ZÁVODY

TOP 10 trailových závodů světa

TOP 10 trailových závodů světa

Ačkoliv trail running jako takový je poměrně mladým sportem, existuje v dnešní době mnoho již zavedených a věhlasných závodů po celém světě od Alp až po Nový Zeland či americké Colorado. Jaké jsou ty nejlepší horské či trailové závody světa?Ve světě horských běhů je již pár závodů s dobrým jménem, které si zaslouží vyzdvihnout a to z různých důvodů. Může to být extrémní náročnost (Hardrock), proslulost (UTMB), technická náročnost terénu (Trofeo Kima), tradice a historie (Western States) či popularita organizátorů (Kilian Jornet a jeho Tromso Skyrace).

Dolomites Skyrace

Dolomites Skyrace je zavedenou klasikou světové skyrunningové série pyšnící se unikátním výběhem na 3152 mnm vysokou horu Piz Boe. Jedná se opravdu o čistokrevný skyrunning, kdy běžci začínají v Canazei, po sjezdovkách a skalních stěnách přes známé Passo Pordoi vystoupají na technický vrchol, aby následně sbíhali z druhé strany hory opět dolů do Canazei.

Video ze závodu: https://www.youtube.com/watch?v=Zpryz4t9Fq8

Hardrock 100

Hardrock je bez diskuze jedním z nejtěžších horských závodů na světě. Kromě vražedných specifik trati (100 mil / přes 10000 nastoupaných metrů) zde hraje roli zejména technická náročnost a nadmořská výška. Na značné části trati se běžci pohybují ve výšce nad 4000 mnm. Závod je náročný i z hlediska občerstvování a navigace. O náročnosti vypovídá nový rekord Kiliana Jorneta z minulého roku, který má hodnotu 22 hodin 41 minut (vítězný čas na UTMB bývá o více než 2 hodiny rychlejší).

LA DIAGONALE DES FOUS 173 KM

Další z extrémně náročných terénních stomílovek, která je unikátní zejména netradiční polohou závodu. Závod se odehrává na ostrově Reunion Island v Indickém oceánu. Svoji roli zde hraje specifické klima, stejně jako neuvěřitelní fanoušci po celé trati. Každý rok v době závodu nežijí obyvatelé Reunionu ničím jiným, než právě probíhajícím extrémním závodem, který se každoročně těší z velmi silné konkurence těch nejlepších ultraběžců na světě.

Sierre-Zinal

Sierre-Zinal je další závod ze skyrunningových klasik odehrávající se ve švýcarských Alpách. Jedná se o závod, na kterém v minulosti dokázali zanechat větší stopu i čeští běžci v čele s Ankou Strakovou, která závod dokázala 4x vyhrát a stále drží ženský rekordní čas. Na 31 kilometrech běžci nastoupají 2200 metrů.

Trofeo Kima

O Trofeo Kima se říká, že je to jeden z technicky nejnáročnějších závodů na světě. Běžci překonávají na 52 kilometrech 4200 výškových metrů, nicméně nejtěžší je právě skalnatý terén, který je dokonce v některých místech zajištěn horolezeckými lany. Unikátnost závodu dokládá i to, že se koná jednou za dva roky a na start je připuštěno pouze 250 závodníků.

Tromso Skyrace

Nejmladší závod v sérii skyrunningu, který proslul hlavně díky hvězdné dvojici (Kilian Jornet a Emelie Forsberg), kteří závod v norském Tromso pořádají. Běžci vědí, že Kilian a Emelie jsou zárukou pořádného horského zážitku a proto byl letos závod extrémně rychle vyprodán.

Video z prvního ročníku závodu: https://vimeo.com/106592050

Ultra Pirineu

Ultra Pirineu je zhruba 110 kilometrů dlouhý závod, který je letos po pauze opět vypsán v rámci světové skyrunningové ultra distance. Závod s převýšením téměř 7000 metrů se odehrává v na krásných hřebenech španělské strany Pyrenejí. V minulosti zde bitvu svedli například Kilian Jornet a Anton Krupicka.

UTMB

Ultra Trail du Mont Blanc asi netřeba představovat. V současnosti nejpopulárnější trailový závod na světě obíhá masív nejvyšší hory Evropy Mont Blancu. S populárností závodu je spojena i v současné době mírná kontroverze ohledně pořádání závodu, kdy se stále zvyšují požadavky kvalifikačních bodů a mnozí odborníci ze světa trailu v tom vidí především komerci. Nic ale závodu nevezme krásy Alp v okolí Chamonix.

Western States

Závod Western States 100 nevyčnívá svými parametry, horskými štíty či náročností, naopak je považován za jeden z více běhatelných stomílových trailů na světě. Nicméně jeho kouzlo spočívá zejména v historii i tradici. Tento závod je totiž nejspíše nejstarší trailovou stomílovkou na světě a trasa mezi olympijským Squaw Valley a kalifornským Auburnem každý rok láká nesmírně kvalitní startovní pole.

Zegama

Horský maraton Zegama nemůže v tomto seznamu chybět. Tradiční “otvírák” světové skyrunningové sezóny láká ty nejlepší horské běžce světa především svojí nezaměnitelnou atmosférou. Pro Španěly je závod doopravdy sportovním svátkem a do okolních hor se vydávají podpořit běžce celé rodiny. Letos se Zegama běží jako mistrovství Evropy ve skyrunningu.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku