Doplňky vybavení

Recenze malé a lehké buzoly Silva Ranger SL

Recenze malé a lehké buzoly Silva Ranger SL

Váha a rozměry buzoly Silva Ranger SL, dříve známé pod označením Ranger 27, jsou až překvapivě malé. Nicméně precizně provedené uložení střelky v safírovém ložisku a možnost nastavení azimutu i v rukavicích mě přesvědčily, že to není žádná hračka, ale dobře využitelná pomůcka do přírody.Buzola Silva Ranger SL

Silva Ranger SL

Kapesní buzola

Dodává: Vavrys CZ

Infocena: 745 Kč

Více info na www.Vavrys.cz

Údaje výrobce:

 • Gradace: 360 °
 • Rozlišení stupnice: 5 °
 • Měřítko: 40 mm
 • Přesnost: až 1 stupeň
 • IP třída: IPX8
 • Teplotní určení: -20 °C - +60 °C
 • Rozměry: 59 x 41 x 14 mm
 • Hmotnost: 22 g
 • Záruka: 5 let

Velikost zavřené buzoly je skoro až zrádná. Snadno se totiž někam založí či zapadne, což se mi ostatně během testování několikrát stalo a tak jsem měl mírnou obavu z její ztráty. Navíc k buzole dodávaná šnůrka je dost krátká k zavěšení na krk, takže pokud chcete mít jistotu, že Ranger SL neztratíte, vyplatí se navázat jej na vlastní provázek. Naopak zavírací špendlík, který umožní připevnění otevřené buzoly na oděv, je velmi praktický a to zejména na průběžnou kontrolu nastaveného směru během chůze. Samozřejmě jde o velmi hrubé zaměření, ale pomůže to.

Zavřená buzola Silva Ranger SLZavřená buzola Silva Ranger SL

Porovnání Silva Ranger SL s jinými buzolamiPorovnání Silva Ranger SL s jinými buzolami

Uchycení buzoly Silva Ranger SL na oděvuUchycení buzoly Silva Ranger SL na oděvu

Obavy z bublin v tlumící kapalině jsem otestoval v mrazničce při -18 °C a bublina se neobjevila. Ve vysokých nadmořských výškách jsem ovšem doposud neměl možnost toto zatím prověřit. Uložení v kapalině střelku ustaluje rychle a spolehlivě. Využití buzoly v noci nám umožňují fluorescenční body, takže nastavený azimut lze stále sledovat i bez svícení čelovkou.

Pro jistotu bych připomněl používání zrcátka (která na Ranger SL pochopitelně nechybí) při zaměření cíle. Buzolu držíme v ruce tak, abychom otvorem pod víčkem viděli, zrcátko si sklopíme pod úhlem asi 45° tak, abychom viděli střelku v poli označující sever. Vidíme pak buď cíl podle předem nastaveného azimutu, nebo si podle cíle azimut nastavíme otáčením tak, aby střelka ukazovala na sever. Na spodní straně buzoly jsou vyznačeny hodiny, takže když svítí slunce a buzola je zorientovaná k severu, stín nám jen přibližně určí kolik je hodin. Ale jedná se opravdu o doplněk, podle mě bez velkého významu.

Buzola Silva Ranger SLBuzola Silva Ranger SL

Ranger SL je ideální malá, ale přesná buzola, která dobře poslouží jako doplněk k GPS, nebo pro jakékoliv využití při cestách v horách a krajích Evropy. Pro jiné oblasti Země chybí buzole nastavení deklinace, která někde může být i docela značná.

Co se nám líbí:

 • Zavírací špendlík na připevnění
 • Precizně uložená střelka

Tato recenze vyšla v časopise Svět outdooru 3/2014.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku