ORIENTAČNÍ BĚH ORIENTAČNÍ BĚH

Ohlédnutí za sezonou orientačního běhu 2016: Králem je Král, Loučení Dany Šafky Brožkové

Ohlédnutí za sezonou orientačního běhu 2016: Králem je Král, Loučení Dany Šafky Brožkové

Orientační běh v loňském roce přinesl hodně zajímavých vrcholů a okamžiků sezony, které stojí za to si zopakovat. Jaký byl rok pro nejlepší orienťáky a jak ho samy hodnotí? Pojďme se společně podívat na takové malé ohlédnutí.Kdo měl letos za cíl uspět na domácím Mistrovství Evropy? Pro koho bylo větším lákadlem Mistrovství světa ve Švédsku? A jak se na takový vrchol sezony připravuje? To a ještě něco navíc se dozvíte v dnešním článku, kde se v první části stručně ohlédneme za uplynulou sezonou 2016, v té druhé necháme promluvit naše nejlepší reprezentanty, a na konec také nahlédneme do jejich přípravy.

 


Dana Brožová a její poslední předávkaDana Brožová a její poslední předávka

Mistrovství Evropy - bronzová mužská štafeta (Král, Šedivý, Petržela)Mistrovství Evropy - bronzová mužská štafeta (Král, Šedivý, Petržela)

Tiomila v podání Kalevan Rasti: vlevo Procházka, vpravo PetrželaTiomila v podání Kalevan Rasti: vlevo Procházka, vpravo Petržela

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Orientačním běžcem roku se stal Vojtěch Král

Letošní rok měl pro českou veřejnost dva vrcholy. Jedním bylo Mistrovství světa ve Švédsku, druhým potom Mistrovství Evropy na domácí půdě. Obě tyto akce přinesly pozoruhodnou podívanou, nabitou a skvěle připravenou konkurenci, několik pěkných individuálních i týmových výsledků, a také jednu medaili – bronzovou štafety mužů (Petržela, Šedivý, Král) z evropského šampionátu. Z dalších patří vyzdvihnout umístění do 6. místa, jako páté místo sprintové štafety (Kosová, Procházka, Král, Knapová) na ME, šesté místo Vojty Krále na MS ve sprintu, šesté místo Jana Šedivého na ME na krátké trati, šesté místo sprintové štafety (Knapová, Nykodým, Král, Kosová) na MS a dále například osmé místo Dany Brožkové a desáté Jana Šedivého na ME na klasice.

Čtěte také: Sezona je ještě daleko, pojďte si tedy přečíst něco o mapování a jak vlastně trénují orientační běžci mapu.

Z dalších momentů roku si můžeme připomenout zejména úspěšné vystoupení na Akademickém Mistrovství světa (titul Denisy Kosové a pět dalších medailí pro ni i další – Knapová, Indráková, Kubát, Nykodým, Petržela), několik umístění v elitní desítce v jednotlivých závodech Světového poháru (7. Kosová, 8. Král, 9. Nykodým, 10. Brožková) a mnoho dalších výkonů a výsledků jako například bronz Jana Petržely a Jana Procházky se štafetou Kalevan Rasti na švédské megaakci Tiomile.

V domácích šampionátech došlo letos k poněkud kuriózní situaci, kdy každou individuální disciplínu opanovala zcela jiná dvojice. Noční vyhráli Barbora Hrušková a Jan Šedivý, sprint Denisa Kosová a Vojtěch Král, krátkou trať Jindra Hlavová a Pavel Kubát a klasickou trať Jana Knapová a Miloš Nykodým.

V týmových soutěžích jako by existovaly pouze dva oddíly. Mistrovství sprintových štafet vyhrálo OK Hradec Králové (Topinková, Rollier, Kosová, Petržela), štafety vyhráli v ženách (Tužilová, Hrušková, Hlavová) i v mužích (Hájek, Chromý, Nykodým) Žabovřesky Brno, které svoji dominanci potvrdili následně i v družstvech (Zimmermann, Kabáthová, Chromý, Hrušková, Hájek, Hlavová, Nykodým).

Miloš Nykodým při závodě ve sprintu na MSMiloš Nykodým při závodě ve sprintu na MS

 

A protože máme za sebou vyhlášení ankety o nejlepšího O-běžce 2016, můžeme konstatovat, že v ní zvítězil Vojtěch Král, před Denisou Kosovou a Janem Šedivým (4. Miloš Nykodým, 5. Jan Petržela).

V neposlední řadě letošní rok je také poslední, kdy na vrcholné reprezentační úrovni závodila nejúspěšnější osobnost historie našeho orientačního běhu, dvojnásobná mistryně světa Dana Šafka Brožková. Na velký rozhovor s ní se můžete těšit někdy příště.

Hodnocení nejlepších

A jak se ohlíží za uplynulou sezonou sami reprezentanti? A jak vidí tu následující? To se můžeme dozvědět z odpovědí na následující otázky:

1) Jak jsi spokojený/á s tímto rokem, jaké jsi měl/a cíle a jak ses na něj připravoval/a?

2) Jak bude probíhat regenerace a jakým způsobem se budeš připravovat na další rok? Zůstaneš u stejného konceptu přípravy nebo ho plánuješ změnit? Máš nějaký vyhlédnutý cíl na příští rok?

Denisa Kosová

 

Denisa Kosová1) Řekla bych, že u mě převládá spíše spokojenost. Udělala jsem další krok kupředu, ačkoliv výsledkově to mohlo být pro některé zklamáním. Ano, sama jsem měla větší ambice na MS a ME, ale bohužel mě srazilo několik nemocí. O proti minulému roku to bylo více jak o měsíc nemoci navíc a to už je hodně znát. Letos to byl můj první start na ME a druhý na MS. Konkurence se zvyšuje a je potřeba ještě hodně pracovat..

 

2) Letošní sezona byla dlouhá. Po SP jsem pověsila na 14 dní běhání skoro na hřebík a nabírala nové síly a motivaci. Zařadila jsem i návštěvu wellness. Plán zatím ještě nemám, bude se odvíjet od plánu repre. Momentálně není kam spěchat, je třeba začít pozvolna.

Cílem pro další sezonu je výsledkový posun a snaha nakouknout do TOP10, když se to letos nepodařilo.

Vojtěch Král

 

Vojtěch Král1) Přesné konkretní cíle si nikdy nedávám. Chci obecně trénovat na hranici svých možností - časových a fyzických a pak podávat výkony s maximálním nasazením. Tréninkově jsem letos určitě tento obecný cíl splnil a výsledkově asi taky - 1 medaile z ME a 6. na MS individuálně. Připravoval jsem se poctivě, tak jako v minulých sezonách (podle stejného tréninkového systému) a dbal jsem klasicky na co největší kvalitu a efektivitu každého tréninku.

 

2) Regenerace po sezoně neproběhla nijak zásadně. Tréninkové dny nahradily dny pracovní. Na malou dovolenou v lázních se pár dní našlo, ale není to nic zásadního. Hlavní je odpočinout si mentálně od závodění a to praktikuji už od MS. Koncept přípravy na další sezonu bude stejný - podržím si kvalitu a budu se snažit zvýšit objem. Trénink směřuji obecně na všechny distance i když ve výsledku long nikde nepoběžím. Např. na 10mile určitě nějaký dlouhý úsek dostanu. Cílem je zase dosáhnout limitů svých možností, což pak dává dobrý základ pro úspěšné odběhnutí MS a World Games.

Jan Petržela

 

Jan Petržela1) Se sezonou jsem velmi spokojený, jasným vrcholem pro mě bylo domácí ME v Jeseníku, kde jsem sice jak na middlu, tak na klasice těsně nevybojoval vysněnou top10, ale závěrečná štafetová radost z bronzu mi to vynahradila. Dalšími vrcholy bylo AMS, kde jsem však neběhal v ideální formě, medaile ze sprintových štafet a 2x 4. místo jsou ale ve velké konkurenci pěkné výsledky. MS jsem na začátku sezóny neplánoval vůbec, pak jsem plány přehodnotil a připravoval se na sprintové závody, abych nakonec plány změnil zase zpět, protože únava byla po ME, AMS a náročném zkouškovém obrovská. To se ukázalo jako dobré rozhodnutí, trochu jsem si odpočinul, splnil jsem si školní povinnosti a odběhal podzimní část sezóny ve slušné formě, korunované 12. místem na SP ve Švýcarsku. Letošní domácí sezona pro mě byla zatím suverénně nejúspěšnějším rokem, kdy jsem získal 5 medailí z MČR.

 

2) Regenerace po náročné sezoně probíhá v podobě chození do školy, do advokátské praxe, trhání moudrých zubů a doléčování bolístek. Přípravu plánuji nechat ve stejném stylu a cíl bude jediný - konečně proniknout na světové scéně do top10 v individuálním závodě.

Miloš Nykodým

 

Miloš Nykodým1) Hlavním cílem sezóny bylo zlepšit svojí fyzičku natolik, abych se mohl rvát o umístění v nejlepší světové desítce. S čímž následně souvisela touha běžet na MS klasickou trať. Poslední dva roky jsem to měl jako svůj cíl číslo jedna.

Vždy se dá říct, že to mohlo být o něco lepší, ale tato sezóna se s retrospektivou dá popsat jako velmi úspěšná. Na lesních závodech, na které jsem se letos připravoval nejvíce (ME,MS,SP-finále) jsem se vždy vlezl mezi 9.-17. místo. I na tom našem českém písečku se mi celkem dařilo, když jsem získal šest ze sedmi možných mistrovských medailí (z toho tři tituly). Velkou motivační vzpruhou bylo i vyhrání rozběhu klasické trati na ME. Další kladný bod bych věnoval výkonnostní stabilitě.

 

2) regenerace probíhá v podstatě od skončení SP ve Švýcarsku. Ale né zcela, jelikož jsem se zúčastnil PWT v Číně. Takový volnější režim budu mít až do poloviny listopadu a pak se postupně začnu zahřívat, abych už v prosinci mohl být v plném zápřahu. Systém tréninku nebudu měnit, protože letos nesl ovoce. Jen zkusím ještě přišlápnout na pedál, jestli to vůbec půjde. Na začátku příštího roku se na čtyři měsíce přesunu trénovat do švédské Uppsaly s čímž se pojí změna klubu. Od příští sezóny budu reprezentovat OK Linné.

Cíl stanovený mám a tím je krátká a klasická trať na MS v Estonsku a pokud budu běhat stejně, néli ještě lépe než v průběhu letošního podzimu, doufám taky v místo ve štafetě.

Pavel Kubát

 

Pavel Kubát1) S tímto rokem jsem spokojený i když na největších vrcholech sezóny (ME a MS) jsem skončil o trochu níže, než kam jsem mířil. Tréninkovou sezónu jsem započal v listopadu o něco dříve než obvykle, abych byl řádně rozběhaný na poměrně brzké ME. Poté jsme strávili s reprezentací poměrně dost času na tréninkových kempech ve Švédsku. Paradoxně nejméně přípravy jsem věnoval akademickému MS v Maďarsku, kde se mi naopak podařilo uspět a na krátké trati jsem získal stříbro. Spokojený jsem také s výkony na domácí scéně. Především MČR na krátké trati, kde jsem poprvé získal titul mezi muži.

 

2) Regenerace již proběhla, dal jsem si na 2 týdny úplný oraz od běhání, kdy jsem se byl jenom párkrát projet na kole a kolečkových lyžích. Teď se již pomalu vracím do tréninkového režimu. Koncept trénování na příští rok měnit nebudu. Chtěl bych ale navýšit celkový objem tréninku, což se mi v minulých letech kvůli různým drobným zraněním nedařilo. Hlavní cíl na příští sezónu je jasný - MS v Estonsku.

Jakub Weiner

Jakub Weiner - autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).

Autoři fotografií: Petr Kadeřávek, WorldofO.com, Orienteering.It


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku