ORIENTAČNÍ BĚH ZAJÍMAVOSTI

ROZBOR POSTUPŮ: Mistrovství ČR klubů a štafet - atraktivní skalnatý terén v Dolním Prysku viděl dramatické boje „Velké čtyřky“

ROZBOR POSTUPŮ: Mistrovství ČR klubů a štafet - atraktivní skalnatý terén v Dolním Prysku viděl dramatické boje „Velké čtyřky“

Týden po individuálním vrcholu domácí sezony se odehrál i ten klubový. Novoborští organizátoři uspořádali v sobotu Mistrovství ČR štafet a v neděli (smíšených) družstev.Ženské a mužské štafety, ale i sedmičlenná družstva měly vcelku paradoxně jediného vítěze, resp. z jednoho oddílu. Pokaždé ke zlaté medaili ovšem vedl odlišný průběh závodu. Jednou vítězní závodníci dominovali od startu do cíle, podruhé jim titul doslova spadl do klína těsně před cílem a potřetí velký náskok v závěru téměř promarnili.

 

Vítězové jsou Žabovřesky BrnoVítězové jsou Žabovřesky Brno

Miloš Nykodým dobíhá do cíleMiloš Nykodým dobíhá do cíle

Jan Petržela dobíhá do cíleJan Petržela dobíhá do cíle Mistrovství ČR

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...

 


 

Ze sobotního závodu pořizovala Česká televize záznam. Podívat se na něj můžete v archivu. A na stránce závodů naleznete vše potřebné, například doporučujeme GPS záznamy všech úseků.

Jak dopadlo mistrovství ČR na klasické trati? Čtětě reportáž Tituly získali Nykodým a Knapová

Štafety - Závod žen

Pragovka přišla o zlato na předposlední kontrole

Loni došlo k ojedinělé situaci, kdy celé stupně vítězek obsadily Žabovřesky. Letos se teoreticky tato situace zopakovat mohla, technicky náročnější terén však sliboval poněkud nepředvídatelnější výsledky. Proti barevně monotónnímu vyhlášení byly zejména ženy z Hradce Králové (OK99 a také Slavia), SK Praga nebo Pardubic.

1. úsek

Poměrně dost a vzhledem k mapově náročnému terénu i očekávaně se chybovalo. Zvlášť u žen a zvlášť na prvním úseku. Větší chyby předvedly štafety Turnova, Žabovřesk (první i druhá štafeta), nebo OK99 Hradec Králové. Bez zádrhelu trať proběhla Martina Matějů z Pragovky, které postupně odpadávala jedna soupeřka za druhou, naposledy Magda Tužilová (ZBM1), a předávala Martině Tichovské s obrovským, téměř tříminutovým náskokem. Druhá tedy byla první štafeta Žabovřesk, třetí poněkud překvapivě, ale zaslouženě, Karolína Teplá ze Slavie Hradec Králové a v závěsu například Pardubice (Udržalová), dokonce déčko Brna (Hiršová), Zlín (Kavánková), Kamenice (Bořánková) a další.

2. úsek

Prostřední úsek je již co se týče chybování klidnější. Několik menších se našlo, jednu poměrně velkou předvedla vedoucí Tichovská, ale k zásadnějšímu stažení náskoku to nevedlo. Pořadí tak zůstalo velmi podobné jako v úvodu. První Pragovka, druhé s dvouminutovou ztrátou Žabovřesky (Barbora Hrušková), třetí zůstala Slávie Hradec Králové (Zuzana Jedličková). Dále Kamenice (Aschermannová), Pardubice (Hančová), béčko Žabovřesk (H.Hlavová), OK99 (Rollier) a béčko Slavia Hradec (Hepnerová).

 

Štafety ženy, obrázek 1, úsek 1Štafety ženy, obrázek 1, úsek 1

Štafety ženy, obrázek 2, úsek 2, část 1Štafety ženy, obrázek 2, úsek 2, část 1

Štafety ženy, obrázek 3, úsek 2, část 2Štafety ženy, obrázek 3, úsek 2, část 2

 

3. úsek

Hned na první kontrole se mění pořadí na třetím místě, kdy ho po dvouminutové chybě opouští Lenka Mechlová (Slávie Hradec), jinak v první polovině trati si ženy většinou drží svoji pozice. Adéla Jakobová z Pragovky má stále znatelný náskok na brněnskou Jindru Hlavovou, za nimi je trojice OK99, Pardubic a béčka Žabovřesk. Dramatizace přichází právě těsně z půlkou, kdy se vbíhá do nejnáročnější partie. Jakobová zde chybuje a Hlavová se dotahuje - přibližně na půl minuty. Změny se dějí i za nimi, ztrácí Martina Zvěřinová (Pardubice) a o třetí místo tak běží již jen dvojice – Denisa Kosová (OK99) a Eva Kabáthová (ZBM2). Na diváckém úseku je stále první Jakobová. Hlavová ovšem s nepatrným odstupem. V závěrečném úseku se zdá, že víc sil má Jakobová a že před předposlední kontrolou je o vítězkách již rozhodnuto. Při její dohledávce však chybuje a kontrolu razí již za možná překvapenou Hlavovou. Ta těsný náskok udrží a Žabovřesky tak obhajují titul. Na Pragovku, která absolvoval závod ve stylu start - skoro cíl, zbylo smolné stříbro, bronz připadá OK99. Čtvrté jsou Pardubice, páté béčko Žabovřesk, šestá Slavia Hradec Králové, sedmá Kamenice a osmé béčko Slavie Hradec.

Štafety ženy, obrázek 4, úsek 3, část 1Štafety ženy, obrázek 4, úsek 3, část 1

Štafety ženy, obrázek 5, úsek 2, část 2Štafety ženy, obrázek 5, úsek 2, část 2

Štafety ženy, vyhlášeníŠtafety ženy, vyhlášení

Výsledky:

1. Žabovřesky Brno 1 (Tužilová, Hrušková, Hlavová J.)

2. SK Praga (Matějů, Tichovská, Jakobová)

3. OK99 Hradec Králové (Čepová, Rollier, Kosová)

4. Lokomotiva Pardubice (Udržalová, Hančová, Zvěřinová)

5. Žabovřesky Brno 2 (Hiklová, Hlavová H., Kabáthová)

6. Slavia Hradec Králové (Teplá, Jedličková, Mechlová)

Štafety - Závod mužů

Konečně zlatá

Loni ve Vracově zvítězil OK99 Hradec před Pragovkou a Žabovřesky. Letos na podzim spolu hodně soupeřili brněnský Nykodým s hradeckým Petrželou a také proto akcie jejich týmů visely možná nejvýše.

1. úsek

První úsek početné startovní pole poměrně značně roztrhal. Stavitel připravil hned na farstovanou první kontrolu dlouhý postup, který měl dvě varianty, jejichž výhodnost určovala právě pozice kontroly. Nepozorný rozbíhač se tak i mohl nachytat. Další postup s volbou kolem kopce přišel na pátou kontrolu a pomalu již můžeme vidět, že se od ostatních oddělují dvě štafety – Žabovřesky (Daniel Hájek) a Turnov (Pavel Hradec). Dobře se také drží Plzeň a druhá turnovská štafeta, ale ostatní za nimi stále více zaostávají. V tomto pořadí také předávají. Poměrně nepříjemnou - zhruba čtyř až pěti minutovou - ztrátu tak mají především tři další favorizované týmy (Praga, Pardubice a OK99).

2. úsek

Na prostředním úseku dobře běžel Adam Chromý (ZBM), který udržel vedení i náskok. Turnovský Filip Wolf se z druhého místa posunul na páté, když ho na trati předběhla právě zmíněná trojice stahujících spolufavoritů, v pořadí OK99 (Kubát – nejlepší čas na úseku), Pardubice (Kubelka), Praga (Procházka). Jejich ztráta se snížila přibližně na dvě minuty.

3. úsek

Bezkonkurenčně nejlepší individuální výkon dne předvádí šumperský Vojtěch Král vybíhající osmnáctý a doběhnuvší jako šestý. Pátou pozici udržel Turnov (Patrik Horák) a čtvrté skončily a Černého Petra z nejlepší čtyřky si vytáhly Pardubice (Kamenický). Miloš Nykodým neměl na trati podstatnější zádrhel, ještě zvýšil náskok, se kterým vybíhal a Žabovřesky tak mohli slavit vytoužené zlato z mužských štafet. Nejzajímavější souboj se odehrál o druhé místo, kde s mírným náskokem před Janem Šedivým z Pragy vybíhal hradecký Jan Petržela a většinu trati ho také držel. Nejvíce se Šedivý přiblížil na šestnácté kontrole, kdy byl již téměř v kontaktu, potom ovšem na GPS vidíme, jak odbíhá se soupeřem na jeho kontrolu a musí se stáčet na svojí. Odstup se tak zpět vrací na nějakou půl minutu, a zůstane tak i do cíle. Druhý končí OK99 Hradec Králové a třetí SK Praga.

 

Štafety muži, obrázek 1, úsek 1, část 1Štafety muži, obrázek 1, úsek 1, část 1

Štafety muži, obrázek 2, úsek 1, část 2Štafety muži, obrázek 2, úsek 1, část 2

Štafety muži, obrázek 3, úsek 1, část 3Štafety muži, obrázek 3, úsek 1, část 3

Štafety muži, obrázek 4, úsek 2Štafety muži, obrázek 4, úsek 2

Štafety muži, obrázek 5, úsek 3Štafety muži, obrázek 5, úsek 3

Štafety muži vyhlášeníŠtafety muži vyhlášení

Výsledky:

1. Žabovřesky Brno (Hájek, Chromý, Nykodým)

2. OK99 Hradec Králové (Losman, Kubát, Petržela)

3. SK Praga (Flašar, Procházka, Šedivý)

4. Lokomotiva Pardubice (Procházka, Kubelka, Kamenický)

5. Turnov (Hradec, Wolf F., Horák)

6. Severka Šumperk (Král Vá, Poklop, Král Vo.)

Družstva

Dva favorité ze hry a o vítězi rozhodlo deset vteřin

V sedmičlenných smíšených družstvech spojí síly tři ženy se čtyřmi muži. Z výsledků štafet si můžeme udělat poměrně přesný obrázek o rozložení sil v české klubové špičce, v které se v poslední době drží především tzv. „Velká čtyřka“ – z Prahy (SK Praga), Brna (Žabovřesky), Hradce Králové (OK99 – na GPS i ve výsledkách se označuje zkratkou PHK, podle starého názvu Policie HK) a Pardubic. Loni si pro titul dofinišovaly Pardubice těsně před Žabovřesky, třetí byl OK99 Hradec a čtvrtá Praga. Bylo by proto značných překvapením, kdyby se podařilo vyhrát někomu jinému.

1. úsek

K nečekanému překvapení každopádně došlo již na prvním úseku - cestou na sedmou kontrolu. Tu Jan Flašar z Pragovky minul a pokračoval rovnou na osmou. Což je nepříjemnost, o které závodník neví a obvykle se ji dozví v cíli, kde je diskvalifikovaný. Ovšem ne tak tentokrát, protože to věděl komentátor, ten to při průběhu diváckým úsekem naznačil, Flašarovi došlo, že je něco v nepořádku a potom jsme mohli sledovat jak dělá čelem vzad a běží zpět na vynechanou kontrolu a po ní znovu na již proběhlou část tratě. Ztráta Pragy na předávce po prvním úseku tak na 51.místě činila propastných devětadvacet minut, a jeden z velkých favoritů tak byl ze hry o přední umístění.

Jinak první doběhl Horák z turnovského béčka, hodně se start vydařil Luhačovicím (Perůtka), příliš neztráceli ani favorité (Kamenický – LPU, Losman – OK99, Zimmermann – ZBM). Lepší start dne si jistě představovala Slavia Hradec (Dwojak) nebo sestava Turnova (Schulhof).

2. úsek

Na prvním ženském úseku neměla zrovna hvězdný úvod Kabáthová (ZBM1), když ztratila na třetí kontrole a možná největší favorité tak předávají (až) sedmí se ztrátou přibližně čtyř minut. Vedou jejich oddíloví kolegové z béčka (Hiklová), před OK99 (Čepová), Pardubicemi (Hančová), Luhačovicemi (Čermáková) a Kotlářkou (Nováková). (Praga z 51. na 37.)

3. úsek

Na obrázku GPS vidíme přehledně situaci po diváckém průběhu. Trochu se utrhly Pardubice (Procházka), za nimi dvojice OK99 (Panchártek) a Luhačovice (Valenta), v závěsu béčko Žabovřesk (Bravený) a jejich stahující áčko (Chromý). Také vidíme smutný příběh Pragovky, jejichž třetí úsek teprve nyní startuje. (Praga z 37. na 25.)

 

Kluby, obrázek 1, úsek 1Kluby, obrázek 1, úsek 1

Kluby, obrázek 2, úsek 2Kluby, obrázek 2, úsek 2

Kluby, obrázek 3, úsek 3Kluby, obrázek 3, úsek 3

 

4. úsek

Opět velmi dobrý úsek pro Pardubice (Zvěřinová), které drží vybudovaný dvouminutový náskok a ještě lepší pro Žabovřesky (Hrušková), které jsou již druhé. Třetí potom Luhačovice (Sklenářová), čtvrté OK99 (Rollier), páté Žabovřesky 2 (Hlavová H.), šestý Turnov (Kochová). (Praga z 25. na 18.)

5. úsek

Nejdelší úsek představoval hotovou katastrofu pro vedoucí Pardubice, kdy Kubelka dělá obrovskou chybu na páté kontrole (viz příloha) a klesá na páté místo. Do vedení se dostávají Žabovřesky (Hájek), na druhé místo se posouvá OK99 (Kubát), třetí zůstávají Luhačovice (Hubáček). Mezi sebou navzájem mají rozestup přibližně dvě minuty. Již více ztrácejí ze čtvrtého místa Žabovřesky B (Mokrý), Pardubice a Turnov (P.Hradec). (Praga z 18. na 16.)

6. úsek

Na posledním ženském úseku se nic výraznějšího neděje. Jindra Hlavová (ZBM) i Denisa Kosová (OK99) běží dobře a ještě zvyšují náskok na další štafety Luhačovic (Horčičková) a béčka Žabovřesk (Tužilová). Odstup druhého Hradce je zhruba 2:45. Umístění první šestky zůstává stejné, jen Turnov (Krafková) se hodně přiblížil pátým Pardubicím (Knapová). (Praga z 16. na 12.)

 

Kluby, obrázek 4, úsek 4Kluby, obrázek 4, úsek 4

Kluby, obrázek 5, úsek 5Kluby, obrázek 5, úsek 5

Kluby, obrázek 6, úsek 6Kluby, obrázek 6, úsek 6

 

Na GPS poněkud vtipná momentka. Na dvanáctce zrovna chybuje LPU (Pardubice), na osmičce zároveň KAM (Kamenice) a SHK (Slavia Hradec), na sedmičce SJC (Jičín). Zbývající štafeta v záběru – ZBM2 – jde na čtrnáctku sice dobře, ale když běžela na osmičku, tak udělala naprosto stejnou chybu jako dvojice KAM a SHK.

7. úsek

Opět finišují Miloš Nykodým (ZBM) a Jan Petržela (OK99). Stejně jako v sobotu a stejně tak si to mezi sebou rozdali minulý týden na klasické trati (zvítězil Nykodým). Až do čtrnácté kontroly jde všechno z obou stran hladce. Potom ale přichází patnáctka, což je kontrola, kterou řada závodníků při náběhu podcenila. Jak vidíme Nykodým na ní ztrácí a jeho náskok se ztenčuje zhruba na minutu.  Po diváckém úseku následuje ještě poměrně dlouhá část trati, na které se dá rozhodně získat či ztratit, čili o napětí je postaráno. A je to tady, kontrola 24 a Nykodým ji hledá o kus vedle. Poté od ní ještě sbíhá složitějším terénem, Petrželův odstup může být kolem půl minuty. Zbývají tři poměrně lehké kontroly. Cestou na předposlední je Nykodým nejistý a hledá ji ve dvou třetinách postupu. Po oražení se musí vyběhnout krátký prudký kopec, Nykodým je na vršku a Petržela razí a musí ho vidět. Ale je tu seběh na poslední kontrolu a finiš, kde je již rozhodnuto. Vítězí Brno deset vteřin před Hradcem. Žabovřesky slaví třetí zlato tohoto víkendu! Pro bronzovou medaili si v klidu dobíhají nadšené Luhačovice (Johan Vavrys), čtvrté je brněnské béčko (Brlica), páté Pardubice (Nožka), šestý Turnov (Luštický), sedmá Slavia Hradec (Šmehlík) a osmá nakonec doválčila Praga (Procházka) se ztrátou dvacet osm minut – jen pro připomenutí po prvním úseku to bylo dvacet devět. Škoda, mohl to být pěkný souboj s první dvojicí.

 

Kluby, obrázek 7, úsek 7, část 1Kluby, obrázek 7, úsek 7, část 1

Kluby, obrázek 8, úsek 7, část 2Kluby, obrázek 8, úsek 7, část 2

Vyhlášení klubůVyhlášení klubů Mistrovství ČR klubů a štafet

Výsledky:

1. Žabovřesky Brno

Zimmermann, Kabáthová, Chromý, Hrušková, Hájek, Hlavová J., Nykodým

2. OK 99 Hradec Králové

Losman, Čepová, Panchártek, Rollier, Kubát, Kosová, Petržela

3. Slovan Luhačovice

Perůtka, Čermáková, Valenta, Sklenářová, Hubáček, Horčičková, Vavrys

4. Žabovřesky Brno

Hruška, Hiklová, Bravený, Hlavová H., Mokrý, Tužilová, Brlica

5. Lokomotiva Pardubice

Kamenický, Hančová, Procházka, Zvěřinová, Kubelka, Knapová, Nožka

6. Turnov

Schulhof, Omová, Wolf F., Kochová, Hradec, Krafková, Luštický

7. Slavia Hradec Králové

Dwojak, Jedličková, Hepner, Chmelařová, Komanec, Mechlová, Šmehlík

8. SK Praga

Flašar, Jakobová, Navrátil, Tichovská, Šedivý, Matějů, Procházka

Víkend patřil do kategorie snů zejména pro Brno, které se mimochodem činilo také v dorostu. Přesto, že to nebylo v žádném případě jednoznačné, tak si odváží maximum možného. Podařené, ikdyž ne zlaté představení předvedl OK99 Hradec a také Praga (ikdyž se smolnými družstvy), Černého Petra si bez medaile odváží Pardubice.

Jakub Weiner

Jakub Weiner - autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku