Překážkové závody ARMY RUN zvládají i „slečinky“, často válcují chlapy

Překážkové závody ARMY RUN zvládají i „slečinky“, často válcují chlapy

Češky ve fyzické kondici často přemáhají své pánské protějšky. Potvrzují to například překážkové běhy ARMY RUN, kterých se ženy pravidelně účastní. Pokud bychom mohli generalizovat, jejich fyzická kondice je často lepší než u českých mužů, jak potvrzují i odborníci.

Ženy se nebojí extrémní fyzické zátěže, proto se závodů často účastní

Nejbližší závod ARMY RUN se poběží 16. července ve Vyškově právě v místech, kde standardně cvičí česká armáda. Stejně jako loni i letos bude tento závod z celého cyklu jeden z nejnáročnějších. Běžce čeká na deseti kilometrech více než 40 překážek. I přes svou náročnost je závod populární i mezi ženami. „Ve Vyškově bylo loni překvapivě téměř ‚přebabeno‘,“ upozorňuje Ivan Novák, který působil 15 let v české armádě (byl na misích v Kosovu, Bosně a Hercegovině či v Iráku) a nyní za společnost ARMED.cz pomáhá při konzultaci náročnosti tratí a překážek jednotlivých závodů ARMY RUN.

Jakožto bývalý profesionální voják může potvrdit, že účast žen na extrémních závodech není náhodná: „Ženy se nebojí extrémní fyzické zátěže, proto se závodů často účastní. Potvrzuje to i rostoucí trend počtu žen v české armádě. Aktuálně je jich mnohem větší procento než například před rokem 2000. Ani žena jako velitel mužstva či čety není výjimkou.“

Jen pro srovnání, prvního letošního závodu v Hluboké nad Vltavou (přes 30 překážek na pěti kilometrech) se účastnilo 310 žen z téměř 11 stovek závodníků. Nejrychlejší z nich, Jana Ševčíková, zvládla závod za 57min a 38s.

Hecaři trpí

Překážkové běhy ARMY RUN patří mezi nejnáročnější závody, kterých je možné se v Česku zúčastnit. Nejenže překážky pomáhají vytvářet bývalí profesionální vojáci a závod má atmosféru vojenského konfliktu, vojáci či armáda se závodu přímo účastní. Bez rozdílu věku či pohlaví, na všechny čeká sada
fyzicky i psychicky náročných překážek. Kromě žen se jim nevyhýbají ani cizinci či lidé netrénovaní.

„Závod je pro průměrně trénovaného člověka v pohodě. Účastníky lze rozdělit do tří hlavních kategorií- na vojáky a profíky, fanoušky závodů a hecaře z hospody. Občas se mezi nimi objeví i rodinky, například otec se synem. Samozřejmě zejména hecaři se přihlásí s tím, že neví, co od závodu čekat a pak na trati šíleně trpí. Ale i ti, co trpí, závod většinou dokončí,“ popisuje Novák s tím, že na každého účastníka, který závod dokončí, čeká v cíli medaile – Dog Tag.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: