BĚŽECKÉ TRASY

Český ráj: běžecká trasa přes Údolí Plakánek

Náročná porce skoro 30km, propojující dva kraje (Královehradecký, Liberecký) a vedoucí přes nejkrásnější místa CHKO Český ráj – užijete si pískovcové skály, výhledy a hrad Kost.Základní parametry běžecké trasy

Turistický region: Český ráj

Kraj: Královéhradecký

Délka trasy (km): 26.827

Převýšení (m): 627

Povrch: Převážně terénní

Je trasa něčím speciální? Výběh na vrchol

Popis běžecké trasy

Na trasu se vydáme v obci Sobotka, kam se pohodlně dostaneme přímým busem z Černého mostu (Praha). Sobotka je zajímavá obec s dlouhou a bohatou historií, která zde zanechala své stopy.

Odtud se vydáváme po žluté turistické značce (NS Údolí Plakánek), nicméně na první křižovatce musíme uhnout na modrou směr Vestec u Sobotky, abychom nepřišli o nejkrásnější úsek naší cesty – Údolí Plakánek. Jedná se o skalnaté a většinou borovým lesem obklopené romantické údolí, které bylo pojmenováno podle rodiny Plakánků, kteří zde za Heřmana Černína v 17. století pálili dřevěné uhlí. Velmi brzy spatříme další atraktivní prvek naší trasy – hrad Kost. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Pod hradem se dáváme po modré značce doleva a pokračujeme nejprve podél rybníků a později kolem skal do obce Dobšice. Po chvíli proběhneme chráněným územím PR Podtrosecká údolí, jedná se o velmi cenné území mokřadních biotopů. Z údolí se vyrazíme k nejvyššímu výstupu této trasy – na vrch Vyskeř. Čedičový vrch Vyskeř nás odmění krásnými výhledy a můžeme zde pozorovat také sloupcovou odlučnost čediče.

Pokračujeme dále stále po modré turistické značce. Velmi brzy se přiblíží perla Českého ráje – Hruboskalsko – jelikož se jedná o velmi atraktivní území, bývá velmi často plné dalších návštěvníků – pro běh doporučuji tedy zvolit méně oblíbené výletní měsíce. Kdo má v závěru ještě dost sil – může si zaběhnout k rodovému hradu Valdštejn, který byl založený v polovině 13. století na třech nestejně vysokých pískovcových blocích nebo vystoupat na skalní vyhlídku Hlavatice. V Turnově se můžeme občerstvit a prohlédnout si město, které za to rozhodně stojí.

Fotografie z běžecké trasy

FotografieFotografie

FotografieFotografie

FotografieFotografie

FotografieFotografie

 

Autor fotografií je Karel Královec

Autorem trasy je Petra Královcová


Hodnocení běžecké trasy
Průměr
4.00
Celkem hodnotilo trasu 1 běžců
Zaběhnuté časy na trase (od nejrychlejšího)
Běžec Celkový čas Datum Tempo (min/km) Poznámky
Přidej svůj zaběhnutý čas:
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku