ZÁVODY

Volkswagen Maraton Praha - nejslavnější běh u nás

Volkswagen Maraton Praha, jeden z nejkrásnějších maratonů na světě, který patří i mezi 17 vyvolených "best city" závodů.

Duchovním otcem celé akce je italský běžecký nadšenec Carlo Capalbo. Ten v roce 1995 založil v Praze společnost Prague International Marathon s cílem zorganizovat v našem hlavním městě maratonský závod. S pomocí zkušených organizátorů masového závodu Stramilano, Českého atletického svazu, Pražského atletického svazu a mnoha dobrovolníků se mu to podařilo - připravil závod, jaký Praha do té doby ještě neviděla. Zúčastnilo se ho 958 běžců nejen z Evropy, ale i Afriky a Jižní Ameriky. Jeho výjimečnost spočívala i v tom, že v masových bězích na tratích pět a deset kilometrů startovalo téměř 15 tisíc účastníků!

Na organizaci závodu se tehdy podílelo šest stovek pořadatelů včetně maratonského olympijského vítěze ze Soulu 1988 Gelindo Bordina a role startéra byla svěřena Emilu Zátopkovi. Závod skončil velkým úspěchem a od té doby je pořádán počátkem května každoročně. Jeho trasa se během let změnila tak, že vede středem metropole a jejími přilehlými městskými částmi.

Napříč historickým jádrem

Trať maratonu vedla ze Staroměstského náměstí po Národní třídě přes most na Smíchov a pak  pro běžce po nezáživné silnici k mostu na Zbraslav, kde byla obrátka. Zpáteční cesta byla téměř shodná až na závěr, kdy dobíhali Pařížskou ulicí do cíle v místě startu. Suverénní vítězství si v parném poledni odnesl Tummo Turbo z Etiopie /před časem zahynul jako cestující při havárii autobusu/ v čase 2:12:45, druhý byl Polák Andrzej Krzyscin /2:16:53/ a jen pouhé tři sekundy za ním doběhl náš Pavol Klimeš.

Maratonce na startu i podél tratě a v cíli provází 20 kapel a tanečních skupin. Sedmihodinový limit závodu umožňuje start téměř každému zdravému člověku, i když se vyskytují hlasy o jeho zpřísnění, protože pohyb rychlostí 10 minut na kilometr nemá už s během nic společného a pohled na pochodující masy popularitě běhu rozhodně nepřidá. Navzdory tomu je tento závod, který je i policejním mistrovstvím světa v maratonu, u nás vrcholnou běžeckou událostí roku, které věnuje Česká televize přímý přenos.

Traťové rekordy:

• Muži – Eliud Kiptanui (Keňa) – 2.05:39 (2010)
  • Ženy – Lydia Cheromeiová (Keňa) – 2.22:34 (2011)

I přes svou krátkou historii se Pražský mezinárodní maraton zařadil mezi nejprestižnější na světě. Mezinárodní atletickou federací (IAAF) mu byla v roce 2010 udělena zlatou známku, kterou drží pouze 17 nejkvalitnějších městských maratonů. Jelikož přibližně 2/3 startovního pole naplnují cizinci, je ve světě považován PIM za nejvíce mezinárodní setkání svého druhu.