REPORTÁŽ ORIENTAČNÍ BĚH

ROZBOR POSTUPŮ: Finále Světového poháru, Švýcarsko, Arosa, 2.-4.10.2015, Sprintová štafeta v Alpách čtvrtá

ROZBOR POSTUPŮ: Finále Světového poháru, Švýcarsko, Arosa, 2.-4.10.2015, Sprintová štafeta v Alpách čtvrtá

Letos na podzim jsme sledovali dění v domácím orienťáku. Naposled zde o tom světovém psal Honza Petržela, když referoval ze srpnového Mistrovství světa ve Skotsku. Další příležitost budeme mít právě nyní, protože se ohlédneme za finálovými závody Světového poháru, které proběhly na začátku října ve Švýcarsku.Třídenní program v okolí alpského střediska Arosa zahájila páteční klasika, pokračovalo se sobotním middlem a zakončilo nedělními sprintovými štafetami. Na věc šla i česká reprezentace a v nabité konkurenci si vedla velmi dobře.

 

KLASICKÁ TRAŤ

Zde se můžete podívat na GPS mužů a žen

Nadmořská výška mezi 1600 a 2200 metrů nad mořem a trať vedoucí i nad hranicí lesa. O tom byla klasika. Jana Knapová ji na svém blogu popisuje takto: „To bylo maličko jiné kafe, než MČR na klasice (v Jeseníkách – pozn. autora). A přestože se během trati hodně sbíhalo, párkrát jsem lezla doslova po čtyřech. V rámci jedné volby postupu jsem si dala 100 výškových metrů na zhruba 200m.“

Velmi dobře se na domácí Švýcary připravila norská reprezentace a tak se na prvních šesti místech v ženách i mužích objevují pouze zástupci těchto dvou týmů.

Ženy 8,8km / 525m

V ženách po zásluze a s velkým náskokem vyhrála Norka Anne Margrethe Hausken Nordberg (viz mapa HAU A)následována hned čtveřicí Švýcarek (Hauswirth, Luescher, Friederich, Jenzer). Velmi solidní výsledky zaznamenaly naše ženy, z nichž byla nejlepší čerstvá mistryně ČR právě na klasice Denisa Kosová (13.), kterou nezlomila obrovská ztráta hned na druhé kontrole a postupně se dokázala propracovat zpět do závodu. Spolu s ní se ve druhé desítce umístily Knapová (16.) a Kabáthová (19.), a dále skoro Horčičková (21.) a Poklopová (35.).

Výsledky:

1.Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR)  1:19:52
2.Sabine Hauswirth (SUI)  1:23:10
3.Sara Luescher (SUI)  1:24:55
---
13.Denisa Kosová  1:32:39
16.Jana Knapová  1:34:10
19.Eva Kabáthová  1:34:56
21.Vendula Horčičková  1:35:33
35.Lenka Poklopová  1:43:54

Muži 12,5km / 730m

V mužích si domácí fenomén Daniel Hubmann vybudoval v první části dvouminutový náskok, který dokázal udržet až do cíle. Za ním ale probíhala dramatická bitva o druhé až páté místo, z níž vzešlo lépe duo Norů - Kaas a Lundanes, kteří těsně porazili Švýcary M.Hubmanna a Kyburze. Solidní závod běžel na dvacátém místě nejlepší z Čechů – Pavel Kubát a také, možná překvapivě, náhradník za nemocného Jana Šedivého, Ondřej Semík (23.). Dále následovali Hájek (29.), Procházka (31.), Král (36.) a Chloupek (43.)

Výsledky:

1.Daniel Hubmann (SUI)  1:31:19
2.Carl Godager Kaas (NOR)  1:33:33
3.Olav Lundanes (NOR)  1:34:03
---
20.Pavel Kubát  1:46:13
23.Ondřej Semík  1:46:59
29.Daniel Hájek  1:50:12
31.Jan Procházka  1:52:41
36.Vojtěch Král  1:56:01
43.Adam Chloupek  1:59:40

Kontrola 4-5.Norka Hausken (HAU A) se postupem přes kopec odděluje od 2. Švýcarky Hauswirth (HAU S.)Ženy: Kontrola 4-5.Norka Hausken (HAU A) se postupem přes kopec odděluje od 2. Švýcarky Hauswirth (HAU S.)

Kontrola 7-8. Daniel Hubmann (HUB. D) zvolil podobný postup jako vítězka žen.  Muži: Kontrola 7-8. Daniel Hubmann (HUB. D) zvolil podobný postup jako vítězka žen.

Švýcarsko-norské stupně vítězůŠvýcarsko-norské stupně vítězů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MIDDLE

Zde je k nahlédnutí GPS mužů a žen, a také TV Stream

Sobotní middle již sestoupil do méně exponovaných míst. Podle reakcí závodníků to byl hodně mapově náročný závod, který ale také ztěžovaly těžké nohy z klasiky. Výsledkově to již bylo, alespoň v ženách, pestřejší. Tentokrát ale domácím zatápěly hlavně reprezentanti Ukrajiny.

Ženy 5,5km / 140m

Pro ženy to byl závod, ve kterém hodně favoritek chybovalo - například Švédka Alexandersson, vítězka klasiky Norka Hausken, a na první kontrole hodně také Švýcarka Wyder, která se ale s velkou ztrátou po úvodu dokázala prokousat na konečné páté místo. Vítězství slavila po prakticky bezchybném výkonu Angličanka Catherine Taylor před Ukrajinkou Volynskou a Švýcarkou Luescher. Z českého týmu byla nejlepší Poklopová (29.) následována Kosovou (39.), Horčičkovou (42.), Kabáthovou (51.) a Knapovou (53.).

Výsledky:

1.Catherine Taylor (GBR)  34:13
2.Nadiya Volynska (UKR)  35:59
3.Sara Luescher (SUI)  36:05
---
29.Lenka Poklopová  40:43
39.Denisa Kosová   43:09
42.Vendula Horčičková  43:43
51.Eva Kabáthová  45:51
53.Jana Knapová  46:25

Muži 6,4km / 210m

V mužích to na předních místech byl tentokrát duel mezi Švýcary (1.,3.,4.) a Ukrajinci (2.,5.). Vyhrál opět Daniel Hubmann, tentokrát před Ukrajincem Glibovem. Třetí skončil domácí Rollier, mimochodem vítěz Mistrovství ČR na klasické trati, které se konalo týden před Světovým pohárem. Průběh závodu ukazuje, že výbornou formu si do Švýcarska přivezl stříbrný z klasiky Nor Kaas, který dlouho držel krok s pozdějším vítězem; ještě na kontrole 21 vedl, ale bohužel pro něj měl problém na následující kontrole a doběhl až osmnáctý. V tomto závodě také zaznamenáváme nejlepší český individuální výsledek prodlouženého víkendu, kdy do první desítky – na osmé místo – pronikl Honza Procházka. Pavel Kubát sedmnáctým místem ještě vylepšil svůj výsledek z předešlého dne, na dalších místech potom figurují Hájek (31.), Semík (41.), Chloupek (45.) a Král (47.).

Výsledky:

1.Daniel Hubmann (SUI)  34:35
2.Ruslan Glibov (UKR)  35:39
3.Baptiste Rollier (SUI)  35:49
---
8.Jan Procházka  36:28
17.Pavel Kubát   37:38
31.Daniel Hájek  38:42
41.Ondřej Semík  40:47
45.Adam Chloupek  41:11
47.Vojtěch Král  41:28

Vlevo chyba Judith Wyder již na 1. kontrolu. Vpravo Tove Alexandersson na 3. a 6.Ženy:Vlevo chyba Judith Wyder již na 1. kontrolu. Vpravo Tove Alexandersson na 3. a 6.

Karl Godager Kaas: „22nd control: No SI punching unit (found on ground by later runner), no control code number. Destroyed my perfect race“Muži:Karl Godager Kaas: „22nd control: No SI punching unit (found on ground by later runner), no control code number. Destroyed my perfect race“

Vítězka middlu Angličanka Catherine TaylorVítězka middlu Angličanka Catherine Taylor

 

 

SPRINTOVÉ ŠTAFETY

Zde se můžete podívat na GPS a TV Stream

Televizní přenos začíná slovy: „Weather has changed dramatically“. O netradiční vzrušení před závodem se postaral ranní pohled z okna a facebook České reprezentace hlásí: „Očekávání před sprintovou štafetou jsou na bodu mrazu.“


Trať sprintových štafet. Ženy nemají kontroly 4-6. Farstované jsou kontroly 1,2,8,11.Trať sprintových štafet. Ženy nemají kontroly 4-6. Farstované jsou kontroly 1,2,8,11.

Sprintové štafety jsou smíšené. Na prvním a čtvrtém úseku běží ženy, na druhém a třetím muži. Závod v Arose je rozdělený na dvě kola, mezi nimiž se probíhá arénou. Celkově čeká na závodníky trať vzdušnou čarou 3,7km (ženy) nebo 4,1km (muži), přičemž ženy mají mírné zkrácení v úvodu. Z mapy vypadá trať poměrně zajímavě, je zde několik voleb postupů a pěkně zamotaná je partie mezi kontrolami 16-19 v lese před dlouhým postupem do cíle.

 

 

 

 

Postup Denisy kosové na kontrolu 20 oranžovou barvouPostup Denisy kosové na kontrolu 20 oranžovou barvou

První úseky startují. Jednička je na zahřátí a hned tu je složitější volba na dvojku. Většina, včetně naší rozbíhačky Denisy Kosové, jde jižnější variantou. Severní volbou ztrácí z favoritů například Norka. Na průběhu arénou drží Denisa čelo závodu, kde je také Švýcarsko (Friederich), Dánsko (Klysner), Finsko (Haajanen), Itálie (Patscheider) a Švýcarsko 2 (Roos). Druhé kolo běží vedoucí skupina pohromadě. Na dlouhém postupu na sběrku lehce odpadá Dánka, Denisa volí obíhačku, kterou se vyhýbá závěrečnému kopci, ale také si znatelně prodlužuje trať. Předává spolu s Dánkou na pátém resp. šestém místě.

 

 

Zelená linie postupu Honzy Procházky na druhou kontroluZelená linie postupu Honzy Procházky na druhou kontrolu

Na druhý úsek vyráží Honza Procházka. Vedoucí čtveřice běží spolu až do závěru prvního kola, kde lehce odpadá Ital Scalet a Honza se zvolna odpoutává od Dána Lassena. Zajímavé věci se dějí hned po průběhu arénou. Na jedenáctce chybuje Švýcarsko 2 (vítěz obou předchozích lesních závodů D.Hubmann), a drobně váhá i Fin Raitanen. Do trháku se tím dostává Švýcarsko 1 (Matthias Kyburz). Nejlepším časem na úseku neustále zvyšuje náskok a předává před dvojicí Finsko a Švýcarsko 2. Za nimi už je skupinka, kde je štafeta Ukrajina + Rusko (Glibov), Švýcarsko 3 (Schneider) a na šestém místě Česko.

 

 

Nejistého odběhu Fina (Bostrom) od kontroly 19 využívá Vojta Král.Nejistého odběhu Fina (Bostrom) od kontroly 19 využívá Vojta Král.

Třetí úsek je záležitost Vojty Krále. Ten běží na dvojku stejně jako Honza jižní variantou. Na tomto postupu zaváhá Švýcarsko 2 (Howald), které po chybě i na čtyřku Vojta dobíhá. Na diváckém průběhu je neohrožované Švýcarsko 1 (M.Hubmann), stejně tak druhé Finsko (Bostrom), Vojta na třetím místě před skupinkou pronásledovatelů s béčkem Švýcarů a dotahujícími Švédy (Jerker Lysell – nejlepší čas na úseku). Za devatenáctkou dává Fin Vojtovi možnost se přiblížit. Na předávce první bezstarostně Švýcarsko, druhé Finsko, třetí Česko, čtvrté Švédsko, páté Ukrajina+Rusko (Kratov), šesté Norsko 2 (Daehli).

 

 

Tmavě modrou stopou to zkusila finišmenka Jana Knapová. Finsko a Švédsko mají červenou resp. zelenouTmavě modrou stopou to zkusila finišmenka Jana Knapová. Finsko a Švédsko mají červenou resp. zelenou

Za Švýcarsko běží Sara Luescher, za Finsko Merja Rantanen, za nás Jana Knapová. Před dvojkou Finka váhá a Jana ji dobíhá. Za trojkou se začíná hodně přibližovat Švédsko (Annika Billstam) a na průběhu už je s nimi. Druhé kolo jde tato skupinka spolu. Jsou na devatenáctce, vedoucí Švýcarka už sbíhá pod závěrečný kopec, Finka a Švédka volí jižní variantu, Jana zkouší severní, ale dostává se jen opět těsně za skandinávskou dvojici. Za prvním Švýcarskem je potom ve finiši úspěšnější Finsko, druhé Švédsko. Česká štafeta je na výborném čtvrtém místě. Páté potom dobíhá Švýcarsko 2 (Gross) a šesté Dánsko, když Maja Alm nejlepším časem na úseku předběhla šest štafet.

 

Jana Knapová popisuje svůj závod takto:

Sníh napadl, z toho jsme měli všichni vánoce. Ale než vyběhl třetí úsek oteplilo se natolik, že ve městě zas skoro všechen roztál, takže to nakonec nedělalo žádné problémy. Já jsem na trať vybíhala s větším odstupem za vedoucími Švýcary a s malým odstupem za druhým Finskem. Finku Merju Rantanen jsem docvakla poměrně záhy, kdy v úvodu působila trochu nejistě a já mohla využít jejích zaváhání a kliček. Na průběhu arénou jsem se dokonce dostala před ní, ale záhy nás doběhla Švédka Annika Billstam, po chvilce šla do čela a udávala jak tempo, tak nám usnadňovala mapování. Tím bohužel pro mě i eliminovala váhání Rantanen. Bylo vidět, že všechny už máme maximálně dost z předešlých závodů a mně začalo docházet asi o maličko víc. Zhodnotila jsem situaci a došla k závěru, že nemám na to, je porazit fyzicky, tak jsem zkusila poslední možnost, a to jinou volbu postupu v závěru, která ale byla ve výsledku rovnocenná, takže jsem si nenaběhla žádný náskok, naopak. Prostě už nebylo kde brát sílu a zrychlení na finiš. Předchozí náročné závody a nadmořská výška se na nás všech asi dost podepsaly.

 

 

Vojta Král a počasí před závodemVojta Král a počasí před závodem

Vítězná štafeta Švýcarska Rahel Friederich, Matthias Kyburz, Martin Hubmann, Sara LuescherVítězná štafeta Švýcarska Rahel Friederich, Matthias Kyburz, Martin Hubmann, Sara Luescher

Česká štafeta Denisa Kosová, Jan Procházka, Vojtěch Král a Jana KnapováČeská štafeta Denisa Kosová, Jan Procházka, Vojtěch Král a Jana Knapová

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledky:

1.Švýcarsko (Friederich, M.Kyburz, M.Hubmann, Luescher)  1:04:05
2.Finsko (Haajanen, Raitanen, Bostrom, Rantanen)  1:05:20
3.Švédsko (Johansson, Leandersson, Lysell, Billstam)  1:05:25
4.Česká republika (Kosová, Procházka, Král, Knapová)  1:05:33
5.Švýcarsko 2 (Roos, D.Hubmann, Howald, Gross)  1:05:45
6.Dánsko (Klysner, Lassen, Bobach, Alm)  1:05:56
---
17.Česká republika 2 (Kabáthová, Hájek, Kubát, Poklopová)  1:10:34

Konečné výsledky Světového poháru

Tyto závody zároveň ukončily letošní Světový pohár, ve kterém v ženách zvítězila Tove Alexandersson (Švédsko) před Sarou Luescher (Švýcarsko) a Nadiyou Volynskou (Ukrajina). Z Češek figurují nejvýše Jana Knapová (34.), Denisa Kosová (43.), Dana Šafka Brožková (47.) a Eva Juřeníková (50.). V mužích vyhrál Daniel Hubmann, druhý je Matthias Kyburz (oba Švýcarsko), a třetí Olav Lundanes (Norsko). V dobré společnosti za Martinem Hubmannem a před Baptistem Rollierem je šestnáctý Jan Procházka, následují Jan Šedivý (34.), Pavel Kubát (38.) a Vojtěch Král (45.).

V pořadí sprintových štafet je první Dánsko, druhé Švýcarsko a třetí Švédsko. Český tým je sedmý.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku