ORIENTAČNÍ BĚH

Mistrovství světa v orientačním běhu 2015 – Skotsko: jak to dopadlo 1. část

Letos se MS konalo ve Skotsku, centrem bylo město Inverness, které hostilo nejlepší závodníky z 50 zemí z celého světa a česká reprezentace samozřejmě nechyběla. Běželo se celkem 6 závodů v 8 dnech. Česká televize připravila ze šampionátu hodinu a půl dlouhý záznam, na který se můžete podívat níže.

Kvalifikace sprintu – všichni Češi postupují do finále

Program šampionátu odstartoval kvalifikací sprintu. Závod se běžel v členité zástavbě městečka Forres, kde se závodníci proplétali ve spoustě úzkých uliček, domů a dětských hřišť. Do finále postupovalo z každého ze tří rozběhů 15 nejlepších závodníků. Český tým zvládl kvalifikaci bravurně. Všichni naši běžci postoupili do finále, což se kromě českého týmu povedlo už jen Švýcarům a Francouzům. Příslibem pro finále bylo především 3. místo Jana Petržely, a sedmá místa Jany Knapové a Denisy Kosové.

Představení českého týmu, který se na Mistrosvtví světa vydal jsme vám přinesli nedávno. V reportu se dočtete také o místním prostředí a tratích.

Sprintová štafeta – zlato pro suverénní Dánsko, Češi desátí

O den později se rozdávaly první medaile. Sprintovou štafetu běží 4 závodníci v každém týmu - první a poslední úsek ženy a 2. a 3. úsek muži. Velká bedna. To byl český cíl pro úvodní medailový závod . Jenže nakonec se tenhle cíl rozsypal v dunách a rozplynul mezi rybářskými baráčky pobřežního městečka Nairn. Konečné desáté místo je vzhledem k průběhu solidní, ale ambice byly daleko vyšší.

Finišmanka české štafety Jana Knapová na divácké kontroleFinišmanka české štafety Jana Knapová na divácké kontrole

Už na prvním úseku Denisa Kosová nevolila ideální postupy, ztratila přes minutu a předávala na 14. místě. Jan Procházka se snažil dostat štafetu zpět do boje o přední příčky, ani on však neměl svůj den a Janu Petrželovi předával štafetu na 13. místě. Petržela vletěl do závodu jako utržený vagon s cílem dotáhnout se na skupinku, která běžela asi 20 vteřin před ním. Bohužel hned první kontrolu neustál, v písečných dunách ji přeběhl a byla z toho velká chyba a konec nadějí na boj o velkou bednu. Janě Knapové předával do posledního úseku na 12. Místě Knapová běžela výborně a dotáhla naši štafetu na konečné 10. místo. Ze zlata se radovalo Dánsko před Norskem a Ruskem.

Finále sprintu – zlato pro Alm a Leanderssona, Češi ve druhé desítce

Finále sprintu se běželo hned následující den v centru Forres. Na závodníky čekalo historické centrum s hlavní ulicí a desítkami úzkých uliček vybíhajících z hlavní třídy. Navíc parky a otevřená prostranství kolem kostelů, umělých jezírek a zahrad. Závod to byl hodně fyzický, příliš záludností tam nebylo a rozhodovaly tak především rychlé nohy.

V ženách tratí doslova prolétla Dánka Maja Alm, navázala na svůj skvělý výkon ve sprintových štafetách, vedla po celou trať a suverénně vyhrála. Překvapením bylo stříbro Ukrajinky Nadiyi Volynské, která běžela výborně po celý závod, na všech mezičasech byla druhá, a tak tomu bylo i v cíli, když na vítěznou Dánku ztratila 39 sekund. Bronz vybojovala Ruska Galina Vinogradova, která o třetím místě rozhodla až na doběhu z poslední kontroly do cíle. Dvě sekundy za ní byla se stejným časem trojice Sara Lüscher (SUI), Hanny Allston (AUS) a Finka Minna Kauppi (ta byla na poslední kontrole ještě třetí). Výborně zaběhly naše ženy. Denisa Kosová i Jana Knapová běžely velmi vyrovnaně, stále se pohybovaly na mezičasech těsně za první desítkou a tam i skončily - Denisa byla 11. a Jana 12.

Maja Alm si dobíhá pro zlato na MSMaja Alm si dobíhá pro zlato na MS

1. Maja Alm                          DEN 13:32.5

2. Nadiya Volynska              UKR 14:12.3  +0:40

3. Galina Vinogradova         RUS 14:24.5  +0:52

4. Sara Luescher                   SUI 14:26.5  +0:54

5. Hanny Allston                  AUS 14:26.7  +0:55

6. Minna Kauppi                   FIN 14:27.1  +0:55

11. Denisa Kosová                CZE 15:12.8  +1:40

12. Jana Knapová                 CZE 15:13.1  +1:41

23. Adéla Indráková             CZE 15:43.2  +2:11

Závod mužů byl velmi vyrovnaný a dramatický. Titul mistra světa nakonec vybojoval Švéd Jonas Leandersson, který si po pomalejším začátku vypracoval drobný náskok, který těsně udržel až do konce. Jen 2 sekundy za ním skončil stříbrný Martin Hubmann, který běžel velmi vyrovnaně, v závěru stahoval, ale nakonec zůstal těsně za titulem. Bronz vybojoval další Švéd Jerker Lysell, který o bronzu rozhodl brutálním finišem. Tři sekundy zpět doběhl Fin Mårten Boström. Páté místo obsadil jeden z největších favoritů  Belgičan Yannick Michiels. Ten většinu závodu vedl, při přeskakování zábradlí cestou na diváckou kontrolu však zavadil nohou, následoval pád a naražená holeň. I kvůli tomu v závěru ztrácel a na zlato mu v cíli chybělo 8 sekund. Velmi dobře zaběhl Vojtěch Král, který běžel vyrovnaně po celé trati, na 12. místě měl ztrátu 27 sekund (Král v cíli řekl: "Udělal jsem jedinou chybku. Tak tři vteřiny!". Jan Petržela ani Miloš Nykodým neměli svůj den, nevolili správné volby a dělali navíc drobné chyby. Nakonec to stačilo na 29. resp. 39. místo.

Medailisté ze sprintu zleva Hubmann, Leandersson a LysellMedailisté ze sprintu zleva Hubmann, Leandersson a Lysell