ZAJÍMAVOSTI

Jak správně pečovat o funkční oblečení, aby neztratilo své specifické vlastnosti?

Jak správně pečovat o funkční oblečení, aby neztratilo své specifické vlastnosti?

Ať už se věnujete jakémukoliv druhu sportu, aktivní pohyb si žádá specifické oblečení. Pohodlí i při náročném sportovním výkonu a nepřízni počasí vám zajistí funkční oblečení, které má za úkol odvádět pot od pokožky a udržet organismus v optimální provozní teplotě. Aby však spolehlivě a dlouhodobě sloužilo, musíte o něho správně pečovat. Jak na to, poradíme v následujícím článku.
Komplexní řada prostředků značky Feldten určených pro péči a ochranu funkčního oblečení

Prostředky od značky Feldten určené k péči o obuv

Nanášení přípravku Weather Proof od značky Feldten na oděv

Prohlédněte si všechny fotografie k článku...


Funkční oblečení je dnes již tradiční součástí šatníku každého aktivního sportovce a využití funkčních materiálů stále více proniká do běžného života. A protože se nejedná o zrovna levnou záležitost, je více než žádoucí vhodná péče a ochrana, která prodlouží životnost materiálů, a oblečení vám tak bude spolehlivě sloužit i několik let.

Prostředky od značky Feldten určené k péči o obuvProstředky od značky Feldten určené k péči o obuv

Každé funkční oblečení je vyrobeno z materiálů obsahujících syntetická vlákna, a proto si žádá specifické zacházení. Před prvním praním se dobře seznamte s pokyny uvedenými výrobcem na štítku oblečení a jimi se řiďte. Avšak existuje i několik obecných zásad, které byste měli při údržbě svého funkčního oblečení dodržovat.

Speciální prací prostředky

Nejšetrnější praní představuje praní v ruce, ale většinu funkčního oblečení je možné prát i v pračce do 30, maximálně 40 °C a s použitím šetrného programu, oblečení tak ušetříte zbytečnému nadměrnému mechanickému opotřebení. Snižte také množství praného prádla v bubnu pračky a neperte funkční oblečení s oděvy, jejichž součástí jsou kovové prvky, jako jsou zipy, suché zipy a jiné (mikiny, džíny atd.). Zip na funkčním oblečení vždy zapněte a oblečení perte naruby. Ideální je použití speciálních pracích a čistících prostředků určených přímo pro funkční oblečení, díky kterým si materiály zachovávají své specifické vlastnosti. Běžné prací prostředky, aviváže, bělidla a změkčovače vody narušují strukturu vláken, snižují jejich pevnost, zbavují funkční materiály specifických vlastností a snižují tak funkci a životnost vašeho funkčního oblečení.

Komplexní řada prostředků značky Feldten určených pro péči a ochranu funkčního oblečeníKomplexní řada prostředků značky Feldten určených pro péči a ochranu funkčního oblečení

Na syntetiku žádná sušička ani žehlička

Funkční oblečení nesušte v sušičce, ani jej ručně neždímejte. Během ždímání může dojít k přetrhání jemných vláken, tím se oblečení poškozuje a ztrácí svou funkčnost. Oblečení jen volně vyvěste, na vzduchu schne velmi rychle. Funkční oblečení nežehlete, může dojít k poškození materiálu.

Jak je to s praním membránového oblečení?

Možná jste slyšeli mýtus o tom, že membránové oblečení je lepší vůbec neprat. Velký omyl! Membrána funguje na jednoduchém principu – zevnitř propustí vlhkost ven, ale z venku ji nepropustí dovnitř. Lidské tělo během sportovní aktivity kromě vody však vylučuje také soli a tuky, které membránu znečišťují a negativně ovlivňují její funkci. Právě proto je nutné i membránové oblečení čas od času vyprat. Pokud budete postupovat správně, nemusíte mít strach, že by oblečení ztratilo svou funkci.

Nanášení přípravku Weather Proof od značky Feldten na oděvNanášení přípravku Weather Proof od značky Feldten na oděv

Membránové oblečení můžete prát v pračce podobně jako syntetiku – do max. 40 °C s použitím tekutých pracích prostředků bez změkčovadel, aviváže nebo bělidla (ideální jsou přípravky určené přímo pro tyto účely), oděv neždímejte. Vhodné je oblečení prát častěji, ale s použitím menšího množství pracího prášku. Po praní oděv dobře vymáchejte. Pokud máte k dispozici sušičku, sušte oblečení zhruba 20 minut na jemné a teplé sušení. V případě že nemáte, vyžehlete oděv žehličkou při velmi nízké teplotě přes ručník. Na vnější textilii se tak obnoví voduodpudivá úprava. Někdy již není možné tuto úpravu obnovit teplem, potom na oděv jednoduše aplikujte impregnační přípravek.

Voduodpudivá úprava na vnější vrstvě membránového oblečeníVoduodpudivá úprava na vnější vrstvě membránového oblečení

Tipy na vhodné přípravky

Feldten Textile Wash – Čistící a ošetřující balzám

Objem balení: 1000 ml

Infocena: 399 Kč

Přípravek Feldten Textile Wash poskytuje hygienické a efektivní praní již při 30 °C. U funkčních textilií zachovává vynikající klimatickou regulaci – vodoodpudivost, prodyšnost a odolnost proti větru, a je vhodný pro různé typy materiálů jako Soft Shell, Gore Tex ®, DriFIT ®, Sympatex ' ®, Coolmax ®, Thinsulate a směsové tkaniny. Neobsahuje bělící prostředky a optické zjasňovače, tudíž při jeho používání nedochází ke změně barvy materiálu. Přípravek je vhodný jak pro ruční praní, tak do pračky. Vyprané oblečení zůstává dlouhodobě krásně voňavé a příjemné na dotek. Více na: www.feldten.eu/impregnace/feldten-textile-wash-1000-ml.

Feldten Textile WashFeldten Textile Wash

Feldten Wash-In Proof – Vysoce účinný impregnační prací prostředek

Objem balení: 500 ml

Infocena: 314 Kč

Na oděvu vytváří ultra tenký, neviditelný ochranný film, který zbavuje nečistot a obnovuje voduodpudivost funkčních materiálů, přičemž negativně neovlivňuje prodyšnost materiálů. S pomocí Feldten Wash-In Proof můžete zlepšit specifické vlastnosti staršího funkčního oblečení ve vašem šatníku. Neobsahuje fluor a rozpouštědla, jeho použití je snadné, hodí se pro ruční praní i do pračky. Více na: www.feldten.eu/impregnace/feldten-wash-in-proof.

Feldten Wash-In ProofFeldten Wash-In Proof

 

Feldten – Špičková impregnace, péče a ochrana

Německá značka Feldten s dlouholetou tradicí nabízí komplexní řadu prostředků určených k impregnaci, péči a ochranně různorodých textilních materiálů. Produkty značky Feldten jsou navrženy tak, aby negativně neovlivňovaly specifické vlastnosti funkčního prádla, a proto jsou vhodné pro použití při běžné údržbě vašeho oblečení na sport. Více info na: www.feldten.eu.


Diskuse

Borek
Borek

Bohužial mi tu chýba jedna základná informácia. Pranie odevov z membránou by sa malo robiť iba vo veľmi mäkkej vode, najlepšie v dažďovke. Pranie v klasickej vodovodovej vode zanáša prieduchy v tkanine a zmenšuje svojimi usadeninami póry, ktorými uniká para von . Ak už takúto možnosť nemáte, tak aspoň po vypraní poriadne opláchnite opraný odev v dážďovej vode. Pozor - zmekčovače vody nefgungujú.

Děkujeme za doplnění!

Zbyněk
Zbyněk

Pobavilo mě, že funkční membránové oblečení neztratí svojí funkci:) Vždycky jí ztratí, nepojzději den po uplynutí záruky:) Samozřejmě záleží na intenzitě používání, značce atd. Ale do dvou let teče spolehlivě do kalhot i bundy, o botách ani nemluvím. Pouze kalhoty Schwarzkopf mi jednou vydržely těsnit téměř tři roky, ale pokud někdo není milionář, membránovky jsou opravdu na max. dva roky a že už jsem vystřídal značek a typů. Je to jedno, každý oblek i bota se hýbou a membrána se prostě opotřebí, žádné praní a impregnační přípravky to nevyřeší. Pozná se to jednoduše - dokud se člověk v zapnuté bundě potí, je to dobré, jakmile se potit přestane a cítí se v bundě / kalhotech dobře, běda mu v dešti :)

Tonny
Tonny

Vyzkoušel jsem několik přípravků na impregnaci a zatím nejspokojenější jsem byl s Collonilem Carbon Pro Co se týče praní, tak jsem doteď pral asi s obyčejnými gely, ale vyzkouším ten impregnační prací prostředek. Jsem zvědav jaký to bude mít efekt. Jinak naprosto souhlasím se Zbyňkem, časem se to prostě onosí ať už se jedná o sebekvalitnější materiál a značku. S tím se prostě musí počítat. Správná péče může zabránit zničení funkčního oblečení, ale životnost mu nijak zvlášť neprodlouží.


Pěkný článek. něco takového jsem hledal. Koupil jsem si funkční triko a myslel jsem, že nepotřebuje žádnou speciální péči. Díky článku alespoň vím, jak o triko správně pečovat, aby mi dlouho vydrželo.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku