ZÁVODY

Letošní UTMB byl jednoduše rekordní!

Letošní UTMB byl jednoduše rekordní!

Jinak řečeno při tradičním závodě The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc padly rekordy jak v mužské, tak ženské kategorii. 

The North Face

Běžci i organizátoři se shodují, že za letošními skvělými výkony stojí z velké části také počasí, které se zasadilo o to, že trať držela pohromadě. Závod se koná každoročně už od roku 2003, a to pod hlavičkou firmy The North Face. Letos připadl termín na 26. 8. (22:00) – 1. 9. (14:00) a okruh protíná hranice tří států,   a sice Francie, Itálie a Švýcarska.

 

Parametry trati a závodu

Pokud byste se třeba příští rok chtěli závodu zúčastnit, tak se musíte připravit na trať o délce 168 kilometrů, která vede přes 33 vysoce položených sedel. Ty na této trase vytváří převýšení téměř 9600 výškových metrů a nejede se na kole Smějící se. Dokážete si takový fyzický výkon vůbec představit? Já ne!

Trasa závodu

Kromě toho, že bojujete s tratí, tak se musíte také koukat na hodinky, protože máte časový limit „pouze“ 46 hodin, respektive dvě a půl dne. Pokud bychom si vzali takový jeden průměrný den na trati, tak vypadá asi takto: 80 kilometrů a 4800 metrů vertikálního stoupání.

To asi většinu z nás odradí od jakéhokoliv smýšlení o účasti v závodě, ale strašení už stačilo. Pojďme se podívat, kdo takovou výzvu přijal!

Ti nejlepší pro letošní rok

Francouz Xavier Thevenard byl vítězem mužské kategorie, a to v čase 20 hodin 34 minut a 57 sekund. O pouhé dvě minuty překonal dva roky starý rekord Kiliana Jorneta, o kterém jsme se nedávno zmiňovali v souvislosti s rekordním výstupem na Matterhorn. Druhé a třetí místo obsadili Španělé Miguel Heras (20:54:08), respektive Javier Dominguez (21:17:38). Čtvrté, páté a desáté místo obsadili závodníci týmu The North Face - Timothy Olson (21:38:23, USA), Mike Foote (21:53:19, USA) a Jez Bragg (23:50:01, UK).

Mike Foote a Timothy Olson

Mezi ženami kralovala členka týmu The North Face Američanka Rory Bosiová s časem 22:37:26. Tento čas byl také rekordní, protože teď už druhá nejrychlejší žena v historii UTMB Krissy Moehlová zaběhla v roce 2009 čas 24:56:01. To znamenalo překonání o více než dvě hodiny! Stříbrná a bronzová medaile opět putovaly do Španělska zásluhou Núrii Picasové (24:32:20) a Emmy Rocové (24:48:14).

Rory Bosiová

Tyhle časy jsou pro mě naprosto nepochopitelné a nejde mi na rozum, jak někdo dokáže běžet průměrnou rychlostí cca 8 km/h v horském prostředí.

S využitím neverstopexploring.cz


Diskuse

Mícháte dva závody dohromady...

1) Ultra-Trail du Mont-Blanc má "jen" 168 km a cca 9,6 km převýšení. Výsledky jsou jaké píšete, Xavier THEVENARD a 20:34:57, tedy průměr cca 8 km/h, což už je poměrně uvěřitelné.

2) La Petite Trotte a Léon - ten má uváděné parametry, 300 km / 24 km převýšení. Oficiální výsledky ještě zřejmě nejsou, ale když nahlédnete do výsledkové listiny:
http://utmb.livetrail.net/classement.php?course=ptl
tak jsem tam při zběžném prolistování nenašel nic pod 100 hodin...
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku