TRÉNINK ZAJÍMAVOSTI

CÍL: Maraton v roce 2016 v čase 3:15 hodin – závod v Písku - výsledek

CÍL: Maraton v roce 2016 v čase 3:15 hodin – závod v Písku - výsledek

Pro všechny, kteří až dosud vydrželi a sledovali moji cestu za pokořením osobního rekordu na maratonu, a hlavně času 3:15 hodin, tu mám výsledek. Nepovedlo se, přesto čas 3:23:38 hodin je výtečný a z mé strany obrovská spokojenost.Závod v Písku byl specifický v tom, že se běžel zároveň jako součást MČR veteránů právě na maratonské trati. Závodilo se na okruhu, který měl délku ¼ maratonu, a všichni ho museli absolvovat 4 krát. Trať byla rovinatá s převýšením cca 12 metrů na jeden okruh, tedy dalo by se říci, velmi rychlá.

 

První kilometry jse se cítil skvělePrvní kilometry jse se cítil skvěle

Přeběh přes nejstarší kamenný mostPřeběh přes nejstarší kamenný most

Odměna v cíli za úsilíOdměna v cíli za úsilí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas 3:15 hodin odolal, přesto mám krásný osobní rekord

Na startu jsem se cítil velmi dobře. Celý týden před závodem jsem vše poctivě směřoval jen na samotný závod. Moje odhodlání bylo velké. Ihned po startu jsem nasadil tempo, které možná ovlivnilo můj konečný výsledek. Plánoval jsem běžet tak 4:40 minut na kilometr, ale tady jsem byl o cca 10 vteřin rychlejší. Běželo se mi ale výtečně a toto tempo držel prakticky až do posledního okruhu. Ještě na 33 kilometru jsem měl mírný náskok na rekordní čas. Na 35. kilometru přišla krize. Nebyla to klasická maratonská zeď. Hlava chtěla, nohy také, ale tělo jaksi nemohlo. Snažil jsem dostat se do obvyklého tempa, ale nešlo to. Tento stav trval zhruba 3 až 4 kilometry a zbytek maratonu už nabraná ztráta nešla dohnat.

V cíli jsem ale nesmutnil, poněvadž jsem si zaběhl úžasný osobní rekord 3:23:38 hodin, a zlepšil také průběžné osobáky na 25 km (1:53) a 30 km (2:17).

Nehledám výmluvy, spíše poučení pro příště

Nehledám výmluvy, proč to nevyšlo, i když jsem byl dobře připraven. Určitě na to mělo vliv počasí, které bylo nebývale teplé (sluníčko a 25°C), dlouhá vyčerpávající běžecká sezóna nebo třeba to rychlé tempo na začátku. To všechno jsou možné argumenty nesplnění stanoveného času. Věděl jsem o nich, snažil se na ně připravit, takže výmluvy žádné. Spíše poučení do dalšího závodu a běhání vůbec.

Celkové zhodnocení celého úsilí je však veskrze pozitivní. Nejenže jsem si dokázal, že čas 3:15 hodin není nesplnitelný, ale mohu i bez problémů běhat maratony pod 3:30 hodin, což je úžasné, zvláště v mém věku. Dostal jsem nový impuls a o překonání času 3:15 hodin se poperu zase. Zkusím to na jaře příštího roku, ale konkrétní závod nevím.

Ocenění na závěr beru jako další výzvu

Mé velké úsilí bylo ale přesto oceněno. V rámci MČR veteránů jsem celkově obsadil 17. místo a v kategorii M54 jsem doběhl na 3. místě. I tohle je pro mne velká odměna i výzva zároveň.

Závěrem chci poděkovat všem, kteří moji přípravu celý rok sledovali a třeba se i inspirovali. Moc všem děkuji.

Jiří Mašek

O autorovi - Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor SvetBehu.cz, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.


Diskuse

David G
David G

Jirko, super výsledek! Gratuluju.

Milan G.
Milan G.

Gratuluji Jirko.Čas není tak důležitý,cesta ano.Málokdy vše vyjde,tak jak má.25st. je dost a mírně přepálený začátek k tomu.Až vše vyjde,tak jak má,budete mile překvapen.Co mě taky Jirko napadlo,jestli jste na sebe nevytvořil zbytečný tlak?..Mějte se.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku