Zajímavosti ZAJÍMAVOSTI

Běhání na pohodu podle Jirky Maška

Běhání na pohodu podle Jirky Maška

Běžecká mluva je plná slov, názvů a rčení různého významu. Znají vůbec běžci, kteří ji používají, jejich správný význam? Co například jeden z nejčastěji používaných výrazů „běžel jsem na pohodu,“ nebo „dneska to dám jen tak na pohodu“?Podívejme se na ten výraz podrobněji, poněvadž jsem přesvědčen, že ne každý, kdo ho vyřkne, se pak podle toho chová, natož zaběhne samotný závod.

Běžet „na pohodu“, oblíbená fráze, často nesprávně pochopená

Vždy, když přijdu na závod, tak se kamarádi, přátelé špičkují, kdo jak dá dnešní závod. Jedna skupina tvrdí, že si závod užijí, druhá se pokusí atakovat svá osobní maxima a velká skupina velkoryse oznámí, že dnes to bude na pohodu. Tahle společnost mě vždy velmi láká a rád sleduji její počínání na trati, zvláště přímo v samotném závodě. Po doběhu pak vidím, co tou „pohodou“ vůbec mysleli. Dobíhají většinou s velkým odstupem od svého nejlepšího času na danou vzdálenost, a mnohdy i velmi unaveni, ale jelikož běželi na „pohodu“, tak to samozřejmě nesmí být na nich vůbec znát. Jenže zkušený běžec odhalí, že to „na pohodu“ jaksi nebylo.


Běžet na pohodu znamená mít dobře natrénovánoBěžet na pohodu znamená mít dobře natrénováno

Běžet na pohodu jsou hlavně zkušenostiBěžet na pohodu jsou hlavně zkušenosti

Jde o pohodový pocitJde o pohodový pocit

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


 

 

Běžet „na pohodu“ znamená mít kvalitně natrénováno

Osobně zastávám teorii, samozřejmě u běžců amatérů či hobby, že každý by se měl pohodově cítit před startem, při závodě a následně hlavně v cíli. Dobíhat závod na hranici kolapsu jistě není hlavní důvod, proč běháme. K tomu, abychom závod dobíhali „na pohodu“ potřebujeme mít hodně a kvalitně natrénováno. A to je problém u některých běžců, kteří si myslí, že i když nemají tolik naběháno, tak se přece závod dá běžet pohodově. Podle toho, to pak vypadá. Běží pomalejším tempem, a tím pádem musí udělat více kroků. Při závodě neustále s někým komunikují (dávají opticky najevo pohodu), což je zase velmi vyčerpává a jelikož nemají tolik kvalitně natrénováno, tak nakonec to může být těžký závod, na jehož konci se budou cítit podstatně hůře, než kdyby se pokusili atakovat svůj osobní rekord. Ano, málokdo tohle přizná. Věřte ale, že je to pravda.

 

TIP: Přečtěte si také článek abeceda ovoce aneb proč je pro běžce ovoce doopravdy zdravé.

Běžet „na pohodu“, to jsou hlavně zkušenosti

Již šestou sezónu dělám vodiče (pacemakera) na určité závody od 5 km až po maraton. Vodím na časy, které jsou obvykle tak 10–20 minut horší mého nejlepšího dosaženého času na danou trať a dalo by se říci, že je to vlastně velká pohodička. Musím uznat, že díky poctivému a kvalitnímu trénování, to zvládám vcelku pohodově, i když v cíli se občas cítím značně unavený. Takže si nemohu dovolit přípravu, jakkoliv vypustit, ba naopak se jí musím maximálně věnovat.

Pro mě osobně, když se řekne běžet na pohodu, totiž znamená, že poběžím co nejblíže svému nejlepšímu výkonu, kdy na trati strávím co nejméně času, udělám minimálně kroků a kdy můj organismus vydá jen tolik energie, kolik je nezbytně třeba.

Organismus by měl vydat jen tolik energie, kolik je potřebaOrganismus by měl vydat jen tolik energie, kolik je potřeba

 

Běžet „na pohodu“, mnohdy skončí utrpením na trati

Opět zabrousím do pozice vodiče. Mnohdy musíme vodit i časy, které jsou hodně daleko za naším osobním maximem, takže každý hned řekne, to je pro vás hračka, pohodička nebo jen procházka. Omyl. Po takovém závodě se cítíme nesmírně unaveni a vyčerpáni. Vždyť musíme udělat třeba jednou tolik kroků, co obvykle, dále jsme na trati o hodně déle, než jsme zvyklí. Takže o nějaké pohodičce nemůže být vůbec žádná řeč. A samozřejmě je to tím dál náročnější, čím delší je závod.

Tímto příkladem z činnosti vodiče chci jen více a podrobněji poukázat, jak je u mnohých nesprávně myšleno rčení „dneska to dám na pohodu.“ Vždy v cíli, když vidím ty unavené tváře, kteří před startem sebevědomě prohlašují o běhu na pohodičku, tak si říkám, zase někdo, kdo se rád pochlubil hezkou frází, ale její význam absolutně nepochopil, ale spíše se chtěl u přátel zviditelnit.

Běžet „na pohodu“ … zamysleme se, než tohle vyřkneme

Zkuste se jednou, až zase před startem prohlásíte, že dnes to dáte na „pohodu“ zamyslet, jak to na tu pohodu vlastně dáte, a že pod tímto vyjádřením se skrývá něco úplně jiného, než jste si dlouho mysleli. Věřím, že až správně začnete používat ten výraz „na pohodu“, tak vaše závody budou mít zcela jistě jiný charakter a v cíli poznáte ten správný pohodový pocit.

Veškeré poznatky či názory, které v tomto článku uvádím, jsou vyzkoušeny na základě svých dlouholetých zkušeností, získaných pravidelným běháním na výkonnostní úrovni.

 

Jiří Mašek

O autorovi - Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.


Diskuse

Karel
Karel

Tak to je ale zase slovíčkaření, achjo :(  Někdo může "Na pohodu" myslet že kašle na výsledek a prostě si běh užije bez ohledu na to, jestli udělá 200 tisíc nebo 500 tisíc kroků. Nikde není řečeno, že si závod neužil, ačkoli je v cíli na infarkt, ne?


Nebuďte zas tak vymezující se. Je to Váš názor, OK. Pokud sám považujete NA POHODU něco jiného, je to naprosto v pořádku, není to přece žádný exaktní výraz ani exaktní věda.


Ale Vaše poučování v závěru článku mi silně připomíná, např. v oblasti Češtiny lidi typu "grammarnazi", kteří jsou schopni v diskuzi všem okolo vnucovat, že není použita shoda podmětu s přísudkem, nebo některé baristy, kteří mají potřebu všem aktivně dokola otravně omílat, že kafe Picolo neexistuje, i když přesně vědí, co tím je myšleno. Nehroťte to ;)


 


Světu mír a míru běh. A bude nám dobře.

Jirka
Jirka

Ahoj Karle, díky moc za Váš názor, i když je jiný než ten můj a samozřejmě ho bez problémů respektuji. Vyjádřil jsem jen svůj pohled na danou věc a nikomu ho nevnucuji. Snažím se  pokaždé rozpoutat diskuzi na dané téma a jsem rád, že se najdou názory pro i proti, protože tak by to mělo být. Na druhou stranu, nikdy se nesnažím někoho poučovat, jen se nad danou problematikou zamyslet.


Ještě jednou díky a ať Vám to běhá! Jirka

Roman Hýsek
Roman Hýsek

Moc hezký článek. Takové zamyšlení, ale velmi exaktni a naprosto vycházející ze zkušenosti, které Jirka získal jako vodič RunCzech závodů ve kterých je svázán stanoveným časem. Rád na těchto závodech se držím potřebného tempa s vodičem, protože ten je zárukou, že pokud na to mám, tak čas dosáhnu! Za těch 5 sezon se mi ani jednou nepodařilo běžet “na pohodu”. Na takový způsob běhu jsem nikdy neměl natrénovano. Volnomyšlenkáři co říkají, že nic nehrotí, netřeba jim radit, to jsou diletanti toho nehrubšího zrna a proto ani na kvalitní závody nepatří. V roce 2015 se jeden talový volnomyšlenká vydal na trať halfmaratonu v Ústi n/L. Bylo mu 28 a byl to pro něj prvni a zároveň poslední závod. Taky běžel na pohodu. Takže pokud vám radí někdo jako Jirka Mašek, tak to berte vážně! Je to zkušený běžec, který nám všem, kteří o to stojí, hodně pomáha. Díky Jirko!

Jirka
Jirka

Ahoj Romane, díky moc za Tvůj příspěvek. Úplně přesně si vystihl to, co jsem chtěl tím článkem říci. O mně se ví, že veškeré články a názory píši na základě dlouholetých běžeckých (a nejen) zkušeností, které jsem nasbíral za 40 let, co sportuji a ne na základě toho, co si přečtu v knihách nebo na internetu.


Běžet na pohodu je fráze, která je dneska strašně "in", ale téměř nikdo, opravdu nikdo, tak ale neběží. Přiznávám i já, že mne dlouho trvalo než jsem se to naučil a ani dnes s jistotou nemohu tvrdit, že to umím, ale díky skvělé vodičské práci mám k tomu blízko. Viděl jsem kolabovat lidi při závodě na 10 km, kteří to běželi na pohodu, ale slovo pohoda znali jen z polehávání na gauči obývacího pokoje či u pulitru v hospodě. Běh na pohodu je nesmírně krásný, ale musíš na to mít natrénováno, bez toho to vážně není běh na pohodu.


Určitě tě moc rád přivítám na společném závodě, kde budu vodit a snad tě dovedu "v pohodě" do cíle. Jirka M.

Martin
Martin

Já budu souhlasit s Karlem, je to jen nesmyslnné slovíčkaření a zcela zbytečný článek. Přijdete mně pánové se vší úctou jak odtrženi od reality. Každý závodník a obzvláště pak hobby běžci, mají pod tím každý svou "pohodu" ať už psychickou či fyzickou, u každého je to úplně individuální naplnění v tu chvíli. Do všeho pak vstupuje i faktor jak o výkonnostního běžce jde a jakým tempem si to valí oproti jeho běžným výkonům a délce tratí, které běhá. To jestli někdo zkolabuje vůbec nesouvisí s tím zda běžel "na pohodu" nebo ne.

Jog´n´Roll
Jog´n´Roll

Fakt je to, sorry, trochu dětinské slovíčkaření ... Pohoda je přece zatraceně individuální záležitost.


Když je pěkný počasí, přírodní krásy kolem trati (i na ní v podobě spoluběžkyň), tak nač přehnaně chvátat do cíle, aby měl tu pohodu člověk za sebou ?!   :-)

Marcel
Marcel


Zdá se mi, že mimo mísu je tu asi více přispěvatelů. To už tak ale bývá, když čtenář špatně čte a nebo bohužel vůbec nepochopil. A nebo “potrefená husa asi opět zakejhala”?


Mám dojem, že v článku se řeší VÝKONNOSTNÍ POHODA!


Každý účastník závodu nemůže o sobě prohlásit, že je “závodník”. Myslím, pokud jsem to správně pochopil, jsou rady směřovány pouze těm hobby běžcům, kteří mají vůli a chuť na sobě stále pracovat.


Amatéři typu “kochám se, čas neřeším, pěkný počasí, přírodní krásy a kašlu na dobře míněnou radu”, se opravdu nemusí článkem zaobírat. Zřejmě uráží jejich estetické vnímání.


Myslím, že Jirka Mašek má dostatek zkušeností k tomu, aby mohl radit těm, kdo o radu stojí. Je to výkonnostní běžec, proto jeho rady určitě nebudou zajímat ty, které více zajímá “pozadí spoluběžkyň” a nebo raději řeší jak je venku.


Běhu zdar, Jirkovi díky za dobře míněné rady. Ať mu to stále běhá a přeji mu v diskuzích k článku více konstruktivních příspěvků.*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku