ZÁVODY

Další neobvyklá běžecká klání v 19.století...

Další neobvyklá běžecká klání v 19.století...

V 19. století pokračovali neobvyklé závody, kdy "laufeři" lákali početné publikum nejen délkou a náročností tratí, ale i výběrem soupeřů. Jistý Franz Köperník závodil dokonce i se závodním koněm....14.dubna 1834 chtěl další odvážlivec, Josef Kirschbaum, běžet třikrát od Koňské brány v Praze do Říčan a zpět. Jeho snahu však nakonec zmařily především doprovodné kočáry, které vířily prach. Ten vytrvalci natolik při dýchání vadil, že se začal dusit, běh musel přerušit, a život prý mu zachránil až přivolaný lékař.

V roce 1876 slavil běžecký úspěch v Berlíně tehdy teprve 19letý Franz Köpernik, který tam dokázal porazit několik kvalitních zahraničních běžců, což mu vyneslo nemalé finanční částky. O dva roky později se pustil do souboje s Angličanem Freemanem. Běhal s ním po dobu šesti dnů od l4 do 23 hodin, když dopoledne ještě navíc vykonával povinnou vojenskou službu. Závod sice vyhrál, to mu ale nebylo nic platné - nakonec skončil v base. Vojenští páni ho totiž obvinili, že snížil své branné schopnosti, protože během akce ztratil na váze 5 kg…

Ve stejném roce předváděl svá vystoupení v půlhodinovém a čtvrthodinovém běhu v Příbrami a Dobříši jistý Štěpán Richter z Vídně. O osm let později – 1. srpna 1884 – ho diváci mohli obdivovat také v Brně. Tam si na Obilním trhu vyznačil pomocí praporků trať, kterou za 40 minut oběhl 20krát. Že však měřila 13 kilometrů, jak se tehdy povídalo, můžeme jen pochybovat. Zájem publika byl přesto o jeho vystoupení natolik velký, že ho ještě v dalších dvou dnech ve stejných časech zopakoval.

Závod se závodním koňěm

Již zmíněný Franz Köpernik vybojoval v roce 1881 hodně neobvyklý závod– nechal  se totiž přemluvil k běhu proti závodnímu koni na trati dlouhé 6 400 metrů. Vytrvalec trať zdolal za 24 minut a svého „soupeře“ k všeobecnému překvapení o deset sekund porazil. A aby dokázal, že ho běh nijak nevyčerpal a zbylo mu dost sil, přidal si na závodišti ještě deset kol navíc.

E.P.Weston a jeho 2000mil Anglií

Ale přenesme se pro změnu do zahraničí. O půlnoci 18. ledna 1879 se vydal 40letý Američan E.P.Weston na trať dlouhou 2 000 mil /3 218 km/ okolo Anglie se startem a cílem v Londýně, která vedla 190 městy.Vsadil se, že určenou vzdálenost zvládne za tisíc hodin. Angličané mu však připravili tvrdé podmínky – musel projít předepsanými kontrolami ve stanovených časových limitech.

Přestože musel Weston denně zdolat v průměru 77 kilometrů, každý večer na veřejnosti přednášel o tréninku a závodění v běhu a chůzi.Svoji sázku nakonec vyhrál, a kromě ní získal ještě 10 tisíc dolarů za své přednášky. Byl to však na svoji dobu mimořádně zdatný vytrvalec, o jehož výkonech se později ještě zmíníme. Zatím si alespoň ještě připomeňme, že před popisovanou vítěznou sázkou dokázal absolvovat 2 134 km z Portlandu do Chicaga za 24 dnů, 22 hodin a 35 minut.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku