POZVÁNKA ZAJÍMAVOSTI

Lipno Ice Marathon 2018: Po ledu nebo po souši? Připraveny jsou 3 alternativy trati!

Lipno Ice Marathon 2018: Po ledu nebo po souši? Připraveny jsou 3 alternativy trati!

Vyladit formu na závod, obzvláště ten maratonský, je někdy alchymie a každý závodník má své metody a způsob tréninku. Jak se ale připravit na závod jakým je Lipno Ice Marathon obzvláště, když do posledních okamžiků není jisté, která varianta závodu se uskuteční?Trať závodu rozhodně nebude stejná jako v předchozích dvou letech

S vývojem počasí se množí dotazy, zda bude letošní, již třetí ročník, Lipno Ice Marathonu probíhat na ledě nebo se bude konat, jako v prvním ročníku, na souši. Jde již v pořadí o třetí závod Lipno Ice Marathonu, a nedá se tedy vyloučit, že bude i tentokrát zcela originální a jedinečný, jako ty dva předchozí.


 

Start loňského ročníkuStart loňského ročníku

Na trati loňského ročníkuNa trati loňského ročníku

Led stále pokrývá prostor startu závodu kam, až oko dohlédneLed stále pokrývá prostor startu závodu kam, až oko dohlédne

 

 

 

 

 

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


Led stále pokrývá prostor startu závodu kam, až oko dohlédne. Organizátoři bedlivě sledují vývoj počasí, a jelikož do startu už zbývá pouhých 9 dní, mají již připravené jednotlivé verze tratí letošního závodu. V jaké letos proběhne variantě? Poběží se po ledě, nebo bude trať vedená opět po březích jezera, jako tomu bylo v prvním ročníku? To jsou otázky, které doslova pálí snad každého přihlášeného závodníka. Jedno je letos jisté. Trať závodu rozhodně nebude stejná jako v předchozích dvou letech. Hladina Lipenské přehrady je totiž nebývale vysoko, a tak se běh přímo po březích dá na mnoha místech takřka vyloučit.

Jedná se o extrémní závod v maratonu a půlmaratonu na ledu. Více informací o Lipno Ice marathonu najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

 

Účastníci neboudou mít nouzi o nevšední pohledy na přehradu a lipenskou přírodu

Kudy povede trasa třetího ročníku závodu, bude jisté až doslova pár dní před závodem, už nyní lze ale běžcům i freestylerům slíbit, že nebudou mít nouzi o nevšední pohledy na přehradu a lipenskou přírodu. O tom, kudy povede závod, se dá nyní s jistotou pouze spekulovat, organizátoři však již nyní mají připraveny tři alternativy tras a závod tak hravě splní svou náročností fakt, že je extrémní.

Organizátoři mají připravené tři verze trati

Nejočekávanější verze trasy je ta ledová – tedy vést závod v celé jeho kilometráži po ledové ploše. Takový je i každoroční cíl pořadatelů závodu. Když ale počasí nepřeje a led není dostatečně silný, aby unesl člověka, je nutné vést trasu v její alternativě – po břehu. Druhá verze trati tedy vyplývá z úplné absence ledu a je nutné ji umístit nejlépe přímo na břehy lipenské přehrady, jak tomu bylo již v prvním ročníku.

V tuto chvíli se led na Lipně ještě drží v zátokách. V nich je dokonce natolik pevný, že udrží člověka a je tedy možné se po něm pohybovat. Riziko prolomení však při nadměrné zátěži ledu vyloučit nelze, jelikož je v některých místech značně porézní. Proto se vyplatí, mít alespoň základní znalosti vlastností ledu a způsobů sebezáchrany při prolomení.

Vzdutí přehrady je v těchto dnech na hranici pod maximem, a proto je většina břehů, po kterých se běžel první ročník závodu, pod vodou, a tedy pěšky nedosažitelný. Třetí verze trati tak vychází z předpokladu absolutní kombinace terénů – led, příbřežní oblasti a nezpevněné cesty, případně i zpevněný terén. Jde přeci o extrémní zimní (nejen) běžecký závod, a proto je potřeba, být připraven na jakoukoliv variantu – jak ostatně radí i pořadatelé závodu. Jde o Lipno Ice Marathon, a tak musí být sportovci připraveni opravdu na všechno.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku