Tituly z Pardubického vinařského půlmaratonu pro Pavlištu a Kamínkovou!

V sobotu 16.4. odstartoval Pardubický vinařský půlmaraton. I když se město Pardubice proslavilo zejména svým Pardubickým perníkem, nemá svůj vinařský přívlastek nadarmo. Za startovné dostal každý účastník nejen startovní číslo, ale i láhev vína.

Součástí veřejného závodu je i Mistrovství České republiky v půlmaratonu. Závodníci MČR měli odlišné startovní číslo. Bylo tedy i pro diváky přehledné, jak se stav na trati vyvíjí. Matoucí a zároveň trošku smutný byl jen fakt, že kenští a zahraniční běžci měli startovní číslo pro mistrovství České republiky.

Na startovní čáre se sešla pěkná konkurence jak mezi ženami, tak mezi muži

Že souboj o titul nebude zadarmo, šlo vidět už na startovní čáre, kde se sešla pěkná konkurence jak mezi ženami, tak mezi muži. Chyběla snad jen loňská vítězka Ivana Sekyrová. Závodníky čekala dvě kola vedoucí nejen centrem, ale i okrajovou částí Pardubic. I když teplotní podmínky byly velmi přívětivé, protivítr v dlouhých rovných pasážích každého pěkně potrápil.

Muži se první kilometry drželi pospolu ve velké skupině všech favoritů

Hned po startu se závod rozběhl svižným tempem, ale i tak se muži první kilometry drželi pospolu ve velké skupině všech favoritů. S narůstající únavou a přibývajícími kilometry v nohách se začali postupně trhat a bojovat o přední příčky.

Přibližně na sedmém kilometru se od ostatních českých běžců odpoutal Vít Pavlišta a po boku s Keňany začal boj o celkové pořadí. Okolo desátého kilometru se přední skupinka rozpadla. Vít Pavlišta (AC Slovan Liberec, z.s.) obhájil svůj loňský titul a doběhl si pro něj v čase 1:06:19. Napínavý byl souboj o stříbro, který spolu sváděli Pavel Dymák a Lukáš Olejníček. Dva kilometry před cílem zmobilizoval lépe své síly Lukáš Olejníček (VSK Univerzita Brno) a doběhl si pro stříbro v čase 1:07:07. Pavel Dymák (Hvězda Pardubice z.s.) vybojoval bronz s časem 1:07:31.

Mezi ženami se startovní pole roztrhalo už na začátku

Své síly jasně předvedla Petra Kamínová (Atletický klub Olomouc, z.s.), která se v čase 1:17:31 stala letošní mistryní ČR v půlmaratonu. Na stříbrné pozici v čase 1:18:13 doběhla Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava z.s.), která po delším výpadku byla se svým výkonem a umístěním velmi spokojena. Bronz, v čase 1:20:32 vybojovala Dagmar Rychnovská (SK Nové Město nad Metují).