ZÁVODY

301 kilometrů strasti a radosti Moravského Ultra Maratonu - vítězi Orálek a Gecová

MUM je závod, který vede rozsáhlou statistiku čísel. Počítají se naběhané kilometry, převýšení, časy jednotlivých etap, jejich součty... Některé, možná i důležitější, věci se zde přitom neměří. A to nejde jen o litry potu. Je to závod o nezměrné porci vůle, respektu a přátelství.

Moravský ultramaraton zahrnuje sedm maratonů v sedmi po sobě následujících dnech. Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území České republiky. Běžecké trasy vedou přírodou Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny vždy s cílem v Lomnici u Tišnova. Letos zde od neděle 28. června do soboty 4.července společně strávili běžci z České republiky, Německa, Slovenska, Ruska, Holandska, Maďarska a Ghany. Každý den na ně čekala etapa po trati edené velmi členitým terénem o délce nejméně maratonu (profil každé z etap zahrnoval v průměru 900 metrů stoupání). Jednotlivé etapy startovaly, vedle zmiňované Lomnice, z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice na Moravě a Bystřice pod Perštejnem.

První tři místa ženyPrvní tři místa ženy

Tento ultramaraton je současně Mistrovstvím ČR v terénním etapovém ultramaratonu, součástí poháru ČAU Ultracup 2015 a je zařazen do světové série Poco Loco Run (Trochu bláznivý běh) - vzpomínkových běhů na legendárního Micaha True - Caballa Blanca, známého z knih Zrozeni k běhu a Ti, kteří utíkají pěšky. Při hodnocení jeho 23. ročníku se číslům pochopitelně nevyhneme.

Účastnil se rekordní počet závodníků (alespoň jednu etapu absolvovalo celkem 199 běžců), běhalo se rychleji (čas vítěze byl o 37 minut rychlejší než vloni) a nejvýraznější osobností akce zůstal Daniel Orálek. Ten celkově zvítězil v čase 22:26 hod. a dokázal úspěšně odrážet snahy nájezdníků, kteří přijížděli s cílem získat alespoň jedno etapové vítězství. Nedal nikomu z nich šanci (a byli to kvalitní běžci jako je např. Jan Kohut,  Jiří Petr, Michal Glier). Etapy nejen pravidelně vyhrával, ale jen chvíli po doběhu s foťákem a stiskem ruky vítal další přibíhající.

Na druhém místě dokončil, ve výborné formě běhající, Josef Cacek (23:49 hod.), přičemž se meziročně zrychlil téměř o hodinu. Třetí místo obsadil Michal Kovář (24:35 hod.), čtvrté Ivan Šarlinger (26:01hod.) a celkově pátý doběhl Robert Šamonil (26:19 hod.).  Na desátém místě dokončil závod jeden z hlavních organizátorů akce Jiří Bezrouk  (28:41 hod.) a teprve druhá desítka patřila zahraničním účastníkům. Nejlépe z nich si vedl (celkově jedenáctý) německý ultramaratonec Michael Kiene  (29:46 hod.), který doběhl před Rusem Aleksandrem Aleksejevem (30:18 hod.).

Mezi ženami s přehledem vyhrála Tereza Gecová (31:25 hod., celkově 16.), před Janou Glabazňovou (33:11 hod.) a Janou Šindlerovou (33:52 hod.). Čtvrtá skončila Kristýna Jeřábková (34:26 hod.) před první zahraniční účastnicí Němkou Cornelií Balke (35:07 hod.)

MUM už tradičně nabídl možnost startovat na  zkrácené verzi nazvané MiniMUM. Ta  zahrnuje 1., 4. a 7. etapu. Všechny tři  úspěšně dokončilo 33 běžců. V pořadí mužů vítězil Pavel Czerny (10:36 hod.), před Jiřím Hýblem (11:04 hod.) a Liborem Konečným (11:25 hod.). Mezi ženami byla první Tereza Procházková (12:33 hod.), před Zdeňkou Komárkovou (12:52 hod.) a Martinou Kurkovou (13:57 hod.).

Akce premiérově nabídla i ochutnávku ultramaratonu při závodě v délce půlmaratonu. Běžci startovali v poslední etapě, která se běžela na dvě kola v okolí Lomnice, společně s Danielem Orálkem. Bylo zajímavé sledovat, jak dlouho příchozí  účastníci půlmaratonu vydrží držet tempo nasazené Orálkem, který měl v nohách už 258 km jako součet z předcházejících šesti etap. Přestože běžel kola dvě, neporazil ho nikdo ani na jedno kolo. Na poloviční trati vyhrál Daniel Yeboah z Ghany (1:48 hod.) před Dušanem Kopečným (1:50 hod.) a Ondřejem Marvánkem (2:06 hod.). Nejrychlejší mezi ženami byla Eva Zálešáková (2:06 hod.), před Michaelou Kopeckou (2:11 hod.) a
Zuzanou Proboszovou (2:42 hod.).

Týden oslavy běhu skončil. Velký dík patří všem obětavým pořadatelům, kteří se zasloužili, stejně jako běžci, o jedinečnou atmosféru této akce. Všech sedm etap úspěšně absolvovalo úžasných 53 běžců a běžkyň. Vyhráli však všichni, kdo zde byli a pochopili, proč to ti „blázni“ dělají.