Čelovky

Rozšířená recenze kompaktní čelovky Fenix HL50

Rozšířená recenze kompaktní čelovky Fenix HL50

Redakcí už prošlo několik modelů čelovek z konstrukční dílny Fenixlight Limited, která se za krátkou dobu etablovala mezi technologickou špičku na trhu čelovek. Čerstvou novinkou, kterou jsme podrobili krátkému otestování, je model HL50 s konstrukcí „vše vpředu“, na jednu baterii a s jednoduchým páskem po obvodu hlavy.Údaje výrobce:

Fenix HL50

Max výkon: 365 lm

Max výdrž: 150 hod

Počet režimů: 4

Světelný zdroj: Cree XM-L2

Dosvit: 77 m

Napájení: 1x AA, 1x CR123A

Vodotěsnost: IPX-8 (ponor 2 m)

Hmotnost: 57 g

Infocena: 1359 Kč

Více info na: www.kronium.cz

Dodává: Ariga

Duralové tělo

Jde skutečně o kompaktní model, v kterém se však skrývá překvapivý světelný výkon. Ale popořadě. Tělo čelovky je vyrobeno kompletně z černě eloxovaného leteckého duralu a působí skutečně značně robustně. Čelovka by měla vydržet pád z výšky jednoho metru. Držák k upevnění na popruh je z nerezového plechu. Vlastní svítilna je v držáku uchycena pomocí pružného klipsu, v němž je zároveň otočná kolem své osy, což hodnotím jako jednoduché a funkční řešení.

Rozsah nastavení sklonu čelovky je velice široký, přitom nastavená poloha v klipsu je spolehlivě aretovaná. Díky této konstrukci je těžiště svítilny, která přes své kompaktní rozměry není nejlehčí (naměřená hmotnost bez baterie 57 gramů), velmi blízko hlavy a i při prudších pohybech stále dobře drží na svém místě. Další „fičurou" klipsu je možnost svítilnu jednoduše vyjmout a používat jako malou ruční svítilnu, čemuž její tvar rovněž velmi dobře vyhovuje. Vyjmutí svítilny z držáku trochu komplikuje pojistný kroužek pod víčkem baterie, který je připevněn na popruh. Jde o pojistku proti ztrátě svítilny a její vyškubnutí z držáku například při zachycení za větev apod. Pokud by se hodilo svítilnu vyndavat z držáku častěji a opět ji do něj nacvakávat, nebál bych se při běžných situacích používat čelovku i bez pojistného kroužku. Ten navíc disponuje dvěma otvory, kterými lze provléknout kroužek a nosit tak svítilnu na šňůrce na krku nebo na klíčích.

Čelovka s namontovaným prodloužovacím nástavcem pro tužkovou baterii se prodlouží cca o 18 mmČelovka s namontovaným prodloužovacím nástavcem pro tužkovou baterii se prodlouží cca o 18 mm

Napájení a svícení

Standardně slouží k napájení čelovky lithiová baterie typu CR123A, což je výhodné třeba v mrazivém počasí. Ovšem součástí balení je i prodlužující nástavec, který komoru pro baterii prodlouží a zároveň zúží, takže lze použít jednu běžnou tužkovou baterii AA (či akumulátor). Délka čelovky se prodlouží asi o 18 milimetrů, což není podstatné. Jako světelný zdroj slouží LED dioda Cree XM-L2 T6 osazená v malém reflektoru s hladkým povrchem a dvojím ohniskem. Čiré krycí sklíčko reflektoru je minerální a odolné proti poškrábání.

Čelovka disponuje čtyřmi výrazně odstupňovanými režimy výkonu. Ten se mírně liší podle použité baterie. Nejslabší výkon 4 lumeny (3 lm při použití tužkové baterie) je dostatečný pro svícení na blízko, tedy běžné večerní činnosti ve stanu, vaření nebo hledání v batohu. Životnost baterie je příjemných 150, resp. 110 hodin. Druhý stupeň 60, resp. 55 lm, je naprosto dostatečný pro většinu činností, včetně pohybu nočním terénem. Životnost baterie se však citelně zkrátí na 9,75 resp. 6,3 hodiny. Nejvýkonnější trvalý světelný režim představuje světelný tok 170 resp. 150 lm, při délce svícení 3, resp., 2 hodiny. Tento režim je vhodný při jakémkoli prohledávání terénu, či hledání cesty a potřebě delšího dosvitu. Pokud by ani to nestačilo, při delším stisku tlačítka se aktivuje krátkodobý režim "burst", jež poskytuje po dobu držení tlačítka maximální intenzitu v podobě 365 lm (resp. 285 lm) světelného toku. Při maximální intenzitě čelovka dosvítí až do vzdálenosti 77 metrů, což je na takového prcka solidní výkon.

Po vyjmutí z držáku brání ztracení svítilny pojistný kroužek upevněný pod víčkem bateriePo vyjmutí z držáku brání ztracení svítilny pojistný kroužek upevněný pod víčkem baterie

V praxi však spíše než maximální dosvit oceníme rozložení a tvar světelného kužele. Ten má HL50 příjemně široký, přibližně odpovídající zornému úhlu lidských očí. Kýženým efektem tak je, že čelovka osvětlí veškerý prostor, který potřebujeme, bez toho, abychom neustále museli otáčet a naklápět hlavu pro posvícení tam, kam je zrovna potřeba. Světelný kužel je plynule rozptýlený s jasným středem a pozvolným úbytkem světla směrem k okrajům bez jakýchkoli kruhů. Dioda Cree XM-L2 T6 podle výrobce poskytuje teplejší, resp. neutrálně bílé světlo. Výhodou má být přirozenější a kontrastnější podání barev v přírodě. To subjektivně potvrdit nemohu, ale barva světla je skutečně příjemnější než u chladně svítících LED diod. Elektronika s digitální regulací zajišťuje konstantní jas a při poklesu kapacity baterie sama přejde na nižší režim a nenechá nás tedy z vyššího režimu rovnou ve tmě.

Ovládací tlačítko je díky velkému průměru a pogumovanému povrchu velmi dobře ovladatelnéOvládací tlačítko je díky velkému průměru a pogumovanému povrchu velmi dobře ovladatelné

Na hlavě působí čelovka i s nástavcem kompaktně, výhodou je malá vzdálenost těžiště od hlavy i velký rozsah možného nastavení sklonu svítilnyNa hlavě působí čelovka i s nástavcem kompaktně, výhodou je malá vzdálenost těžiště od hlavy i velký rozsah možného nastavení sklonu svítilny

Čelovka se ovládá jedním kulatým tlačítkem o průměru 15 mm na svém boku. Je tedy potřeba se naučit nasazovat ji na hlavu stále jedním nebo druhým směrem, abychom předešli nežádoucímu šátrání na čelovce a hledání spínače. Ten je elektronický s citlivostí po celé své, relativně velké, pogumované ploše. Díky tomu se nahmátne většinou velmi rychle a spolehlivě, ovládá se velmi dobře i v rukavicích. Spínač je poměrně citlivý a lze ovládat i jedním prstem bez protitlaku z druhé strany. Ale vhodnější je naučit se hmat dvěma nebo třemi prsty, jen přitom hrozí, že si reflektor zastíníte dlaní a při rozsvícení si odrazem světla od vlastní ruky posvítíte přímo do očí. Vše je ale otázkou krátkého zvyku.

Jediná vada na kráse

Jednotlivé režimy se přepínají krátkým stisknutím tlačítka v pořadí nejnižší – střední – vysoká intenzita. Elektronika si po vypnutí pamatuje poslední použitý režim a po opětovném zapnutí se zapne přímo v tomto naposledy použitém režimu. Není tak potřeba pokaždé „odklikávat" režim, který je v dané situaci nejvhodnější. Drobnost k nezaplacení. Režim „burst" se aktivuje delším stiskem tlačítka (i když je čelovka zcela vypnutá) a trvá jen po dobu jeho stisku. Platí tedy obdobné pro vhodnou polohu ruky jako při zapínání. Vypnutí čelovky dosáhneme stiskem tlačítka po dobu asi 2 sekund. Celkově je ovládání velmi intuitivní a zvykne se na něj velmi rychle. Velkoplošné ovládací tlačítko má však zároveň i jednu nevýhodu. Velmi snadno dojde k nechtěnému zapnutí při transportu nebo pokud je čelovka třeba v kapse. Pro spolehlivou ochranu před vybitím baterie i přehřátím čelovky např. v batohu, je potřeba povolit víčko baterie o několik otáček, aby spolehlivě došlo k přerušení kontaktů. To může být s relativně ztuha jdoucími kovovými závity poměrně obtěžující.

Ještě jedna příjemná vlastnost. Díky celokovové konstrukci a opatření závitu víčka baterie (stejně jako prodlužujícího adapteru pro tužkové baterie) těsnícím o-kroužkem (jeden náhradní je součástí balení) je čelovka plně vodotěsná dle standardu IPX8, tedy při ponoření do hloubky až dvou metrů. Tím se z čelovky HL50 stává horký kandidát pro použití při vodáckých sportech. Vlastní svítilna má v nejširším místě průměr 2,3 cm a je 6,4 cm dlouhá (8,2 cm s nástavcem na baterii AA).

Co se nám líbí:

- Poměr velikosti, světelného výkonu a výdrže

- Rozložení světelného kužele a výrazně odstupňované režimy

- Robustní a vodotěsná konstrukce

Co se nám nelíbí:

- Nutnost několikanásobného otočení víčka baterie pro prevenci nechtěného zapnutí při transportu


Diskuse

Mohu li doporučit: než používat nástavec a AA batérie (nebo originální CR 123A), použil bych Li-ion akumulátor RCR123A. (Jen pozor na správné délku, tj. 34 mm - opět jen značkový akumulátor) Oproti CR123A je sice 2-3x dražší, ale při cca 200-500 nabíjecích cyklech výborná investice!
mato
mato
vyrobca uvadza pri pouziti RCR clanku nefunkcnost nejakeho rezimu, pozor na to.
Ferd
Ferd
Zdá se že Fenix začíná kopírovat o něco zdařilejší výrobky firmy Zebra Light
P.
P.
Uvažuji o koupi této nebo podobné čelovky, v čem Vám přijde Zebra Light zdařilejší - když budete porovnávat cenově přibližně stejné výrobky? Díky za odpověď.
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku