ORIENTAČNÍ BĚH

Zdravotní rizika orientačního běhu jsou stejná jako když jdete na houby

Zdravotní rizika orientačního běhu jsou stejná jako když jdete na houby

Každá aktivita má nějaké zdravotní riziko, dokonce i vysedávání u televize. Nejinak je tomu i v případě orientačního běhu. Závody se konají většinou v lese – přeskakujete klacky, běžíte skrz ostružiny, v předklonu prorážíte husté mlází..Štěstí přeje připraveným a dobře oblečeným

Je třeba přiměřeně chránit celé nohy a alespoň ramena a horní část paží lehkým hladkým oblečením. Holeně orienťák chrání buď zesílenými podkolenkami v holenní části, nebo tak zvanými „prorážečkami“, které lze na holeně navléknout i přes tenčí kalhoty.  Předejdete tak většině škrábanců a můžete do práce vyrazit v minisukni i v pondělí po závodech.

 

Zesílené podkolenky chrání holeněZesílené podkolenky chrání holeně

 

Ochrana očí

Toto je asi nejpodceňovanější část výbavy – čiré přiléhající sportovní brýle, které chrání oči před zraněním tenkou či ostrou větvičkou. Těžší tratě mohou opravdu vést kudykoliv, i různě hustým porostem. Do toho se stále snažíte sledovat mapu, koukat pod nohy... Ochranné brýle doporučuje 9 z 10 lékařů.

Hmyz, alergické reakce

Klíště (někdy i jiný bodavý hmyz) je přenašečem dvou nemocí – klíšťové encefalitidy (existuje očkování) a boreliózy, proti té se zatím očkovat nedá, ale v první fázi nemoci je docela dobře léčitelná antibiotiky.

Zde je důležité včasné odstranění klíštěte co nejšetrnějším způsobem a desinfekce místa přisátí. Výraznější zabarvení štípance v následujícíh dnech a týdnech či teploty a boleti hlavy či šíje by vás měly rychle zavést k lékaři. Informovanost lékařů a diagnostika těchto nemocí se velmi zlepšila, ve srovnání se začátkem výskytu této choroby na našem území. Opět jako dobrá prevence platí lehké oblečení na většině těla + repelentní přípravky. Desinfekci a pinzetu mějte po ruce.

V druhé polovině léta bývá častá potíž s vosami, případně sršni. Zde v případě pobodání větším množstvím hmyzu je třeba rychle vyhledat první pomoc, aby se zabránilo případné alergické reakci.

Stejně tak pokud trpíte nějakými pylovými alergiemi, rozhodně mějte při sobě prostředky k omezení alergické reakce.

Úrazy kotníku

Nerovný terén, kameny, kluzké větve – to vše může přispět ke špatnému došlápnutí a vymknutí či výronu v kotníku, případně k poranění vazů. Je to asi nejčastější úraz v OB, na druhou stranu se mu dá předejít tejpováním a výběrem obuvi, ve které se cítíte jistě, s patřičným vzorováním podrážky či se hřeby. Pro běžce trpící volnějšími vazy v kotníku lze zakoupit orienťácké tretry s kotníkovou ortézou implementovanou přímo na obuv, prevencí jsou i speciální cviky na posílení této oblasti.

Pokud vlastníte terénní tretry s hřebíky, sledujte včas rozpis a pokyny k závodu – pokud se závod koná v chráněném území, bývají někdy „spajky“ zakázány (zejména na Kokořínsku nebo v Českém ráji)

Trať odpovídající vaší kondici

V neposlední řadě může být rizikem výběr příliš náročné tratě.  Nepřeceňujte své síly, pokud nejste trénující běžec, vyberte si spíše kratší trať než delší – i když startovné stojí stejně. V první řadě by začínajícím běžcům mělo jít o radostný prožitek, nikoliv o prestiž – tempo volte takové, na jaké máte kondici. Uprostřed lesa chvíli trvá, než k vám dojede rychlá.

Na druhou stranu se můžete spolehnout, že v případě jakéhokoliv vážnějšího problému jsou ostatní běžci připraveni vám pomoci, bez ohledu na vlastní výsledek.

 

Nashledanou v lese (foto Jan Aschermann)Nashledanou v lese (foto Jan Aschermann)

 

Nebezpečí závislosti

Orientační běh je dobrodružný, napínavý a pozor!: vysoce návykový sport, u mnoha jedinců došlo k celoživotní závislosti :), pokud by k témuž došlo i u vás, pomoc vám může nabídnout některý z klubů ve vašem okolí.

215 klubů

V Českém svazu orientačních sportů je sdruženo přes 215 klubů s více než 10 500 členy. Počet registrovaných závodníků v sekci orientačního běhu je více než 8 500, v sekci lyžařského orientačního běhu je jich přes 550 a v rychle se rozvíjejícím mountain bike orienteeringu již přes 700 registrovaných sportovců.

V naprosté většině regionů najdete klub orientačních sportů, kde se vám dostane podpory při prvních orienťáckých pokusech.  Více na http://www.orientacnibeh.cz/.

 

Těšíme se na viděnou v lese!


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku