ORIENTAČNÍ BĚH ZAJÍMAVOSTI

ROZBOR POSTUPŮ: Novými mistry ČR na krátké trati jsou Jindra Hlavová a Pavel Kubát

ROZBOR POSTUPŮ: Novými mistry ČR na krátké trati jsou Jindra Hlavová a Pavel Kubát

Poslední červnový víkend se uzavřela letošní domácí jarní sezona. Pořadatelé z SK Praga zorganizovali v Hojné Vodě nedaleko Nových Hradů v Jižních Čechách Mistrovství ČR na krátké trati.Finálový závod se odehrál v kamenitém až skalnatém terénu mezi Kuní a Kraví horou v nadmořské výšce okolo 900 metrů nad mořem. Zajímavostí pro čtenáře Světu běhu jistě bude, že tratě stavěl reprezentant Jan Procházka.

Jindra Hlavová - 1.místoJindra Hlavová - 1.místo

Jindra Hlavová (123) - 1.místo _ Michaela Omová - 3.místoJindra Hlavová (123) - 1.místo _ Michaela Omová - 3.místo

Dana Šafka Brožková - 2.místoDana Šafka Brožková - 2.místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


Ze závodu pořizovala Česká televize záznam, na který se můžete podívat v archivu.

Tak jako ve většině individuálních závodů se startovalo intervalově po dvou minutách. My, jako obvykle pro názornost, budeme sledovat hlavní ženský a mužský závod pomocí GPS záznamu na trati jako kdyby všichni odstartovali najednou.

Závod žen: Drama na předposlední kontrole

(GPS záznam)

Loňské Mistrovství na této trati, které se konalo u Jáchymova, vyhrála jičínská Dana Šafka Brožková, za ní následovaly 2.Jana Knapová (Pardubice), 3.Vendula Horčičková (Luhačovice), 4.Adéla Indráková (Brno), 5.Lenka Poklopová (Brno), 6.Eva Juřeníková (Ostrava) a další.

ženy D21_01ženy D21_01

ženy D21_02ženy D21_02

ženy D21_03ženy D21_03

 

ženy D21_04ženy D21_04

ženy D21_05ženy D21_05

ženy D21_06ženy D21_06

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Letos mezi největšími favoritky patřily v podstatě všechny vítězky čtyř semifinálových rozběhů, které se uskutečnily den předem. Tedy Dana Šafka Brožková, Vendula Horčičková, Jindra Hlavová (Žabovřesky Brno) a Michaela Omová (Turnov), a jistě se počítalo i s pardubickou Janou Knapovou. Překvapením byl nepostup reprezentantek Adély Indrákové a Moniky Topinkové (OK99 Hradec Králové).

Průběh ženského závodu byl (jak to tak obvykle bývá) dramatický, s častými změnami na předních pozicích i s divácky vděčnými chybami. Jedna taková přichází například již na druhé kontrole, kde Brožková ztratila na nejlepší mezičas dvě minuty. Hodně se také chybovalo na čtvrté kontrole (Omová nebo opět Brožková) nebo při náročnějším seběhu na pětku (Hlavová). Zde vede duo Horčičková a Knapová, načež po minutové chybě druhé jmenované v následném seběhu se luhačovická závodnice na čele osamostatňuje.

Následují dva delší postupy, které trať dostávající na východní kopec nad cílem. Stále vede Horčičková, z pole pronásledovnic (Hlavová, Jakobová, Bochenková, Knapová, Procházková, Brožková) vyráží první jmenovaná a na desítce se na chvíli ujme těsného vedení. Mimochodem – stává se tak poté, co Hlavová na trati doběhla Omovou, což vzhledem k vývoji závodu zjevně prospělo oběma. Na třetí místo se dostává Brožková. Nyní musí ženy krátkými postupy vystoupat do horních partií svahu a následně se nenachytat do traverzového postupu na čtrnáctou kontrolu. To se nedaří Knapové, která zde dlouhou obíhačkou náročným kamenitým terénem ztrácí přes dvě minuty a kontakt s čelem závodu. Při dohledávce čtrnáctky drobně chybuje Horčičková a na odstup čtyř resp. pěti vteřin ji dotahují Hlavová s Brožkovou. Na poslední těžkou kontrolu (15) tak běží první trojice prakticky spolu, v té době čtvrtá (Bochenková) ztrácí kolem minuty a půl. Vše vypadá, že o medailistkách je rozhodnuto. Ovšem patnáctá kontrola (třetí od konce a v podstatě poslední, na které se dá ztratit) vstupuje rázně do děje. Přes dvě minuty ji hledá vedoucí Horčičková a kazí ji také třetí Brožková, což může těšit duo Hlavová – Omová, které ji nacházejí bez problému a Hlavová si tak může s pohodlným náskokem běžet pro zlato a Omová se zároveň ocitá ve hře o medaili, když je společně s Horčičkovou na druhém místě a tři vteřiny před čtvrtou Brožkovou. Na zbývající dvě medaile jsou tak tři adeptky. Již jednoduchý závěr nejvíc svědčí Brožkové (stříbro), bronz bere Omová, na Horčičkovou tak zbývá čtvrté místo. Solidní páté místo je pro jičínskou Bochenkovou, která se letos vrátila po zranění, a šesté místo pro Knapovou.

 

stupně ženy (Hlavová - Brožková - Omová)

 

Výsledky:

1.Jindra Hlavová (Žabovřesky Brno) 36.54

2.Dana Šafka Brožková (Sportcentrum Jičín) 38.51

3.Michaela Omová (TJ Turnov) 38.53

4.Vendula Horčičková (Slovan Luhačovice) 38.59, 5.Ivana Bochenková (Sportcentrum Jičín ) 39.31, 6.Jana Knapová (Lokomotiva Pardubice) 39.55, 7.Adélka Jakobová (SK Praga) 40.11, 8.Marie Procházková (OK Kamenice) 40.49, 9.Lucie Krafková (TJ Turnov) 40.50, 10.Lenka Knapová (Lokomotiva Pardubice ) 41.38

 

Závod mužů: O titul bojovala silná pětka

(GPS záznam)

Loni u Jáchymova zvítězil Vojtěch Král (Šumperk) před Janem Šedivým (Praga), třetím Janem Petrželou, čtvrtým Švýcarem Baptistem Rollierem, pátým Pavlem Kubátem (všichni tři Hradec) a šestým Janem Procházkou (Praga). Letos kvůli nemoci nestartoval Král, neúčastnil se Rollier a ani (logicky) stavitel tratí Procházka. Nicméně i tak se jednalo o kvalitní partii, kde se čekalo jak se mezi sebou popasují Nykodým (kterému nevyšla kvalifikace a do finále tak startoval netradičně brzy), Petržela a letos na jaře také velmi dobře běhající Kubát. Otázkou byl výkon Šedivého, který byl po nemoci, ale který na nedávném Mistrovství Evropy dosáhl nejlepšího českého výsledku – 6.místo.

 

muži H21_01muži H21_01

muži H21_02muži H21_02

muži H21_03muži H21_03

muži H21_04muži H21_04

muži H21_05muži H21_05

muži H21_06muži H21_06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Velmi brzy po startu a několika úvodních kontrolách v západní části se odděluje silná pětičlenná skupina Kubát, Nykodým, Petržela, Hájek, Šedivý. Z této části trati stojí za zmínku Petrželovo zdržení  na první kontrole (zhruba půl minuty) a Šedivého vychýlení ze směru na dvojku. Také zde vidíme delší postup do kopce na sedmou kontrolu, který Nykodým s Hájkem řeší terénem a Kubát s Šedivým po cestě.

Po deváté kontrole se vybíhá z první hodně skalnaté části. Ve vedení je brněnská dvojice Nykodým - Hájek a s mírným odstupem hradečtí Kubát s Petrželou následování Šedivým. Zrádný seběh na jedenáctku a její těžká dohledávka trestá Nykodýma ztrátou přes minutu a půl. Daniel Hájek zde tak jasně a s náskokem vede.

S delšími postupy na třináctou a následně čtrnáctou kontrolu se dostáváme na východní skalnatý kopec, kde se daří především Kubátovi, který dotahuje a předbíhá Hájka. Nykodým v této chvíli spolu s  Petrželou. Kratšími postupy se ocitáme téměř na vrcholu Kraví hory, přes kterou vede stejný postup na volbu, který jsme viděli u žen. Tam se na obíhačku nachytala Knapová, zde jdou všichni sledovaní víceméně rovně, čili správně. Již znatelný náskok má Kubát, za ním to je stále velmi vyrovnané mezi Hájkem, Petrželou, Nykodýmem a v závěsu čeká na klopýtnutí soupeřů Šedivý.

Poté již jen poslední těžší kontrola, kde ale takové drama jako u žen nepřichází a závod míří do napínavého  finiše. Jasné Kubátovo vítězství korunuje jeho povedenou jarní sezonu. Velmi těsný závěr další trojice. Na devatenáctce mají Petržela a Nykodým dokonce shodný čas, Hájek o čtyři vteřiny za nimi. Na dvacítce je o něco lepší Petržela a malý náskok již udrží a běží si pro stříbro. Bronz je pro Nykodýma, čtvrté místo pro Hájka, páté pro Šedivého, na nějž ztrácí šestý Hubáček z Luhačovic zhruba dvě a půl minuty.

 

stupně muži (Kubát - Petržela - Nykodým)stupně muži (Kubát - Petržela - Nykodým)

 

Výsledky:

1.Pavel Kubát (OK99 Hradec Králové) 37.22

2.Jan Petržela (OK99 Hradec Králové) 38.35

3.Miloš Nykodým (Žabovřesky Brno) 38.40

4.Daniel Hájek (Žabovřesky Brno) 38.45, 5.Jan Šedivý (SK Praga) 39.32, 6.Jonáš Hubáček (Slovan Luhačovice) 42.08, 7.Tomáš Kubelka (Lokomotiva Pardubice ) 42.24, 8.Martin Baier (TJ Turnov) 42.50, 9.Štěpán Zimmermann (Žabovřesky Brno) 44.03, 10.Marek Minář (Magnus Orienteering) 44.15

 

Jakub Weiner

Jakub Weiner - autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku