Čelovky

Ultralight Light - Test lehké kompaktní čelovky de.Power DP-802AAA Sensor

Ultralight Light - Test lehké kompaktní čelovky de.Power DP-802AAA Sensor

Kompaktních čelovek je na trhu poměrně velké množství, a tak se každý výrobce snaží přijít s něčím novým, čím by zákazníka zaujal. Jednou ze zajímavých čelovek je DP-802AAA od de.Power. Jde o pěkně zpracovanou kompaktní čelovku se dvěma zdroji světla na tři baterie velikosti AAA v pouzdře na čele.Údaje výrobce:

Použité LED diody: 1 x CREE REBEL + 2 x NICHIA
Svícení:CREE REBEL
max. 180 lm / 81 m / 3 hod.
min. 20 lm / 26 m / 43 hod.
NICHIA
max. 34 lm / 11 m / 19 hod.
min. 10 lm / 5 m / 141 hod.
Rozměry (d x š x v): 63 x 46 x 36 mm
Váha (vč. baterie): 95 g
Napájení: 3x AAA
Infocena: 1300 Kč
Dodává: liteXpress
Více info na www.LiteXpress.cz

 

Když čelovku držíte v ruce tak potěší kvalitní zpracování a použité materiály. Vše sedí, těsní, pružný pásek se netřepí a rozsah nastavení je dostatečný i na velkou hlavu nebo přilbu. Jak se na outdoorovou čelovku sluší, tak se deště či vody nebojí. Odolnost je na úrovni IPX4, tedy rezistence proti stříkající vodě. Hmotnost včetně 3 ks AAA alkalických baterií je příjemných 96 g a jde o kompaktní čelovku, která se vejde do dlaně. Na hlavě drží pomocí jednoduchého pružného pásku kolem hlavy. Třetí pásek zde není, ale vzhledem k nízké hmotnosti čelovky ani není potřeba. Pásek je pěkně tkaný, pružný, příjemný na omak, ale zde však mám rozhodně připomínku. Díky hladkosti pásku a použité nastavovací sponě nedrží nastavená velikost, a pokud čelovku vyndáte z batohu za pásek povolí se nastavený obvod a při nasazení na hlavu je třeba vždy obvod upravit, což je dosti otravné.

 

Čelovka de.Power je lehká a kompaktní.Čelovka de.Power je lehká a kompaktní.

Zdrojem energie jsou 3 mikrotužkové baterie (AAA).Zdrojem energie jsou 3 mikrotužkové baterie (AAA).

Nastavení sklonu je v rozmězí 0-60°.Nastavení sklonu je v rozmězí 0-60°.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samotné pouzdro čelovky je uchyceno v čepu s možností nastavení skonu od 0° až po cca 60° směrem dolů a nastavení je zajištěno ozubením a západkou bez jakékoliv vůle. U čelovky nás samozřejmě především zajímá jak plní to, k čemu je určena, tedy jak svítí. Zde jsou použity dva světelné zdroje - výkonná LED Cree Rebel s maximální svítivostí 180 lm a po stranách dvě menší LED Nichia se svítivostí 34 lm, které produkují teplé bílé nažloutlé světlo. Svítit může vždy jen jeden modul a každý se ovládá vlastním tlačítkem. Optika je povedená a optická stopa dobře poslouží daným účelům. Výkonný mod má zesílený střed, který přechází do jemně osvíceného okolí, takže při pohybu krajinou člověk díky zesílenému středu dobře vidí do dálky a přitom jemné osvícení okolí stačí na to, aby viděl, kam šlape. Světelný tok je maximálně 180 lm a při porovnání s ostatními čelovkami to dané hodnotě odpovídá. Výrobce udává dosvit 81 metrů, což nejde jednoduše změřit, ale osvit terénu s dostatečnou intenzitou je rozhodně nad 50 metrů. Nejnižší intenzita výkonné LED je pak 20 lm s dosvitem 26 m. Podle toho se také liší doba svícení, a to od 3 hodin na maximum, po 43 hodin na nejnižší mod. Úsporný mod má nezvykle teplé nažloutlé světlo, ale je to jen věc zvyku, a ač se světlo zdá méně pronikavé tak na viditelnost to nemá vliv a třeba ve stanu to působí útulnějším dojmem. Osvit je zcela rozptýlené světlo s udávaným úlem 140°, ale nebojím se říct, že pokrývá v podstatě celou oblast, kam člověk vidí. Maximální světelný tok u úsporného modu je 34 lm s dosvitem 11 metrů a minimální 10 lm s dosvitem 5 metrů. Dosvit je vzhledem k rozptýlenému světlu logicky kratší a minimálních 10 lm je už opravdu jen na posvícení na nejkratší vzdálenost. Doba svitu pak je od 19 hodin po 141 hodin.

 

Hlavní světelný zdroj má rozptyl světelného kužele přes 140°.Hlavní světelný zdroj má rozptyl světelného kužele přes 140°.

Každý zdroj světla má své vlastní ovládaní.Každý zdroj světla má své vlastní ovládaní.

Úsporný mod má nezvykle žluté světlo.Úsporný mod má nezvykle žluté světlo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Speciálností této čelovky je pak automatické ztlumení světleného toku, pokud se čelovka přiblíží k nějakému předmětu. Při testování se ukazuje, že reaguje na přiblížení nejspíše pomocí IR čidel, než podle odraženého světla jako některé jiné čelovky. Reakční vzdálenost je zhruba 1 metr, tedy o kousek dál než je natažená paže, a také závisí na tvaru předmětu, ke kterému se blížíte. U zdi či skály to funguje přesně, u zaobleného stanu záleží na tom, který bod čelovka vezme jako referenční. Změna není skoková ani okamžitá, naopak, změna intenzity je plynulá a trvá cca 0,5 s. Kromě tohoto automatického režimu je po delším stisknutí tlačítka zvolen mod ručního nastavení intenzity a vypnutí automatického ztlumování. Je zde i možnost elektronického zamknutí tlačítek, které se aktivuje dlouhým podržením tlačítka při vypnuté čelovce. Čelovka to potvrdí zablikáním a na pokusy zapnout čelovku jen blikne a nerozsvítí se. Pro odemčení je třeba opět podržet tlačítko delší dobu. Samozřejmě ani to není 100% ochrana před rozsvícením, pokud na spínač bude celou dobu v batohu něco pevného tlačit, proto je dobré na to myslet.

Praktická zkušenost s automatickým tlumením intenzity světla je poněkud rozporuplná. U výkonného modu, kde většinu času člověk svítí do dálky, a pak se podívá na informační ceduli nebo do mapy, tam zeslabení funguje dobře, ale na to, aby člověk nebyl zbytečně oslněn, trochu pomalu. Ovšem u úsporného modu, kdy světelný tok pro ztlumený mod je pouhých 10 lm, je ztlumení téměř zbytečné a nastane právě ve chvíli, když se na něco chcete podívat podrobněji zblízka. Skloníte se, že si zavážete boty nebo se chcete podívat do batohu, a čelovka vám pohasne. Naštěstí se to dá jednoduše řešit přepnutím do módu bez automatického ztlumování.

 

Čelovka má opravdu kompaktní rozměry.Čelovka má opravdu kompaktní rozměry.

 

Celkově jde o kvalitně zpracovanou příjemnou kompaktní čelovku pro klasické outdoorové použití. Je skladná a lehká, na úsporný režim posvítí kolem stanu a na večerní vaření a na výkonný mod posvítí na cestu nočním terénem.

Co se nám líbí

  • kvalitní zpracování i použité materiály (nesmrdí jako některé čínské plasty, kovová osička, těsnění u zavírání, pěkně tkaný popruh)
  • kvalitní optika - dobře zkombinovaná výkonná i úsporná část
  • lehká a skladná
  • ovládání přes dvě tlačítka na každý mod - není nutné se učit různé kombinace, a které tlačítko je na co

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku