Závody do 10 km

Mistrovství České republiky v krosu ovládli Lukáš Kourek a Lucie Sekanová

Pro rok 2015 se pořádání mistrovství ČR v krosu zhostilo město Rumburk. S trasou si nejlépe poradila Lucie Sekanová a Lukáš Kourek. Proběhly i závody pro dorostence a juniory.

Závod byl umístěn do fotbalgolfového parku Dymník. Pořadatelé si dali s vyznačením trasy záležet a na dvoukilometrovém okruhu přichystali běžcům vše, co si jen na krosu dokážete představit. Trať vedla neustále vlnícím se terénem, přes dva příkopy, remízkem a nechyběl ani pořádný kopec zpestřený blátem hned na svém začátku.

V sobotu 21.3. 2015 si na tuto trať přijeli změřit své síly elitní čeští běžci a běžkyně.  První závody byly odstartovány již v dopoledních hodinách, kde bojovali o medaile ti nejmladší.

V brzkých poledních hodinách se na startovní čáře seřadili mílaři, které čekal závod dlouhý 4 km (2 kola).  Dva hlavní favorité závodu Petr Vitner (TJ Nové Město na Moravě) a David Kučera (AC Slovan Liberes, o.s.).   Petr přijel do Rumburku rozšířit svoji sbírku zlatých medailí z krosu a to se mu také povedlo.  Nedal Davidovi šanci a svůj pátý titul si vybojoval v čase 12:32. David si doběhl pro stříbro za 12:41 a bronzovou medaili získal Pavel Dymák (Hvězda SKP Pardubice) v čase 12:57.

Také startovní pole žen bylo nabité favoritkami, které soutěžily na trati dlouhé 6 km (3 kola). Se závodem si nejlépe poradila Lucie Sekanová (Univerzitní sportovní klub Praha), která si svou první pozici držela hned od startu a v průběhu závodu si svůj náskok jen zvětšovala. Cílem proběhla v čase 22:21 a získala tak svůj pátý titul v ženách. Pro stříbrnou medaili si doběla mladičká Moira Stewartová (Spartak Praha 4) v čase 23:03, která za kategorii žen startuje teprve prvním rokem a bronz získala Tereza Lajdová (ASK Slavia Praha) v čase23:24.

Kdo se objeví na startovní čáře hlavního mužského závodu na 10 km (5 kol) nebylo do poslední chvíle úplně jasné. Z přihlášených závodníků nakonec nestartovali Jakub Zemaník a Robert Krupička. Pole hlavních favoritů bylo ale nabité a hned po startu si vytvořili vlastní skupinku na čele závodu. Ve třetím kole se mezery mezi běžci začaly zvětšovat a pro zlatou medaili si neohroženě vyrazil vpřed Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě). Tuto pozici se mu podařilo udržet a vyhrál v čase 32:36. Stříbrnou medaili si vybojoval Vít Pavlišta (AC Slovan Liberec, o.s.) 33:03. Na rozdíl od prvních dvou míst byl boj o bronz napínavý až do poslední chvíle. Souboj spolu vedli Lukáš Olejníček (VSK Univerzita Brno) a Jiří Homoláč (AK Kroměříž). Rozhodující bylo až poslední kolo, kde své síly zúročil lépe Lukáš a s časem 33:15 si vybojoval bronzovou medaili.

V odpoledních hodinách soupeřili junioři (6 km) a dorostenci (4 km), a také juniorky (4 km) a dorostenky (3 km).

Pavlišta, Kourek, Homoláč, Olejníček bojují o první místoPavlišta, Kourek, Homoláč, Olejníček bojují o první místo

Lucie Sekanová jako první protíná cílovou páskuLucie Sekanová jako první protíná cílovou pásku

Start vytrvalcůStart vytrvalců

Medailové umístění všech kategorií:

Dorostenky:  1. Prokešová Alice (AK Olymp Brno) 11:04, 2. Civínová Adéla (AK Most) 11:08, 3. Stýblová Bára (TJ Lokomotiva Beroun o.s.) 11:09.

Dorostenci: 1. Žaluda Jan (SK Nové Město nad Metují) 13:33, 2. Sigmund Dominik (SSK Vítkovice) 13:34, 3. Tkach Sergej (TJ Slezan Frýdek-Místek) 13:48.

Juniorky: 1. Stránská Michaela (ČTBK ISCAREX Č.Třebová) 15:20, 2. Rosová Veronika (SSK Vítkovice) 15:47, 3. Vocásková Renata (TJ Sokol Kolín-atletika) 15:56.

Junioři: 1. Kubec Dominik (Hvězda SKP Pardubice) 19:58, 2. Chrascina Marek (TJ TŽ Třinec) 20:05, 3. Vošvrda Sebastián (AC Mladá Boleslav o.s.) 20:23.