám budou luxusní výhledy do okolí. Z hradu Ronov zbylo několik zdí, sklepů, část paláce a věže.

Po červené budete pokračovat dále až na rozcestí „Stranné“ a odtud se vydáte po zelené mezi pískovcové skály a borovice – kombinace pro tuto oblast velmi typická.

Na skalách a v místech, kde je mělká a chudá půda, kde nedokáže přežít většina kytek a stromy už vůbec ne, dokáže přežít borovice, která je odolná a v drsných podmínkách obstojí. A protože jsou ta místa tak nehostinná, borovici nic nevystřídá, nic ji nepřeroste, jak by se to stalo na místech s lepší půdou. Borovice v těchto místech možná připomínají bonsaje – malé a pokroucené stromy.

Rozhodně nevynechejte žlutý okruh kolem Vlhoště, který je ceněn mimo jiné i pro výše uvedené reliktní bory na pískovcích. Úplně na vrchol cesta nevede, ale stoupání si užijete.

Na závěr to vezměte po modré až do obce Holany.

Fotografie z běžecké trasy

FotografieFotografie

FotografieFotografie

FotografieFotografie

 

Autor fotografií je Karel Královec

Autorem trasy je Petra Královcová


Hodnocení běžecké trasy
Průměr
4.00
Celkem hodnotilo trasu 1 běžců
Zaběhnuté časy na trase (od nejrychlejšího)
Běžec Celkový čas Datum Tempo (min/km) Poznámky
Přidej svůj zaběhnutý čas:

Diskuse

Jirka
Jirka

Běžel jsem část této trasy ze Stvolínek přes Holany na Vlhošť a trasa byla nádherná, v ranních mlhách až mystická. Dál jsem pokračoval na Husu a do Skalky.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku