Sporttestery

10+1 FREE mobilní aplikace na běhání pro Android k záznamu vašeho běhu

10+1 FREE mobilní aplikace na běhání pro Android k záznamu vašeho běhu

K zaznamenání běhu lze použít desítky různých aplikací. Vybral jsem několik, jejichž jména jsou v běžeckých kruzích nejskloňovanější a trošku se jim podíval na zoubek.Když jsem si poprvé pořídil telefon, který umí i něco jiného než telefonovat, pro záznam svých pohybových aktivit jsem zvolil Endomondo, neboť jako jediné bylo k dispozici i pro operační systém Symbian. Proto když jsem povýšil na zařízení s Androidem, sáhl jsem v Google Play Store po smějícím se zeleném Pac-Manovi znovu. Ovšem jak mi přibývali běžečtí kamarádi, zjišťoval jsem, že v oblibě jsou i aplikace jiné a jistě něčím dobré, když se pro ně ostatní rozhodli. Inu, není nic jednoduššího, než si všechny zajímavé nainstalovat a vyzkoušet. Ostatně udělat to samé doporučuji každému, komu by rozsahem tento článek nestačil.

Původně bych se spokojil s tím změřit všemi aplikacemi úsek známé délky a jen si porovnat jejich přesnost. Ovšem jak se později ukázalo, rozdíly v této disciplíně nejsou natolik markantní, aby při výběru té nejsympatičtější aplikace zastínily další hlediska. A tak jsem se podíval i na uživatelská rozhraní jednotlivých aplikací, pohodlnost použití při běhu, možnost analýzy jednotlivých tréninků jak přímo v telefonu, tak na počítači, spotřebu energie a dat, audio výstup a nebo třeba propojenost na Facebook. Navíc jsem se pokusil vcítit do kůže ostatních a zaměřit se i na aspekty pro mě třeba nepodstatné.

 

Kritéria testu

Přiznávám předem, že jsem se nesnažil hrát si na dTest a být za každou cenu objektivní. Sděluji vám dojmy přesně takové, jaké je ve mně jednotlivé aplikace zanechaly. Když musíte aplikaci dvakrát přeinstalovat, protože zamrzla, holt nebudete mít takovou rádi. Ani moje měření si nehrají na laboratorní a já bych si za nimi při soudní žalobě rozhodně nestál. Ještě dodám, co od takové aplikace potřebuji já, aby bylo jasné, nač jsem dával, přesněji nedával důraz a co rozhodovalo o mých sympatiích k té či oné. Sám tedy požaduji:

  • Aby šlo měření co nejrychleji a co nejméně úkony odstartovat a stejně tak rychle ukončit.
  • Aby na mě aplikace nemluvila.
  • Aby měla automatickou pauzu.
  • Aby po doběhu zobrazila tempa na jednotlivých kilometrech.
  • Aby byla používána mými kamarády, jejichž výkony mě zajímají.

Jednotlivé aplikace zde uvádím v pořadí od mé (po otestování všech) nejoblíbenější až po tu v mých očích nejslabší. Přesto nespoléhejte na můj osobní vkus a čtěte až do konce, neboť na každé jsem se snažil najít něco dobrého a rád jsem si všiml i některých více čí méně užitečných, ale originálních funkcí. A pokud se rozhodnete vyzkoušet aplikaci jinou, než kterou jste do teď používali, určitě se nenechte odradit tím, že se v ní kliká na jiné ikonky, než jste zvyklí, protože  jsou to maličkosti, na které se člověk rychle přeučí, jakkoli otravné se ze začátku zdají být. Podotýkám, že jsem se vůbec nezabýval otázkou české lokalizace, jelikož těch pár anglických výrazů nemůže zaskočit ani odkojené ruštinou.

 

Strava

Endomondo

Sports Tracker a RunKeeper

Nike+ Running a adidas miCoach

Runtastic, MapMyRun, Wahoo Fitness, My Tracks

 

GoogleFit a MapMyTracks

A ta +1 aplikace? Za tu buď považujte aplikaci Google Fit, s jejíž pomocí zaznamenáte ve spojení s kteroukoli druhou běžeckou aplikací užitečná data o vaší pohybové aktivitě. A nebo aplikaci MapMyTracks, ze které v testu nefigurují žádná data, neboť jsem na ní narazil až po vyzkoušení všech ostatních. Ale jednou vlastností mne zaujala, díky které rozhodně stojí za zmínku. Tou jsou její mapové podklady. Aplikace totiž využívá OpenStreetMap, která svými detaily připomíná mapy pro orientační běh (mapy s velmi detailním a přesným zobrazením krajiny). Abyste si takovou mapu prohlédli, nemusíte si MapMyTracks instalovat, pro představu stačí navštívit tento odkaz. A pokud byste chtěli tuto mapu efektivně použít v terénu, doporučuji aplikaci OsmAnd, do které si můžete stáhnout mapové podklady pro offline použití, takže vám mohou zachránit kůži i v místech bez signálu, jako to umí offline Mapy.cz.

Budu doufat, že vám tento text přinesl alespoň nějakou novou informaci. Samotného mne bude těšit, pokud v diskuzi pod článkem nebo na našem Facebooku upozorníte na nepřesnosti, kterých jsem se třeba dopustil, a nebo když doplníte cokoli užitečného pro všechny ostatní. A pokud se stále nemůžete rozhodnout, kterou aplikaci pro záznam běhu používat, vyzkoušejte SyncMyTracks Free, ve které můžete záznamová data přenášet napříč všemi aplikacemi!

 

Vyhodnocení testu mobilních aplikací na běh

Na závěr tabulka, do které jsem si poznamenal výsledky mého doslova podomácku provedeného testu. Spotřebu energie jsem měřil pomocí aplikace Battery Doctor a datovou náročnost za použití My Data Manager.

 

Tabulka testu


Diskuse

Deset
To jste měřil tak, že jste v telefonu zapnul všechny aplikace najednou?
.
.
Ruce pryč od endomonda. Neumí to profil trasy nebo intervaly z Garmina. Strava mapuje cestu pěkně na povrch vrstevnic a z uploadnutého GPX umí zobrazit jak km úseky tak i intervaly jako Laps. UI je sice mizerné, ale jde o statistiky, ne ?
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku