TRÉNINKOVÉ TIPY TRÉNINK

Jak vydržet běhat více než 14 dnů - pomůže pomalý start, dostatečná regenerace a dobrá společnost!

Jak vydržet běhat více než 14 dnů - pomůže pomalý start, dostatečná regenerace a dobrá společnost!

Už jste si několikrát dali předsevzetí, že začnete běhat a vždycky jste toho záhy nechali? Ani vlastně nevíte proč, ale nikdy jste nezůstali u trénování, nikdy vás to vlastně nezačalo bavit. Zkuste to znovu, ale dodržujte přitom několik zásad.Pomalý rozběh

Nesnažte se běžet ihned naplno. Zpočátku by vaše běžecké tempo mělo být opravdu pohodové, jen o málo rychlejší než chůze. Prvních deset minut klidně střídejte běh a chůzi a teprve až budete dostatečně rozehřátí, můžete pomalu zvyšovat tempo. Pokud vystartujete jako blesk a budete chtít mít běh rychle za sebou, jen riskujete nepříjemné natažení šlach nebo jiné zranění.

Pohoda a žádný stres

Pokud nepatříte vysloveně mezi ambiciózní sportovce a někdo vám doporučí řídit se hned od začátku přísným tréninkovým plánem, věřte, že budete běhání skoro vždycky odkládat. Místo toho si raději užívejte pohybu venku, okolní krajiny a zvolte si i tempo, po kterém vám nebude následující dvě hodiny po doběhu špatně. Zapomeňte na techniku, neběhejte s hrudním pásem, který když běžíte příliš rychle nebo pomalu, tak ihned pípá a oznamuje tím, že váš tep je příliš vysoký nebo nízký. Hlavně zpočátku je důležité, abyste netrénovali úplně naplno, a aby vám bylo příjemně.

 

Užívejte pohybu v přírodě a okolní krajinyUžívejte pohybu v přírodě a okolní krajiny

 

Příjemná společnost

Znáte určitě dobře ten pocit, když byste měli jít běhat, ale před chvíli jste vstali z postele nebo jste přišli unavení z práce a prostě se vám nechce. Pokud se to však opakuje častěji, jedná se již o výmluvy. Jak proti tomu bojovat? Ideálně si domluvte společné běhání a stanovte si pevný čas. Většině lidem se nechce rušit domluvené plány a schůzky, stejně tak i běh. A navíc když poběžíte s nějakým kamarádem či kamarádkou, hodinka či půlhodinka utečou jako nic, popovídáte si a ještě budete mít ze sebe samých dobrý pocit.

Přetrénovanost

Pokud si myslíte, že čím častěji půjdete běhat, tím v lepší kondici budete, jste na omylu. Především začátečníci nesmí běhat příliš často a moc dlouhé úseky. Způsobíte si tím svalovou únavu a budete rádi, pokud dojdete další ráno pěšky do práce. Natož abyste si mohli plánovat další trénink! Nezapomeňte na protahování především nohou a celkovou regeneraci. Jedině tak se můžete zlepšovat a nevzdát to.

Plný žaludek a příliš oblečení

Ani jedno vám běhání rozhodně nezpříjemní. Ráno běhejte rozhodně před snídaní, večer po práci to zkuste vydržet a navečeřet se až po návratu. Pokud jste opravdu hladoví, dejte si jen něco maličkého a neutrálního, např. půlku suché housky nebo kousek banánu. Když půjdete sportovat ihned po jídle, kdy žaludek potřebuje trávit a vy přitom budete zaměstnávat jiné svaly, může vám to zkazit celý běh. Důležité je i co jíte. Po česneku nebo smaženém jídle nechte organismus raději odpočinout a vytrávit minimálně 3 hodiny, po dietních těstovinách stačí i dvě. Častou chybou začátečníků je i příliš teplé oblečení. Než vyběhnete, podívejte se na teploměr a nenechte se zmást tím, jak jsou oblečeni lidé na ulici. Vezměte si několik lehkých vrstev, které si můžete v případě potřeby ovázat okolo pasu. Vyhnete se přílišnému pocení, které vám zbytečně ubere na pohodě.


Diskuse

Zdravim :)
Po nejake dobe se vracim k behu, a vaham, jestli mam radeji vyrazit behat rano pred praci,kdy uz ted vstavam o pul 4., nebo si to nechat na vecer.. V praci jsem cely den na nohou, poradte prosim, co je podle vas lepsi?
Diky
Lenka
Lenka
Moje zkušenost je taková, že je dobré chodit běhat po ránu, ale je to o tom, co jak každému sedne. Člověk se pak cítí mnohem lépe a okysličeně, ale někdo prostě není ranní ptáče. Ideální je, když člověk může běhat do práce.
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku