ZÁVODY

Veřovický lesoběh – premiéra dopadla na jedničku! Na dvacítce zabodovali Holoubek a Krstevová

Přihlásit se na start nového běžeckého závodu, kterých posledních dobou neustále přibývá, bývá trošku loterie. V případě Veřovického lesoběhu to však byla pro všechny výhra!

Organizátoři nachystali opravdu moc pěkné trasy (5, 10 a 20 km), které byly dobrou reklamou na sportovní disciplínu trail running – minimum asfaltu, spousta úzkých chodníčků, dlouhá i krátká stoupání, technické seběhy, kořeny, zákruty, kamenité i blátivé stezky.

Start i cíl všech tratí a zároveň centrum závodu nabízející bohaté vyžití pro doprovod běžců všech věkových kategorií byl situován v areálu Lyžařského klubu Veřovice.  V 10:00 odstartovali účastníci 20 km dlouhé trasy, což byl nejpočetněji i nejlépe obsazený závod. Po půlhodinových intervalech pak následovaly starty na 10 km a 5 km.

Krátký prudký start rovnou do kopce po sjezdovce nebyl asi nikomu moc příjemný, ale brzy už následoval krásný traverz a mírný seběh. Obě delší trasy pak pokračovaly táhlým stoupáním s občasnými prudšími pasážemi až na vrchol Velkého Javorníku (917 m n. m.). Z nejvyššího bodu na trati padala trasa až do sedla Pod Kamenárkou, odkud vedl krásný singl track k rozcestí Kamenárka. Zde byla jak občerstvovací stanice, tak odbočka pro 10 km trasu, která z tohoto bodu klesala severně k Veřovicím, kde po krásném prudkém seběhu zbývalo proběhnout poslední půl kilometr po louce do cíle. Trasa na 20 km vedla od Kamenárky dál hlavním hřebenem přes vrcholy Dlouhá a Krátká. Seběh z rozcestí Pod Krátkou vedl úzkým klikatým chodníčkem mezi stromy a patřil k nejhezčím místům na trase. Poté následoval poslední prudký výběh, delší traverz a cílový doběh do cíle, který byl v posledních dvou kilometrech opět shodný s 10 km trasou.

Ač se podle profilu i zajímavých jmen na startovní listině zdálo, že půjde o vyrovnané závody, kde se o vítězství bude přetahovat více lidí, nakonec byl průběh celkem jednoznačný. Na 20 km trati si od prvních metrů začal budovat svůj náskok junior Jan Holoubek (Beskydští nomádi) a už na prvním vrcholu běžel zcela osamocen s více než minutovým náskokem. Za ním to naopak bylo dost vyrovnané. Pořadí na 2. – 7. místě si v průběhu závodu vyměňovali především S. Najvert, O. Kokošek, R. Baláž, L. Židlík, M. Macíček a P. Říha.  Čas vítěze Jana Holoubka se v cíli zastavil na hodnotě 01:39:46, což je s přihlédnutím k náročnosti trasy opravdu hezký výsledek! Druhé místo nakonec vybojoval zkušený Standa Najvert (Adidas Team) a ukázal, že není jen specialistou na ultra vzdálenosti. Na třetí pozici nakonec doběhl Lubomír Židlík (Frenštát p. R.).

Jak viděl závod vítěz Jan Holoubek?

„Závod probíhal v přátelské atmosféře, 20 km startovalo s půlhodinovým náskokem před desítkou, takže se to nemíchalo a každý si mohl běžet to svoje. Měl jsem v plánu být na čele s ostatními běžci, ale kluci zvolili pomalejší tempo, tak jsem běžel podle sebe. Na to, že se jednalo o první ročník, byl závod velice podařený a organizátoři si zaslouží velikou pochvalu. Značením i množstvím organizátorů na trati podle mně předčili některé větší a slavnější akce. Navíc se závod konal v krásném prostředí, takže za mě maximální spokojenost!“

Kategorie žen byla na 20 km trase vyrovnaná až do posledních metrů – Andrea Krstevová (Pearl Izumi) se totiž zjevila v cíli jen 11 vteřin před Zuzanou Urbancovou (Trailove.cz) a potvrdila výbornou jarní formu. Pro bronzové umístění si nakonec přiběhla Radmila Michalová (Ostrava).

V závodě na 10 km (reálně 11,3 km) se na čele v prvních dvou kilometrech držel Vojtěch Zemánek (Vinotéka u Karla Frenštát p. R.), kterého v polovině stoupání na Velký Javorník předběhl Martin Mikloš (Beskydští nomádi) a svůj náskok až do cíle postupně navyšoval. Výsledný čas vítěze byl 53:32. Vojtěch Zemánek nakonec druhou příčku uhájil a jako třetí nejrychlejší byl pod cílovým obloukem Jakub Strnadel (TOBI Sport Team).

Nejrychlejší ženou v závodě na 10 km se stala Barbora Stoklasová (Plumlov), před Simonou Šmídovou (Ještěrky) a Gabrielou Ptáčkovou (Slabý Odvar).

Závod na 5 km měl nejnižší účast, ale byl skvělou premiérou pro mnoho mladých nadějí a nechyběla ani recese, když se závodu účastnili běžci v maskách. Nejrychlejším běžcem na 5 km byl Jan Kváš (Fenix Ski Team Jeseník). Nejrychlejší dívkou Hana Šumšalová (Lyžařský klub Veřovice).