Top tipy VÝŽIVA

10 nejběžnějších stravovacích chyb, které vás můžou stát závod

10 nejběžnějších stravovacích chyb, které vás můžou stát závod

Chystáte se na závod? Těchto 10 tipů vám pomůže vyvarovat se nejčastějším chybám, které vám mohou pokazit výsledek nebo vás dokonce donutit odstoupit.1. Nedělejte drastické změny v jídelníčku krátce před závodem

Pokud plánujete zkusit vegetariánství, veganství, paleo nebo jakékoliv jiné změny mohou být skvělá dlouhodobá strategie, ale ne pokud rozhodnete změnu vyzkoušet krátce před závodem. Tělo potřebuje čas na adaptaci na novou stravu a přijímání energie z jiných zdrojů stravy. Změny se mohou negativně projevit nedostatkem energie a krátkodobým poklesem výkonnosti.

2. Nepřežeňte to s jídlem na občerstvovacích stanicích

Naplánujte doplnění energie s předstihem tak, abyste během závodu nehladověli. Pokud totiž dorazíte na občerstvovacích stanici hladoví, může se lehce stát, že se přejíte. Příliš jídla v žaludku vás ale v lepším případě pouze zpomalí, v horším můžete dostat křeče do žaludku. Raději si dejte nějaké menší ovoce s trochou proteinu.


Sacharidy voplní vyčerpané zásoby glykogenuSacharidy doplní vyčerpané zásoby glykogenu

S tuky opatrně, raději si dejte ty kvalitníS tuky opatrně, raději si dejte ty kvalitní

Klíčové je naplánovat si svačinkyKlíčové je naplánovat si svačinky

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


 

3. Naplánujte ty správné svačinky během závodu

Zejména během delších závodů je nezbytné naplánovat dostatek správně zvolených svačinek. Nastavte si plán, kolikrát za závod a jakou svačinu si dáte. Nespoléhejte pouze na občerstvovací stanice, ale přibalte si něco malého i sebou.

4. Neexperimentujte s předzávodním jídlem

Během tréninku je dobré experimentovat se stravou, abyste zjistili, jaký druh jídla vám před výkonem dělá nejlépe. Před závodem se ale raději držte něčeho, co už máte odzkoušené, vyhnete se tak případným trávicím potížím. Ideální je správná rovnováha mezi nízkým obsahem vlákniny a tuků a vyšším obsahem jednoduchých sacharidů a proteinů.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci"DISKUSE" a my vám na něj odpovíme.

5. Nepřežeňte to s vlákninou

Posledních pár dní před závodem je pravděpodobně jediný čas, kdy je lepší volit jednoduché sacharidy nad těmi s vyšším obsahem vlákniny. Pokud jí sníte příliš, budete se cítit přeplnění a budete potřebovat chodit častěji na záchod. S vlákninou raději 2-3 dny před závodem brzděte.

6. Nezkoušejte nová jídla v den závodu

Všichni máme rádi nová jídla, někdy se stane, že nabídka jídel na závodě je velmi lákavá a my máme tendence toho co nejvíc vyzkoušet. Naše těla se ale ne vždy s novým zdrojem energie dokážou vypořádat. Raději si dopředu zjistěte, kdo závod sponzoruje a jaká jídla budou k dispozici a podle toho si případně přivezte vlastní.

Večer před závodem se nepřejezteVečer před závodem se nepřejezte

 

7. Zvolte správné množství sacharidů

Pokud sníte příliš sacharidů večer před závodem, ničemu tím nepomůžete. Vaše tělo uloží přebytek kalorií do tukových zásob. Nejlepší způsob, jak optimalizovat vaše zásoby glykogenu (zdroj energie uložené v těle v různých tkáních) je jíst přiměřené množství sacharidů konzistentně během celého týdne před závodem.

8. Nepřežeňte to s tuky

Vyhněte se také příliš tučnému a těžkému jídlu večer před závodem (cokoliv smaženého, příliš sýru, pizza, atd.) Cítili byste se nafouklí a přeplnění, což by vás v závodu zpomalilo.

9. Dbejte na dostatečnou hydrataci

Soustřeďte se na dostatečnou hydrataci před i během závodu. Ideální je kombinace vody a elektrolytů v podobě iontových nápojů. Vezměte v potaz i počasí na závodě a přizpůsobte mu hydrataci a vaše zásoby tekutin.

10. Nezapomínejte na správné jídlo na regeneraci

Ihned po závodu se ujistěte, že sníte dostatek jak sacharidů, tak proteinů abyste zajistili doplnění vyčerpaných zásob glykogenu a opravu poškozených svalových tkání. Tím zkrátíte dobu regenerace a budete moct dříve opět začít trénovat.

Jitka Richterová

 

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let. Kromě běhu se věnuje také jízdě na koních a všemožným aktivitám v horách. Po bakalářském studiu na VŠE přešla na magisterské studium aplikované ekonomie do Innsbrucku i kvůli možnosti běhání v horách, kterému naprosto propadla. Nejraději běhá pomaleji a delší tratě a to při vegetariánské stravě. Chtěla by se víc věnovat i závodům ultra.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku