TRÉNINK

Jak začít s ultramaratony a co dodržovat?

Jak začít s ultramaratony a co dodržovat?

Nic jako optimální návod na to, jak zvládnout obrovské vzdálenosti jen pomocí vlastních sil asi neexistuje. Mohlo by vás však zajímat, jak to vidí Britka Lizzy Hawker (37), která je živoucí legendou závodu Ultra Trail du Mont Blanc.Už se jí v něm totiž podařilo zvítězit pětkrát (2005, 2008, 2010, 2011 a 2012). Kromě toho je držitelkou ženského rekordu v počtu uběhnutých kilometrů za 24 hodin (téměř 250 km, na cestě). Tady je jejich pět klíčových bodů, kterých je potřeba se držet.

1. Začátek

Nejdůležitější je mít sen, který vás bude dostatečně motivovat při dlouhodobém a velmi náročném tréninku. Zároveň je však potřeba, mít mnoho menších cílů, kterými se budete postupně prokousávat až na váš vrchol. Na tento postup se přesně hodí, v běžeckých kruzích známá věta, jejíž autorem je čínský filozof Lao-c´: „Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem“. Lizzy zároveň dodává, že důležité je užívat si vše, co je s tímto cílem spojené, včetně tréninků.

2. Tréninkové tipy

„Nemám žádný průměrný nebo univerzální tréninkový týden. Vše u mě záleží na jednotlivých závodech a každý z nich si žádá specifickou skladbu tréninku. Jsou tam rozdíly hlavně v terénu a vzdálenosti. Za ty roky tréninku jsem si vybudovala dobrý vytrvalostní základ. Proto se mohu více soustředit na trénování techniky a závodní taktiky. Týdně uběhnu v průměru 130 – 160 kilometrů, ale někdy i 250. Běžecký trénink doplňují jógou a meditací.“

- Vždy žijte přítomností a zaměřujte se na aktuální cíle.

- Věřte si.

- Snažte se nebýt ve stresu, protože psychika ovlivňuje vše včetně tréninku.

Lizzy Hawker

3. Tréninková výbava

O běžecké obuvi se toho všude napsalo a namluvilo hodně. Také Lizzy přikládá obuvi a veškeré běžecké výbavě velký význam. Zároveň však dodává, že k běhání potřebujte v podstatě jen tenisky a chuť k tréninku.

4. Jídlo a pití při závodě

To se opět odvíjí od toho, o jaký závod se jedná. Britka dává přednost energii v podobě normálního jídla před energetickými gely, ale ani těm se podle svých slov nevyhne. Při tréninku a normálním životě se řídí pravidlem jednoduchosti, protože jí převážně ovoce, zeleninu a jídlo, které bylo jen málo poznamenané zpracovacími procesy.

5. Regenerace po tréninku a ultramaratonech

„Po náročných závodech si beru 2 – 3 dny bez běhání. Také se snažím hodně spát, ale to je někdy problém, protože mezi závody hodně cestujete.“

S využitím wideworldmag.com


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku